Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικό διώροφο κτήριο με πλάκα από σκυρόδεμα και στέγη


 

Recommended Posts

Tα πάντα γίνονται.

Αρκεί να αντέχουν τα μέλη και να μην πηγαίνει βόλτα ο φορέας.

Και εγώ paktomenos είμαι

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: Η βάση του υποστυλώματος μπορεί να γίνει άρθρωση?

 

Στον ισχυρό άξονα με πείρο και στον ασθενή άξονα με πλάκα έδρασης και τους κοχλίες τοποθετημένους εντός των πελμάτων. Στην δεύτερη περίπτωση όμως η στροφική δυσκαμψία δεν θα είναι κάτω από το 0,5.

 

@ harris84firefox : τά είπες όλα, πες μας και το q, και τι έκανες με ΕΑΚ και την σύμμικτη λειτουργία....

 

Ήθελα να γράψω και γι' αυτά αλλά όταν είδα την έκταση του post μου πίστεψα ότι κανείς δεν θα το διάβαζε και σταμάτησα.

 

Για να αποφύγω τον ικανοτικό, έπρεπε να δω αν το κτίριο ήταν "κανονικό" κατά ΕΑΚ. Η δυσκαμψία των δύο ορόφων είναι αρκετά διαφορετική, επειδή (α) τα ύψη κάθε ορόφου είναι διαφορετικά, (β) στον όροφο υπάρχουν μηκίδες και (γ) πλαγιοκάλυψη με panel σε αντίθεση με το ισόγειο. Άρα ακολουθήθηκε ο δρόμος της αρετής με q=1,5, εξάλλου το κτίριο θα γίνει σε περιοχή κατηγορίας Ι και η αύξηση των ενατικών μεγεθών είναι μικρή.

 

Για την σύμμικτη λειτουργία, επίλυσα τα δοκάρια των πλαισίων σαν σύμμεικτα, με το SCIA, και τα αντικατέστησα στο FESPA. Η διαφορά ήταν από IPE450 σε IPE400. Τα χαλυβδόφυλλα σκόπευα να τα βάλω κάθετα στης δευτερεύουσες δοκούς και να πατάνε πάνω σε αυτές. Αλλά, με αυτών τον τρόπο, οι δευτερεύουσες δοκοί δεν θα δουλεύουν σαν σύμμεικτες, για την ακρίβεια θα είναι σύμμικτη κατασκευή, αλλά με άγνωστη συνεισφορά της πλάκας σκυροδέματος στην αντοχή των δοκών. Μετά, σκέφτηκα να τοποθετήσω τα χαλυβδόφυλλα κάτω από το πάνω πέλμα των δοκών και να διακόπτονται από τις δοκούς. Δεν ξέρω όμως τι πρέπει να τοποθετηθεί στις άκρες των χαλυβδόφυλλων για να μην φεύγει το σκυρόδεμα από τις τρύπες τους και γενικά αν εφαρμόζεται αυτή η μέθοδος. Εσείς πως τοποθετείτε τα χαλυβδόφυλλα σε σύμμεικτες, τις δευτερεύουσες δοκούς πως τις αντιμετωπίζεται;

 

@ rigid : προσωπικά, i don't do αρθρώσεις, το λέει και το όνομα, ειδικά σε κάτι τέτοιο. Εχεις θέμα με την θεμελίωση, γιατί θες να το κάνεις?

 

Αναφέρεσαι στις στηρίξεις των δευτερεύων δοκών ή στην θεμελίωση των πλαισίων στον ασθενή άξονα ή και στα δύο; Όταν ξεκίνησα αυτή την μελέτη θεωρούσα "νόμο" οι συνδέσεις στον ασθενή άξονα να γίνονται με άρθρωση, αλλά βλέπω στο forum ότι πολλοί τις κάνουν πακτώσεις. Τις δευτερεύουσες δοκούς μάλλον θα τις αλλάξω σε πακτώσεις, αλλά θα τις επιλύσω σαν μονόπακτες.

 

δεν έχω θέμα με τη θεμελίωση, ειμαι καλά αλλά έχω μια διαφωνία. ουτε και εγω κάνω, τουλάχιστον αν γινει άρθρωση, ας γίνει από το σεισμό

 

Δεν λες όμως τι διαφωνία έχεις.

