Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική θερμομονωση με Πανέλ Πλαγιοκαλυψης


antykaps

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Σε βορεινο τυφλο τοιχο διορωφης οικοδομης με ελειπή θερμομονωση θέλω να κάνω θερμομονωση.

 

Επειδη ο τοιχος  εφαπτετε σε ομορο οικοπεδο δεν μπορω να κανω την κλασική εξωτερική θερμομονωση τυπου kelyfos

 

Επειδη ομως υπάρχει αισθητικο προβλημα στο σοβα  διοτι εγιναν κακοτεχνίες σκεφτηκα την καθαιρεση του σοβα και μετα να κάνω εξωτερική θερμομονωση με πάνελ πλαγιοκάλυψης.

 

Εχω τις εξεις απορίες

 

Επιτρεπετε η χρηση πάνελ πλαγιοκάλυψης (πολυουρθάνης) για εξωτερική θερμομονωση η υπάρχει κινδυνος  για την υγεία μου?

 

Με 5 cm παχος πάνελ πλαγιοκάλυψης  θα εχω καποια αποδοση ως αναφορα την θερμομονωση?

 

Υπάρχει κατι άλλο να προτείνετε?

 

Ευχαριστώ!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα, γατι το κέλυφος αποκλείεται ενώ τα πανελ μπορούν να τοποθετηθούν...?

διοτι καθαιρείς τον σοβά και τοποθετείς  πάνελ στην θέση του σοβά 3~5 cm παχος

Link to comment
Share on other sites

δε μου ακούγεται και πολύ εύκολη η διαδικασία καθαίρεσης του σοβά, αν βάλεις κομπρεσέρ πιο πολύ ζημιά εκτιμώ ότι θα προκαλέσεις. Για τι επιφάνεια μιλάμε? το πάχος του σοβά μπορεί να είναι μόνο 2 εκ.

Link to comment
Share on other sites

δε μου ακούγεται και πολύ εύκολη η διαδικασία καθαίρεσης του σοβά, αν βάλεις κομπρεσέρ πιο πολύ ζημιά εκτιμώ ότι θα προκαλέσεις. Για τι επιφάνεια μιλάμε? το πάχος του σοβά μπορεί να είναι μόνο 2 εκ.

 

Καλημέρα ,

 

Αυτο που σκέφτομαι είναι καθαίρεση με υδροβολή  διότι με κομπρεσέρ όπως είπες πιο πολλές θα ειναι οι  ζημίες παρά το οφελος.

 

Το πάχος του σοβά ειναι ~3 cm και με λιγο "αερα" που εχει οι οικοδομή απο το όριο  εκτιμάω οτι μπορω να φτάσω  σε πάχος πανελ 5 cm

 

Ο προβληματισμός μου ειναι αν υπάρχει προβλημα υγειαςς λογω υλικου (πολυουρεθανη).

 

Ένα πρόβλημα που μάλλον θα υπάρξει είναι η διαπνοή των τοίχων  αλλά νομίζω ότι θεν θα δημιουργήσει και μεγάλο θέμα αφού τα δωματια αυτα εχουν ακομα 1 εξωτερικο τοιχο για να "αναπνεουν" + την οροφή

 

Απο την αλλη σκεφτηκα αυτη την λυση διοτι

 

δεν χρειαζετε σοβατισμα  άρα εμεταλευομαι ολο το πάχος σε μονωση

η πολυουρεθανη εχει πολυ καλο συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας λ

τα πανελ παραγονται  σε οτι διαστασεις θέλεις

ειναι πολυ ευκολή η τοποθετηση  τους

δεν χρειαζετε βαψιμο

ειναι οικονιμική λυση

Link to comment
Share on other sites

o στου γείτονα σε αφήνει να βάλεις σκαλωσιές?

Λες σε όμορο, υπάρχει κτίσμα δίπλα?

Στο διπλανό οικόπεδο δεν υπάρχει κτίσμα.

Σχετικά με τις σκαλωσιες δεν νομιζω οτι θα υπάρξει προβλημα με τον γειτονα διοτι πριν 8 χρονια που εβαψα αυτη την πλευρα δεν μου το αρνηθηκε , αλωστε εχουμε καλες σχεσεις

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για υδροκαθαίρεση >500bar με τουλάχιστον 20 λίτρα το λεπτό για να βγει ο σοφάς και εφόσον χαραχθεί με τροχό. Προσοχή διότι πολλές φορές οι σοβάδες κατεβαίνουν δύσκολα ενω η επιπέδωση είναι ιδιαίτερα απαιτητική εργασία. Το πρόβληαμ με τα πάνελ πλαγιοκάλυψης είναι οτι απαιτούν επιπέδωση μεγάλης ακρίβειας που είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις σε υφιστάμενο. 

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για υδροκαθαίρεση >500bar με τουλάχιστον 20 λίτρα το λεπτό για να βγει ο σοφάς και εφόσον χαραχθεί με τροχό. Προσοχή διότι πολλές φορές οι σοβάδες κατεβαίνουν δύσκολα ενω η επιπέδωση είναι ιδιαίτερα απαιτητική εργασία. Το πρόβληαμ με τα πάνελ πλαγιοκάλυψης είναι οτι απαιτούν επιπέδωση μεγάλης ακρίβειας που είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις σε υφιστάμενο. 

 

Κ. Ροδόπουλε καλημέρα,

 

Όντως είναι δύσκολη η διαδικασία της καθαίρεσης του σοβά .

Επίσης όπως είπατε υπάρχει μεγάλη δυσκολία στην πλήρη εφαρμογή των πανελς με τον τοίχο λόγω μη απόλυτης επιπεδωσης

 

Επειδή υπάρχει ανάγκη η για θερμομόνωση και δεν θελω να πάω σε εσωτερική ας   υποθέσουμε οτι μπορούμε να παραβλέψουμε τα παραπανω   ,ο προβληματισμός μου είναι αν σαν αυτή η σκέψη θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν εξωτερική θερμομόνωση και δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός παρά μόνον τεχνικοί-τοποθέτησης λόγοι.

Υπάρχει καποια  απαγόρευση λογω υλικου (πολυουρεθανη).

Το ξέρω οτι  σε ολες τις μεθοδους  εξωτερικής  θερμομόνωσης  κανονικά  θα πρέπει να γίνει κάποια μελέτη ως αναφορά πιθανές υγροποιήσεις εντός των δομικών υλικών . Μήπως εδώ επειδή λόγω της επένδυσης με λαμαρίνα δεν εχουμε διαπνοή ειναι "σίγουρο" οτι θα εχουμε υγροποιήσεις εντός των δομικών υλικών όποτε η μέθοδος απορρίπτεται εξαρχής.

 

Ευχαριστώ!!

Edited by antykaps
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα μπλοκάρεις την διαπνοή με την λαμαρίνα αν κάνεις χρήση μεγάλων panel. Η υγροποίηση απαιτεί μελέτη αλλά είναι πιθανή με την λαμαρίνα. Επαναλαμβάνω οτι η έλλειψη επιπέδωσης θα δημιουργήσει και θερμομονωτικά προβλήματα. Σαν λύση λοιπόν θεωρώ οτι είναι εξαιρετικά επίφοβη, κοστοβόρα και μειωμένης απόδοσης. Σε βάθος χρόνου σε περιπτώσεις υγροποιήσεις η λαμαρίνα θα σκουριάσει....Επιπλέον η ανάρτηση των panel δεν έχω καταλάβει πως θα γίνει.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.