Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση υπογείου για δημιουργία χώρου στάθμευσης


erling

Recommended Posts

Χάρη ο κοινόχρηστος χωρός είναι εκτός του οικοπέδου.

Αντιγράφω από ΓΟΚ:

"2. Κοινόχρηστοι χώροι είναι οι κάθε είδους δρόμοι, πλατείες, άλση και γενικά οι προορισμένοι για κοινή χρήση ελεύθεροι χώροι, που καθορίζονται από το εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο του οικισμού ή έχουν τεθεί σε κοινή χρήση με οποιοδήποτε άλλο νόμιμο τρόπο."

Αρα είμαι στην 2η περίπτωση.

 

Θα βάλω και ένα άλλο θέμα στο θέμα του sandunce για το αν είναι κάτι ημιυπαίθριος, σχετικό με τα παραπάνω.

Νεο ερώτημα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου φαίνεται λίγο "χαζό" να μην μετρά ως ημιυπαίθριος ένας χώρος επειδή μπροστά του έχει μη επιχωματωμένο υπόγειο.

Ίσως ο νομοθέτης δεν προέβλεψε αυτή την περίπτωση.

Αν ο ελεγκτής της πολεοδομίας δεν είναι κολλημένος με το γράμμα του Νόμου και το δει πιο ελαστικά ίσως και να περνούσε.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι θα διαφωνήσω με όλους σας.

 

Χωρίς να ανοίξω το νόμο, οπότε και μπορεί να λέω βλακείες, η επέκταση του υπογείου χώρου αναφέρεται ως επέκταση κάτω από τον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου? Ποιος είναι όμως αυτός? Είναι ο θεωρητικός όταν αφαιρούμε τη max Κάλυψη ή ο πραγματικός όταν αφαιρείται η πραγματοποιούμενη κάλυψη?

 

Εγώ όπως το ερμηνεύω αναφέρεται στην πραγματοποιούμενη κάλυψη και όχι στην επιτρεπόμενη.Οπότε και επεκτείνεται και είναι 1 μ. κάτω και ο πάνω χώρος είναι υποχρεωτικά ακάλυπτος, οπότε και δεν δημιουργούνται τα θέματα που αναφέρετε περί η/υ.

 

Αν πηγαίναμε στο θεωρητικό περί επιτρεπόμενης μάλλον περιπλέκονται πολύ τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε νομίζω πως δεν έχεις δίκιο στην ερμηνεία που δίνεις.

Υποχρεωτικά ακάλυπτος χώρος είναι το 30% ή το ανάλογο ποσοστό κατά περίπτωση που ορίζει ο ΓΟΚ.

Ολο το άλλο οικόπεδο έχω δικαίωμα να το καλύψω είτε σήμερα είτε μελλοντικά αρκεί να μην υπερβαίνω τον όγκο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου αφαιρεί κανένας το δικαίωμα μελλοντικής προσθήκης και προσαύξησης της κάλυψης αν δεν την έχεις εξαντλήσει.

 

Αλλά με βάση την άδεια που καταθέτεις καλύπτεις μία επιφάνεια και η υπόλοιπη παραμένει για αυτή τη δεδομένη οικοδομική άδεια υποχρεωτικά ακάλυπτος. Ειδάλλως είναι σαν να προκαθορίζεις τη μορφή, την επιφάνεια, και τη θέση μίας μελλοντικής επέκτασης και προσαύξησης της κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα .

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει αν σε υπόγειο που δημιουργώ θέσεις στάθμευσης έχω δικαίωμα να καλύψω όλη την επιφάνεια του οικοπέδου ( οικόπεδο σε σχέδιο πόλεως με επιφάνεια 1000 τμ. και κάλυψη κτιρίου που θα κατασκευαστεί 500 τμ σε τέσσερις ορόφους . )

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω ένα παράδειγμα και να μου απαντήσετε παρακαλώ αν συμφωνείτε;

 

Έχω 1000τ.μ. οικόπεδο με 70% επιτρεπόμενη κάλυψη (άρα 700 τ.μ.)

 

Καλύπτω τα 450τ.μ.

Μπορώ να επεκτείνω το υπόγειο άλλα 40%Χ450=180τ.μ. με 1μ επίχωμα

Δηλαδή 450τ.μ.+180τ.μ.=630τ.μ.

 

Όμως μπορώ να επεκτείνω άλλα 250τ.μ. (μέχρι τα 700τ.μ.) και να μετρήσουν κανονικά στην κάλυψη χωρίς να είναι 1μ επιχωματωμένα, έτσι;

 

Δηλαδή στο παράδειγμα δεν κερδίζουμε τίποτα!

 

Αλλά αν είχαμε καλύψει τα 700τ.μ. μπορούσαμε να επεκτείνουμε το υπόγειο στα 100τ.μ. (1/3 του υποχρεωτικού ακάλυπτου) με 1μ επίχωμα;

 

Αν τα λέω καλά παρακαλώ επιβεβαιώστε με...

 

και κάτι άλλο: το 40% που το λέει στο ΓΟΚ ρε παιδιά; Γιατί εγώ δεν το βρίσκω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.