Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενικός Πίνακας Χαμηλής Τάσης σε υπόγειο χώρο


GregDel

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Υπάρχει κανένας κανονισμός ΕΝ (Ελληνικός φαντάζομαι δεν θα υπάρχει) που να απαγορεύει την τοποθέτηση ΓΠΧΤ σε υπόγειο χώρο;

Ενδιαφέρομαι για υπόγειο αντλιοστάσιο (εξ' ολοκλήρου) στο οποίο θα πρέπει να τοποθετηθούν ο ΓΠΧΤ και το Η/Ζ (!) κάτω από το έδαφος. Ειδικά για το Η/Ζ θα έχω και πρακτικά προβλήματα (αερισμός κλπ)...

Σαν κανονισμός όμως υπάρχει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και εξολοκλήρου υπόγειες εγκαταστάσεις που προφανώς έχουν τα πεδία και ΗΖ υπόγεια οπότε δεν νομίζω να απαγορεύται, επιπλέον σε πολλά κτήρια για λόγους χωροταξίας τα ηλεκτροστάσια και οι υποσταθμοί είναι υπόγειοι. Φυσικά ο χώρος του ΗΖ θα έχει το απαραίτητο δίκτυο αερισμού και απαγωγής καυσαερίων

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα σχετικό σημείο στον 384:

 

461.3 Σε κάθε εγκατάσταση καθώς και σε κάθε τµήµα της που βρίσκεται σε ιδιαίτερο κτίριο, πρέπει να προβλέπεται µια γενική διάταξη διακοπής και αποµόνωσης η οποία θα διακόπτει την τροφοδότηση
ολόκληρης της εγκατάστασης ή ολόκληρου του τµήµατός της που βρίσκεται σε ιδιαίτερο κτίριο και θα την αποµονώνει από το σύστηµα τροφοδότησής της.
Η διάταξη διακοπής και αποµόνωσης πρέπει να είναι τοποθετηµένη σε εύκολα προσιτό σηµείο και κατά το δυνατόν πλησίον της εισόδου της τροφοδότησης στο κτίριο.
Η διάταξη αυτή πρέπει να µπορεί να διακόπτει το µέγιστο ρεύµα που προβλέπεται να διέρχεται από αυτή σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας και πρέπει να είναι σύµφωνη µε όσα αναφέρονται στο
Τµήµα 462 για την αποµόνωση των επί µέρους κυκλωµάτων.

 

Από το παραπάνω δεν απαγορεύεται ρητά η τοποθέτηση το γενικού διακόπτη στο υπόγειο

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το υπόγειο αντλιοστάσιο έχει φόβο να πλημμυρίσει σε αντίθεση με το υπόγειο κτιρίου που οι πιθανότητες ελαχιστοποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος πρέπει να ληφθεί υπόψη από τον μελετητή.

 

Γιατί όμως να πλημυρίσει? Υπάρχει δεξαμενή από πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Σε παρομια εγκατασταση που ειχαμε τον ΓΠΧΤ στο -2 του κτηριου ο μελετητής ειχε στην μελετη γενικη διαταξη αποζευξης στον ΑΔΙ 3×2500Α με πηνιο εργασιας και το τοποθετησαμε κοντα στον φυλακα στο ισογειο.

Ο λόγος βαση του επιβλεποντα και μελετητή μηχανικου του εργου που το εγκαταστησαμε ειναι οτι το ζητα η πυροσβεστικη για έκτακτη αναγκη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και το πρότυπο, η διάταξη διακοπής και απομόνωσης πρέπει να είναι κοντά στην άφιξη της παροχής από το δίκτυο. Και όσον αφορά την δική μου εμπειρία, έχω εργαστεί και έχω επιβλέψει κτιριακές εγκαταστάσεις που υποσταθμός ΜΤ και πεδία ΧΤ ήταν στο υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.