Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση υπογείου για δημιουργία χώρου στάθμευσης


erling

Recommended Posts

Ευχαριστώ vtounto. (ίσως κακώς τους έθαψα)

 

Δηλαδή για να συνοψίσω.

Κάνω επέκταση του υπογείου πάνω από το 70% αλλά μέχρι το 1/3 του υποχρεωτικού ακάλυπτου.

Τότε δεν είμαι υποχρεωμένος να εφαρμόσω τις διατάξεις.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση έχω την υποχρέωση.

Σωστά?

 

(Εστω ότι δεν έχω υπαίθριες θέσεις στάθμευσης, όπου ισχύουν τα αντίστοιχα ποσοστά)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο προβληματισμός μου ήρθε γιατί τον χώρο πάνω από το επεκταμένο υπόγειο, θέλω να τον χρησιμοποιήσω και αυτόν για υπαίθρια στάθμευση.

Και αν είμαι υποχρεωμένος να βάλω φύτευση δεν θα μπορώ να έχω χώρους στάθμευσης.

 

θα πρότεινα πάνω από αυτόν εφόσον ταιριάζει με τη λύση και υπάρχει περιθώριο να μπει Η/Χ :lol:

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι καλησπέρα είμαι νέος μέλος στο φόρουμ και βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα αυτή την ανταλλαγή απόψεων που συμβαίνει,

σχετικά με την επέκταση υπογείου εκτός περιγράμματος θα ήθελα να εκθέσω τα εξής:

εφόσον υπάρχει η δυνατότητα επέκτασης εντός του υποχρεωτικά ακάλυπτου χώρου τότε η επέκταση αυτή δεν προσμετράται στη συνολική κάλυψη.

διότι κατά γοκ αρθρο 2 παρ.19 29. ορίζεται το εξής : ''Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι ο χώρος που αφήνεται ακάλυπτος για να μην υπάρχει υπέρβαση του ποσοστού κάλυψης ή του συντελεστή δόμησης που ισχύει στην περιοχή.''

 

αρα λοιπόν αφού ο νομοθέτης σου δίνει τη δυνατότητα να ''κτίσεις'' σε χώρο στον οποίο υπερβαίνεις στον συντελεστή κάλυψης ειναι οξύμορο να το μετρήσεις στην κάλυψη.

επίσης σχετικά με το ποσοστό 40%:

αφορά στο ότι το σύνολο της επέκτασης καθώς και τουλάχιστον 40% του εντός περιγράμματος υπογείου θα χρησιμοποιούνται αποκλειστικά ως χώρος σταθμευσης.

αυτά ισχύουν για προέκταση εντός του υποχρωτικά ακάλυπτου χώρου,

για πρασία ισχύουν άλλα.

Link to comment
Share on other sites

PASLAM7 καλώς ήρθες.

Το πρόβλημά μου είναι αν η επέκταση του υπογείου είναι ΜΟΝΟ μέσα στην επιτρεπόμενη κάλυψη.

Εκεί ισχύει το 40%?

Η φύτευση και 1μ δεν ισχύουν αφού η επιρεπόμενη φύτευση θα επιτευχθεί στον υποχρεωτικό ακάλυπτο που μένει ανέγγιχτος.

Link to comment
Share on other sites

αν η προέκτασή σου ειναι εντος της κάλυψης τότε μπορεις να την εξαντλήσεις . δεν έχεις περιορισμό 40%. αφου είσαι εντος της επιτρεπόμενης κάλυψης.

μάλιστα η επέκταση δεν είναι υποχρεωτικό να ειναι θαμμένη, γιαυτό θα υπολογίσεις ότι βρίσκεται πάνω από το έδαφος στον όγκο.

ο μοναδικος περιορισμός σχετικά με το 40% είναι αυτος που έχω προαναφερει.

Link to comment
Share on other sites

Νέος και εγώ αλλά θα συμφωνήσω στα γενικά με τον PASLAM7.

 

Ο περιορισμός του 40% τι σημαίνει:

 

Οτι για να δικαιούσαι να κάνεις επέκταση κάτω του υποχρεωτικά ακάλυπτου χώρου, πρέπει το 40% του υπογείου σου (χώρος εντός του περιγράμματος κάλυψης δλδ) να είναι χώρος στάθμευσης.

