Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση υπογείου για δημιουργία χώρου στάθμευσης


erling

Recommended Posts

Ο ΓΟΚ λέει πως μπορεί το υπόγειο να επεκταθεί και κάτω από τον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου, μέχρι 40% του υπογείου αν η χρήση του είναι μόνο ως χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων.

Ποιο κάτω λέει πως η στάθμη της οροφής της πλάκας επικάλυψης του τμήματος αυτού της επέκτασης πρέπει να περιορίζεται κατά ένα (1) μ. τουλάχιστον κάτω από την τεχνητή ή φυσική στάθμη του εδάφους. Ο δημιουργού­μενος, σύμφωνα με τα παραπάνω χώρος, φυτεύεται υποχρεωτικά.

Σαφές μέχρι εδώ.

Η ερώτησή μου είναι η εξής.

Αν ο χώρος της επέκτασης δεν είναι κάτω από τον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο, ισχύουν οι παραπάνω περιορισμοί για 40% και υποχρεωτική φύτευση?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού λέει "Ο δημιουργού­μενος, σύμφωνα με τα παραπάνω χώρος, φυτεύεται υποχρεωτικά"

Άρα σύμφωνα μ' αυτά που αναφέρεις (δεν θυμάμαι τι ακριβώς γράφει ο ΓΟΚ) δεν μπορείς να έχεις πλακόστρωτο πάνω από υπόγειο χώρο στάθμευσης που επεκτείνεται πέρα από την κάλυψη του κτιρίου.

Τελικά βέβαια δεν είναι δυνατόν να μην έχεις έστω ένα πλακόστρωτο δρομάκι αλλά η λογική είναι ότι πρέπει να έχεις χώμα τουλάχιστον ύψους 1μ πάνω απ' αυτόν τον υπόγειο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Για 40% πιστευω πως ναι .

Για υποχρεωτικη φυτευση ομως οχι . Δεν μου το εχουν ζητησει ως τωρα οποτε το εκανα .

Link to comment
Share on other sites

Χάρη η διαφορά είναι ότι ο ΓΟΚ μιλάει για κάτω από υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο ενώ η δική μου περίπτωση είναι μέσα στην κάλυψη.

 

adadim οι δικιές περιπτώσεις ήταν στον υποχρεωτικά ακάλυπτο ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως όσες μελέτες στατικών έχουν προκύψει τον τελευταίο χρόνο με υπόγειο garage εκτός περιγράμματος κτιρίου, αυτό ήταν μπαζωμένο με 1μ χώμα (ανισόσταθμη οροφή υπογείου) μόνο στο βαθμό που χρειαζόταν για να καλυφθεί η απαίτηση για φύτευση. Έχει τύχει μάλιστα περίπτωση που ΟΛΟ το εκτός περιγράμματος ήταν ξεμπάζωτο (και ισόσταθμο με την υπόλοιπη οροφή υπογείου), γιατί οι απαιτήσεις της φύτευσης καλυπτόταν στο υπόλοιπο ελεύθερο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις το μπάζωμα απλώς θα μετρήσει στην κάλυψη και καθότι δεν θα μπορείς να έχεις φυτευμένη επιφάνεια από πάνω θα μετρήσει και ως πλακόστρωτο.

 

Αν δεν ξεπερνάς τα επιτρεπόμενα όρια ουδέν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπόγειος χώρος θα μετρήσει στην κάλυψη?

Παράξενο αλλά αφού δεν έχω πρόβλημα όλα καλά.

 

Ο προβληματισμός μου ήρθε γιατί τον χώρο πάνω από το επεκταμένο υπόγειο, θέλω να τον χρησιμοποιήσω και αυτόν για υπαίθρια στάθμευση.

Και αν είμαι υποχρεωμένος να βάλω φύτευση δεν θα μπορώ να έχω χώρους στάθμευσης.

 

Για αυτό το ψάχνω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως αυτη τη φορα ο Χαρης κανει λαθος . Δεν ηταν στον υποχρεωτικο ακαλυπτο οι δικες μου περιπτωσεις (ειχα αρκετη φυτευση στις πρασιες μου ) και δεν ειχα μετρησει αυτην την προεκταση του υπογειου στην καλυψη επειδη ηταν ως 30τ.μ. Ειχα δηλαδη εξαντλησει την επιτρεπομενη καλυψη μου και εκανα επεκταση ακομα αλλα 30τ.μ. , που φυσικα δεν μετρησαν στην καλυψη .

Link to comment
Share on other sites

adadim στην δικιά σου περίπτωση, μάλλον ο υπάλληλος που έλεγξε την άδεια δεν κατάλαβα καν τι έκανες :) (δεν είναι και ο μόνος εδώ που τα λέμε)

Εκτός αν υπάρχει κάποια άλλη διάταξη που δεν την γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν υπάρχει κάποια άλλη διάταξη που δεν την γνωρίζω.

 

Βεβαίως και υπάρχει και βάσει αυτής

(άλλαξε το 2004 βλ. παρ.1 Αρθ-10 του ΠΔ-111/04 ΦΕΚ-76/Α/5-3-04)

μπορείς να επεκτείνεις υπόγειο χώρο για garage χωρίς να τον φυτεύσεις

υποχρεωτικά:

 

ΠΔ/3-8-87. (ΦΕΚ-749/Δ/10-8-87)

ΑΡΘΡΟ 3 , παρ.3

3. 'Οταν γίνεται επέκταση του υπόγειου χώρου σύμφωνα με την παρ.2 η

στάθμη της οροφής της πλάκας επικάλυψης του τμήματος αυτού της

επέκτασης πρέπει να περιορίζεται κατά 1,00 μ. τουλάχιστον κάτω από την

τεχνητή ή φυσική στάθμη του εδάφους. "Ο περιορισμός αυτός ο οποίος δεν

ισχύει για το χώρο εισόδου ή εξόδου, που κατασκευάζεται σύμφωνα με την

παρ.1, επιβάλλεται μόνο για το τμήμα πάνω από την επέκταση του

υπογείου χώρου στάθμευσης, του οποίου η φύτευση είναι απαραίτητη

για να υλοποιηθεί συνολικά στο οικόπεδο η απαίτηση του Αρθ-23

παρ.1 του Κτιριοδομικού Κανονισμού (ΦΕΚ-59/Δ/89)".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.