 

Tα πάντα γίνονται.

Αρκεί να αντέχουν τα μέλη και να μην πηγαίνει βόλτα ο φορέας.

Και εγώ paktomenos είμαι

 

Και εγώ paktomenos έγινα την τελευταία εβδομάδα. 8-)

 

Άρη ακολούθησα την μέθοδό σου με τις τεγίδες, που αναφέρεις σε αυτό το post. Αφαίρεσα τελείως τις τεγίδες από την στατική ανάλυση και τοποθέτησα SHS κοιλοδοκούς.

 

Η στέγη διαμορφώθηκε αντίστοιχα:

 

paper3j.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δευτερεύουσες προς κύριες--> άρθρωση, δεν γίνεται διαφορετικά, για να μπορείς και να την υπολογίσεις. Όλα τα υπόλοιπα, πακτώσεις.

 

Τοποθέτηση χαλυβδόφυλλου κάτω από την κύρια δοκό, δύσκολο, θέλεις γωνιακά για να το στηρίξεις, ή ειδικές διατομές SFB. Δεν παίζει.

 

Μια ένσταση έχω στην επίλυση σου, αν επιτρέπεις. Οι πίνακες επίλυσης των Symdeck δεν περιλαμβάνουν και περίπτωση με πρόβολο 2 μ. στην άκρη τους, για να χρησιμοποιηθούν αυτούσιοι, επίσης, η διαφορά 11-13 με 20 cm είναι μεγάλη, και τέλος, πως θα υλοποιηθεί, κατασκευαστικά και υπολογιστικά, το ύψος των 20 εκ. στην άκρη του προβόλου?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δευτερεύουσες προς κύριες--> άρθρωση, δεν γίνεται διαφορετικά, για να μπορείς και να την υπολογίσεις. Όλα τα υπόλοιπα, πακτώσεις.

 

Σκεφτόμουν ότι και καθαρή σύνδεση τέμνουσας να βάλω εξαιτίας της πλάκας σκυροδέματος περισσότερο σαν πάκτωση θα δουλέψει, οπότε μήπως τσάμπα υπερδιαστασιολογώ με το ql2/8.

 

Τοποθέτηση χαλυβδόφυλλου κάτω από την κύρια δοκό, δύσκολο, θέλεις γωνιακά για να το στηρίξεις, ή ειδικές διατομές SFB. Δεν παίζει.

 

Χτες το βράδυ έμαθα ότι το συνεργείο που θα αναλάβει την δουλειά δεν έχει μηχάνημα για την συγκόληση ήλων, οπότε έχω μία από τις παρακάτω επιλογές:

(α) ξεχνάω την σύμεικτη λειτουργία.

(β) τους βάζω να κολλήσουν κάτι άλλο για να επιτευχθεί η διατμητική σύνδεση, όπως κομμάτια γωνιακών, διάτρητα ελάσματα ή ράβδους οπλισμού και η σκυροδέτηση γίνετε με ξυλότυπους.

 

Μια ένσταση έχω στην επίλυση σου, αν επιτρέπεις. Οι πίνακες επίλυσης των Symdeck δεν περιλαμβάνουν και περίπτωση με πρόβολο 2 μ. στην άκρη τους, για να χρησιμοποιηθούν αυτούσιοι, επίσης, η διαφορά 11-13 με 20 cm είναι μεγάλη, και τέλος, πως θα υλοποιηθεί, κατασκευαστικά και υπολογιστικά, το ύψος των 20 εκ. στην άκρη του προβόλου?

 

Φυσικά και "επιτρέπω", είναι η πρώτη μου μελέτη και με μηδενική εμπειρία είναι φυσικό να έχω κάνει αρκετές βλακείες, οπότε θέλω να ακούσω την γνώμη σας. Παράδειγμα, τις απειρίας μου είναι η μονόριχτη στέγη που έβαλα σαν πιο οικονομική. Με ότι και να την φόρτιζα κάτω από IPE330 δεν μπορούσα να πέσω, που μου φαινόταν τεράστιο για τέτοιο άνοιγμα. Μόλις την άλλαξα σε δίκλινη με πιο δυσμενή φόρτιση έπεσα σε IPE240.

