Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γνωμοδότηση Νομικού Συμβουλίου του Κράτους υπέρ της διατήρησης της ρύθμισης του Ν.4331/15


littledragon

Recommended Posts

αρα οσοι εχουν κανει διακονονισμο ειτε του σαμαρα ειτε του τσιπρα εχουν μπει μεσα οι αυξησεις του2011 τον οαεδ θυμαμε τον πληρωσα κοντα 450 ευρω εμπρος αλλιως δεν μου εκανα διακανονισμο ... αρα δεν θα μου ερθουν αναδρομικα ... χαχαχα τα γλιτωσα χαχαχ ουφ ενα αγχος λιγοτερο ησύχασα και παω να παιξω τσακα λοττο 

Link to comment
Share on other sites

Αν μας διαβάζει κανένας ιδιωτικός η δημόσιος υπάλληλος να πανηγυρίζουμε που θα πληρώνουμε 3000€ σε ασφάλιστρα θα μας περάσει για λίγο τρελούς ε; :D :D

 

 

ασε φιλε....εδώ αυτοί βγήκαν με 20χρ σύνταξη  και γκρινιάζουν γιατί τους κόπηκε ενώ τσίμπαγαν 2000 ευρω......και όταν τους λες  μα καλα 2000 ευρω ασφάλιστρα πλήρωνες τον μήνα?   γουρλώνουν

Link to comment
Share on other sites

Καλό, αλλά να έχουμε υπόψη ότι οι συντάξεις μας θα είναι 800 ευρώ, οι προσωρινές συντάξεις (μέχρι να εκδοθεί η κανονική θα είναι 400 ευρώ και βέβαια ότι δίνουμε για υγεία είναι μη ανταποδοτικό γιατί το δημόσιο σύστημα υγείας δεν υπάρχει και θα πληρώσουμε ιδιωτικό (κάποια στιγμή...).

Link to comment
Share on other sites

εδώ πληρώνουμε  και θα πληρώσουμε επικουρικη και εφαπαξ  που ΗΔΗ είναι ΑΓΝΩΣΤΕΣ λέξεις

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19/5/2016   Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το A2016.

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

[...]

 

υγ  ted  με το νεο ασφαλιστικό θα πληρώσουμε περισσότερα  μου φαίνεται :shock:8-) .....τα 3000 εισφορές είναι το ελάχιστο του νεου ασφαλιστικού :shock:

 

Πώς το έβγαλες το 3.000 για τις ελάχιστες εισφορές με το νέο ασφαλιστικό;

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είναι στην πρώτη κλάση και άνω 5ετίας (με χρήση του νόμου Στρατούλη)

έχουν εισφορές κάτι λιγότερο από 1600€/εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους είναι στην 1η κλάση, ανά εξάμηνο:

1035,54€ για εώς 5 έτη ασφάλισης

1576,36€ για άνω των 5 ετών ασφάλισης.

 

Στα 980€ που λες, μάλλον ξεχνάς τα 60€/εξάμηνο για ΟΕΑΔ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο δύσκολο να καταλήξεις κάπου.

Αφού το ΤΣΜΕΔΕ τελικώς συνεχίζει να υφίσταται (???) ως υποδιεύθυνση του κεντρικού φορέα κ.λπ. κ.λπ.

Θέλω να πω, ότι αυτές οι εισφορές πάνε υπέρ ενός Ν.Π. του οποίου η τύχη μετά το 2017 πρέπει να αναζητηθεί...

 

Γενικά πάντως, είμαι υπέρ του 2% για το ΤΣΜΕΔΕ. Είναι στα πλαίσια της ευγενούς άμιλλας μεταξύ συναδέλφων κ.λπ..

Αυτό το καταλαβαίνω.

Φυσικά υπάρχουν συνάδελφοι με μηδενικό έργο (κάποιοι λόγω κρίσης, κάποιοι λόγω αδυναμίας να αντεπεξέλθουν στο επάγγελμα, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας)

που επειδή πήραν το δίπλωμα έχουν την άποψη ότι θα πρέπει κάποιος άλλος να τους καλύπτει τα πάντα.

Έτσι λοιπόν, βρίσκουν λογικό να ζητούν από αυτόν που βγάζει π.χ. 40000€/έτος τα 15180€ σε ασφαλιστικές εισφορές. "Αυτός έχει και να πληρώσει".

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.