 

Προέκταση και εντός κάλυψης είναι άτοπος χαρακτηρισμός. Το υπόγειο μπορεί να εκταθεί ως το περίγραμμα της κάλυψης της ανωδομής (όποιο και αν είναι αυτό ασχέτως του περιγράμματος του ισογείου)

 

Για το 1μ υπό της τελικά διαμορφωμένης στάθμης εδάφους:

 

Ισχύει. Αυτό δεν σημαίνει οτι η τελικά διαμορφωμένη στάθμη είναι όλη φυτεμένη. Απλά η πλάκα της οροφής της επέκτασης του υπογείου δεν μπορεί να βρίσκεται σε βάθος μικρότερο από το 1μ από τη Τ.Σ.Ε. (τελική στάθμη εδάφους)

 

Στις πρασιές απαγορεύεται η επέκταση του υπογείου.

 

Το μόνο επιτρεπόμενο σε πρασιές είναι τα μέχρι 30μ2 για την επέκταση της εισόδου-εξόδου υπόγειου χώρου στάθμευσης.

 

Αυτά από εμένα

Link to comment
Share on other sites

Προέκταση και εντός κάλυψης είναι άτοπος χαρακτηρισμός. Το υπόγειο μπορεί να εκταθεί ως το περίγραμμα της κάλυψης της ανωδομής (όποιο και αν είναι αυτό ασχέτως του περιγράμματος του ισογείου)

 

Αγγελε, έχω επιτρεπόμενη κάλυψη 300μ² αλλά η ανωδομή έχει κάλυψη 200μ².

Εχω δικαίωμα να κάνω υπόγειο και στα υπόλοιπα 100μ² της επιτρεπόμενης κάλυψης?

Αν έχω το δικαίωμα, θα πρέπει η οροφή πάλι να είναι 1μ κάτω από την Τ.Σ.Ε. ?

Αυτό ήταν το αρχικό ερώτημά μου.

 

Εγώ τελικά κατάλαβα πως έχω το δικαίωμα επέκτασης αλλά όχι την υποχρέωση υποβιβασμού της οροφής κατά 1μ αφού η υποχρεωτική φύτευση δημιουργείται στον υποχρεωτικό ακάλυπτο.

Link to comment
Share on other sites

erling

Νομίζω ότι το ανέφερα και σε προηγούμενη δημοσίευσή μου ότι εφόσον δεν έχεις 1μ επιχωμάτωση στην επέκταση του υπογείου σου θα μετρήσει το τμήμα αυτό στην Κάλυψη. Δεν μετρά στη δόμηση, στον όγκο ή κάπου αλλού.

 

Εφόσον έχεις πλεόνασμα 100τμ Κάλυψης δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα να μην κάνεις επιχωμάτωση και να το μετρήσεις στην Κάλυψη.

Πού το πρόβλημα;

 

Νομίζω ότι μ' αυτή την έννοια το χαρακτήρισε "άτοπο" ο Aggelos.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη ξέρεις γιατί "αντιδρώ" σε αυτό που λες ότι μετράει στην κάλυψη αυτό το εμβαδό?

Διότι βάση του ΓΟΚ ο Η/Χ πρέπει να έχει μια πλευρά ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη.

Αρα αν το εμβαδό του υπογείου μετράει στην κάλυψη δεν μπορείς να έχει Η/Χ με την ανοιχτή πλευρά να βλέπει σε αυτό.

 

Ισως η λύση να είναι επιχωμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος πάνω από την επέκταση του υπογείου που μετρά στην Κάλυψη δεν είναι κοινόχρηστος χώρος, είναι;

 

Αντιγράφω από ΓΟΚ:

"Ημιυπαίθριος χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη"

Δηλαδή ο Ημιυπαίθριος χώρος πρέπει να έχει τουλάχιστον μια πλευρά ανοιχτή σε:

1) κοινόχρηστο χώρο

ή

2) ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη

 

Εσύ είσαι στην (1) περίπτωση άρα είσαι ΟΚ;

 

Αν μετά τη λέξη "οικοπέδου" και πριν τη φράση "που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη" υπήρχε κόμμα τότε το νόημα της πρότασης θα άλλαζε και θα σήμαινε σε:

1) κοινόχρηστο χώρο που δεν προσμετράται στην κάλυψη

ή

2) ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη

 

Παιχνίδια με τη γλώσσα θα μου πεις, αλλά η ουσία είναι ότι είναι χαζό να μην μετράει σαν Η/Υ.Χ. επειδή έχεις υπόγειο χώρο στάθμευσης που μετρά στην κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.