 

Οι πλάκες θα γινόντουσαν 14cm, αλλά αναφέρονται σαν 11cm για να έχω το ίδιο μόνιμο βάρος στο fespa. Οι πρόβολοι θα γίνουν με ξυλότυπους μιας και τα χαλυβδόφυλλα μόνο εξτρά βάρος θα δώσουν. Και εμένα μου καθόταν κάπως αυτή η διαφορά, κάπου είχα διαβάσει για max διαφορά μεταξύ πλακών 4cm, οπότε μάλλον θα αυξήσω το πάχος της τελευταίας πλάκας σε 16cm. Μία άλλη ιδέα είναι να δώσω στην δοκό την διαφορά των Mrd των πλακών, σαν ροπή στρέψης.

 

Γενικά η λογική που ήθελα να ακολουθήσω είναι (1) να βάλω χονδρικά την κατασκευή στο fespa για να δω εξαιτίας του σεισμού τι υποστυλώματα και σύνδεσμοι δυσκαμψίας προκύπτουν, (2) να φορτίσω με άνεμο και χιόνι στο scia για να δισαστασιολογήσω από εκεί όλη την κατασκευή πάνω από την πλάκα σκυροδέματος, (3) τροποποιώ τον φορέα στο fespa και υπολογίζω την κατασκευή από την πλάκα σκυροδέματος και κάτω. Τώρα είμαι ακόμα στο (2) οπότε δεν έχω ασχοληθεί αρκετά με τις πλάκες, γενικά η όλη κατάσταση μου θυμίζει ένα βήμα μπρός και δύο πίσω.

 

Και μία ερώτηση ακόμα, σε κτίριο που δεν έχει στο ισόγειο πλαγιοκάλυψη πως υπολογίζεται την υποπίεση στην πλάκα του ορόφου;

Link to comment
Share on other sites

Και μία ερώτηση ακόμα, σε κτίριο που δεν έχει στο ισόγειο πλαγιοκάλυψη πως υπολογίζεται την υποπίεση στην πλάκα του ορόφου;

 

Σαν υπόστεγο, αλλά δε θα δου δώσει κάτι από φορτία.Το βάρος της πλάκας είναι πολλες φορές μεγαλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι ακόμη στα μαγειρέματα, δεν βάζεις και κανένα φουρούσι να ελαφρύνεις τον πρόβολο? Θα έχεις σημαντικό κέρδος σε μάζες, ροπές, κλπ.

 

Πάντως πολύ μπερδεμένη αυτή η διαδικασία που ακολουθείς, πρόσεξε μην ξεχάσεις στην πορεία τίποτα και τρέχεις. Το fespa δεν μπορεί να πάρει φορτία ανέμου?

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ έμαθα ότι το συνεργείο που θα αναλάβει την δουλειά δεν έχει μηχάνημα για την συγκόληση ήλων, οπότε έχω μία από τις παρακάτω επιλογές:

βασικά, τα ίδια και τα ιδια προβλήματα. και μετα σου λένε γιατι δεν λαμβανεις σαν διαφραγμα την πλάκα, λες και αυτό θα υλοποιηθεί πάντα

Link to comment
Share on other sites

-off topic-

@ rigid: θέλω να μου δανείσεις την τεχνογνωσία σου στο αντικείμενο, ισοδυναμία διατμητικών ήλων με ράβδους οπλισμού και Τ,Ι, κλπ. κομμάτια διατομών.

 

Εχω μια επέκταση μπαλκονιού, με μάστορα "αστέρι", που κατέληξε καφέ νάνος, και θα υλοποιηθεί με την τεχνική αυτή...

-off topic-

 

@ harris84firefox: καλώς ήρθες στον virtual (εντελώς) reality κόσμο της κατασκευής....

Link to comment
Share on other sites

paktomene,

 

επειδη στο παρελθόν ειπα κάτι αν θυμάσαι και από τον lightname

 

(σε μια άτυχη στιγμή θεωρώ) κατηγορήθηκα εμμέσως ως μπακάλης,

 

θα παραπέμψω για τους μηχανισμούς ανάληψης των σεισμικών δράσεων στο

 

κεφ. 6 του βιβλίου: "ΣΥΜΜΙΚΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ"Τριανταφύλλου /πατρα/2007 και συγκεκριμένα στην παρ 6.2.1

 

http://ifile.it/2cl5i4r/%CE%9A%CE%B5%CF%866.pdf

 

θεωρω για έργα "συνήθη" με διαδοκίδωση μπορει να κάνεις ντρίπλες σε αυτά που λέμε περι ήλων & συμμικτης δράσης

 

χωρις η έκπτωση στην ασφάλεια να υφίσταται αρκει να υπάρχει έλεγχος "ποιο στοιχείο αναλαμβάνει τι, πως και πόσο"

 

και να υπάρχει και λόγος που το κάνεις.

