Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με κάτοψη διαμερίσματος


Recommended Posts

Καλημέρα.

Μου έχουνε αναθέσει να πραγματοποιήσω μια ανακαίνηση ενός διαμερίσματος χρονολογίας του 1963 στο κέντρο της αθήνας.

Οι εργασίες που θα γίνουνε είναι ανακαίνηση του μπάνιου και αλλαγή κουφωμάτων. Οπότε η άδεια που θα βγει είναι των 48 ωρών και

οχι εργασιών μικρής κλίμακας.

Σε αυτό υπάρχει ένα θέμα. Το διαμέρισμα αποτελείται απο 2 υ/δ και στην κάτοψη εκείνης της εποχής εμφανίζει μόνο το ένα ότι βρίσκεται

στο διαμέρισμα. Το άλλο υπνοδωμάτιο το δείχνει στο διπλα διαμέρισμα. Το συμβόλαιο του σπιτιού παρουσιάζει και τα 2 υ/δ στο διαμέρισμα.

Σε αυτή την περίπτωση τι κινήσεις κάνω εγώ απο μέρους μου?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

κανεις μια διαμερισματωση

για να αποκτησεις "σωστη" κατοψη του διαμερισματος

 

και πανω σε αυτη την κατοψη κανεις τις εργασιες σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μου έχουνε αναθέσει να πραγματοποιήσω μια ανακαίνιση ενός διαμερίσματος χρονολογίας του 1963 στο κέντρο της Αθήνας.

Οι εργασίες που θα γίνουνε είναι ανακαίνιση του μπάνιου και αλλαγή κουφωμάτων. Οπότε η άδεια που θα βγει είναι των 48 ωρών και

οχι εργασιών μικρής κλίμακας.

Σε αυτό υπάρχει ένα θέμα. Το διαμέρισμα αποτελείται απο 2 υ/δ και στην κάτοψη εκείνης της εποχής εμφανίζει μόνο το ένα ότι βρίσκεται

στο διαμέρισμα. Το άλλο υπνοδωμάτιο το δείχνει στο διπλα διαμέρισμα. Το συμβόλαιο του σπιτιού παρουσιάζει και τα 2 υ/δ στο διαμέρισμα.

Σε αυτή την περίπτωση τι κινήσεις κάνω εγώ απο μέρους μου?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Αναθέτεις σε συνάδελφο πολιτικό ή αρχιτέκτονα μηχ/κο να εξετάσει τη νομιμότητα του διαμερίσματος. Κατά πάσα πιθανότητα, όπως αναφέρει και ο Δημήτρης, θα έχει παράβαση διαφορετικής διαμερισμάτωσης, η οποία πρέπει να τακτοποιηθεί με υπαγωγή στο ν. 4178/13.

Η γνωστοποίηση δεν σε καλύπτει στην περίπτωση κατά την οποία οι ιδιοκτήτες προτίθενται να αλλάξουν διαρρύθμιση στο διαμέρισμα και απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Επίσης, η αλλαγή κουφωμάτων πρέπει να είναι στα ίδια, εγκεκριμένα από την άδεια, ανοίγματα, διότι αυτό καλύπτει η γνωστοποίηση εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.