Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρβαση συντελεστή δόμησης


Thanos83

Recommended Posts

Συναδελφοι καλησπέρα,

έχω το εξής πρόβλημα και θέλω τη γνώμη σας:

Σε οικόπεδο 407 τ.μ. ο συντελεστής δόμησης είναι 1. Αρχικά ήταν συνιδιοκτησία 60-40 και ο δικός μου είχε 40% (163 τ.μ.). Έχτισε 3 ορόφους των 78 τ.μ. (3*78=234 τ.μ.) και ένα υπόγειο 70 τ.μ., το οποίο κατοικείται. Έγινε σύσταση καθέτου. Ο δίπλα έχει σχεδόν εξαντήσει τα τ.μ. που δικαιούτο. Ο δικός μου τώρα θέλει να κάνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας για το υπόγειο και το ισόγειο. Αποτύπωσα κανονικά κάτοψη ολόκληρου του οικοπέδου-κτισμάτων και το εσωτερικό ισογείου- υπογείου.

 

α) Το υπόγειο προσμετράται στο σ.δ.?? Ακόμα και αν δεν προσμετράται πάλι τα τ.μ. υπερβαίνουν κατά πολύ αυτά που δικαιούτο.

β) Δε θα έχω πρόβλημα με τα χιλιοτά;

γ) Καμία συμβουλή πώς να κινηθώ;;;

Link to comment
Share on other sites

1.Να ψάξεις να δεις αν ισχύει Μ.Σ.Δ. για την περίπτωσή σου(που 99,99% δεν ισχύει)

2.Αν έχεις ανάγκη τα λεφτά-τα οποία για την ευθύνη της δουλειάς που θα κάνεις θα είναι μηδαμινά,να κάνεις σύσταση αγνοώντας τα τ.μ. της υπέρβασης.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΑΥΤΗ,ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ.Προσωπικά,δεν θα εξυπηρετούσα τον πελάτη αυτόν με κίνδυνο της υπογραφής μου.Κανονικά τα τ.μ. που υπερβαίνουν τη δόμηση πρέπει να κατεδαφιστούν.

3.Το υπόγειο δεν προσμετράται στη δόμηση αν συντρέχουν οι προυποθέσεις του ΓΟΚ.Δεν στις λέω,διάβασε ΓΟΚ μόνος σου,για να σου μείνει κιόλας.

4.Αν δεν έχεις ανάγκη την αμοιβή-που ξανατονίζω ότι θα είναι μηδαμινή,ΠΑΡΑΤΑ τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

1.Να ψάξεις να δεις αν ισχύει Μ.Σ.Δ. για την περίπτωσή σου(που 99,99% δεν ισχύει)

2.Αν έχεις ανάγκη τα λεφτά-τα οποία για την ευθύνη της δουλειάς που θα κάνεις θα είναι μηδαμινά,να κάνεις σύσταση αγνοώντας τα τ.μ. της υπέρβασης.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΑΥΤΗ,ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ.Προσωπικά,δεν θα εξυπηρετούσα τον πελάτη αυτόν με κίνδυνο της υπογραφής μου.Κανονικά τα τ.μ. που υπερβαίνουν τη δόμηση πρέπει να κατεδαφιστούν.

3.Το υπόγειο δεν προσμετράται στη δόμηση αν συντρέχουν οι προυποθέσεις του ΓΟΚ.Δεν στις λέω,διάβασε ΓΟΚ μόνος σου,για να σου μείνει κιόλας.

4.Αν δεν έχεις ανάγκη την αμοιβή-που ξανατονίζω ότι θα είναι μηδαμινή,ΠΑΡΑΤΑ τη δουλειά.

 

+1

Δεν υπαρχει πραγματικη λυση εκτος απο "μπαλαμουτι".

Και το προβλημα κατα 99% δεν ειναι το υπογειο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας!!

Τελικά αρνήθηκα ευγενικά.. Καλύτερα που έχασα ενα πρωινό στην αποτύπωση παρά να τρέχω και να μη βγάζω άκρη...

Όσο για την άμοιβή έχετε δίκιο..Ο άλλος νομίζει ότι κοστίζει μόνο το χαρτί της εκτύπωσης ή οι 2-3-4 ώρες που σου παίρνει η αποτύπωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.