 

edit:

 

@Brutagon. Στο συνέδριο μεταλλικών κάτι ειχατε προσομοιώσει (αν θυμάμαι καλά γιατί το site δε λειτουργει)

για ακραίους κόμβους σύμμικτων στο abaqus.

Θα μπορούσαμε να το δούμε γιατι σε ηλεκτρονικη μορφή δεν βρίσκω τίποτα από το συνέδριο (ειναι μάλλον μυστικά)

και το hardcopy είναι σε άλλο γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοιτάξτε και τους ήλους της Hilti. Είναι ουσιαστικά γωνιακά που συνδέονται με ειδικά αυτοδιάτρητα καρφάκια. Το πιστόλι που χρησιμοποιείται είναι φθηνό. Το μειονέκτημα της λύσης είναι η μεγάλη τιμή του κάθε ήλου και η μικρή αντοχή, αλλά για μικρά έργα είναι μια χαρά.

 

Εναλλακτικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν γωνιακά ή UPN, αλλά μόνο σε ολόσωμη πλάκα. Αν είναι να χρησιμοποιηθούν με χαλυβδόφυλλα θέλει κοπτική ραπτική. Τύποι στο βιβλίο του Βάγια για σύμμικτα. Πάντως σε βιβλία διεθνούς βιβλιογραφίας δεκαετίας,αυτά τα εναλλακτικά αναφέρονται για ιστορικούς λόγους αλλά παραλείπεται αναφορά σε τύπους με την αιτιολογία ότι είναι απηρχαιωμένα (obsolete).

Βρήκα τύπο για τα UPN μόνο σε αμερικάνικο 20ατίας.

 

Rigid δεν είσαι μπακάλης, αλλά πολύ τολμηρός. Εγώ δεν είμαι.

 

haris84firefox: Αν δεν έχουν μηχάνημα να τους πεις να νοικιάσουν. Αν σου πουν ότι δεν έχουν ρεύμα να τους πεις να νοικιάσουν γεννήτρια. Έχει κάτι φορτηγά με ηλεκτροπαραγωγά ζεύγη. Επιπλέον μπορείς να τους πεις να κολλήσουν τους ήλους στο εργοστάσιο και να κάνουν κοπτική ραπτική, ή να βάλουν ολόσωμη πλάκα.

 

Επαναλαμβάνω την θέση μου ότι τραπεζοειδή χαλυβδόφυλλα χωρίς διατμητικούς ήλους είναι ελληνική πατέντα. Ελπίζω να μην είναι και αν κάποιος έχει διεθνή βιβλιογραφία να την αναφέρει. Το μόνο που σκέφτομαι εναλλακτικά είναι τα slim floors αλλά:

1) δεν υπάρχουν τα Ι με μεγάλο κάτω πέλμα εδώ

2) χρησιμοποιούνται σε σκανδιναβικές χώρες οπότε δεν ξέρω τι γίνεται με τον σεισμό. Και τα προκατασκευασμένα πατώματα που έξω χρησιμοποιούνται εδώ δεν παίζουν λόγω σειμού.

3) Εκεί στο Μετσόβειο με την σεισμική τράπεζα του Καρύδη ας κάνουν και κανένα τεστ να μας πουν και εμάς τι παίζει.

 

Τελικώς θέλω να υπενθυμήσω στους νέους συναδέλοφους ότι η λύση που μάλλον θα προτείνουν οι κατασκευαστές, δήλ. "Θα κολλήσω τους ήλους με ηλεκτροκόλληση τι πειράζει;;" απαγορεύεται ρητώς, ρητότατα, με κεφαλαία, με ειδική μνεία από τον κανονισμό.

 

Τελικώς τελικώς παίζουν και τα πατώματα της Knauf, αλλά δεν ξέρω κάποιον συνάδελφο που να τα έχει χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.