Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία νέας επιχείρησης - Διαδικασίες και απορίες


panos-v

Recommended Posts

Γειά σας. Κατ αρχήν έχω να πώ ότι το forum σας διαφέρει πολύ από τα υπόλοιπα, καθώς βλέπω ένα κλίμα "επαγγελματικό" όπου δεν λέει ο κάθε ξεκάρφωτος ότι του κατέβει, όπως συβαίνει σε άλλα forum και στο τέλος ένα θέμα καταντάει να βρίζονται 5-6 μεταξύ τους και να κλειδώνει.

 

Το δικό μου θέμα εν συντομία έχει ως εξής.

Θέλω να ανοίξω μια επιχείρηση και συγκεκριμένα πλυντήριο αυτοκινήτων self - service.

Έχω βρεί τον εξοπλισμό, έχω βρεί τον χώρο και δεν ξέρω πως να ξεκινήσω τις διαδικασίες και φοβάμαι μην αρχίσω και ξοδεύω τα χρήματα για εξοπλισμούς, ενοίκια κτλ και κάποια στιγμή κάτι σκαλώσει κάπου και δεν μπορέσω να το ολοκληρώσω και πάνε τα λεφτά χαμένα (καθότι είναι οικονομίες ζωής).

 

Για ευκολία στις απαντήσεις, αριθμώ μια μια τις απορίες που χρειάζομαι απάντηση.

 

Πληροφοριακά στοιχεία:

Ο χώρος που θα μισθώσω, είναι περίπου 300 τμ και έχει ένα μικρό κτηριάκι 20-30 τμ (με κεραμύδια) και μια στεγασμένη αποθήκη μεταλλική κατασκεύη με τσίγκο 30-40 τμ. Ο υπόλοιπος χώρος είναι ανοιχτός (οικόπεδο).

Εγώ θέλω να φτιάξω 4 θέσεις πλυσίματος αυτοκινήτων στον ανοιχτό χώρο και 2 θέσεις σκούπας εσωτερικού χώρου στην αποθήκη με τον τσίγκο. Το μέρος είναι εντός σχεδίου, σε δρόμο με μεγάλη κίνηση που βγάζει από την πόλη και προηγουμένως εκεί ήταν μάντρα ανακύκλωσης οχημάτων. Κοντά υπάρχουν πολλά βενζινάδικα και αρκετά πλυντήρια αυτοκινήτων. Θέματα όχλησης δεν υπάρχουν. Επίσης έχει ρεύμα και νερό.

 

 

1) Μπορείτε να μου είτε σε τι είδους επαγγελματία να πάω και να με καθοδηγήσει & να κάνει αυτός όλες τις διαδικασίες για εμένα (να του κάνω πχ μια εξουσιοδότηση και να κάνει αυτός τα πάντα για εμένα) και να ελέγξει πριν ξεκινήσουμε και πριν νοικιάσω τον χώρο, όλα τα πιθανά νομικά κωλύματα? Αρχιτέκτονας? Πολ. Μηχανικός? Κάτι άλλο? Και το κόστος αν μπορούσατε να μου πείτε πολύ πολύ χοντρικά για όλα όσα θα αναλάβει και πρέπει να πληρωθούν για να αρχίσω να δουλεύω. Αν μπορείτε να μου γράψετε όλα τα κόστη που θα προκύψουν στον γραφειοκρατικό τομέα, μέχρι να λειτουργήσω την 1η μέρα.

 

2) Τι να ελέγξω ή να ρωτήσω τον ιδιοκτήτη για τον χώρο? Υπάρχει περίπτωση δηλ. κάτι να κολήσει την διαδικασία?

 

3) Οι θέσεις που θα φτιάξω χρειάζονται οικοδομική άδεια? Άλλοι μου λένε Ναι & άλλοι Όχι. Κάποια site μάλιστα διαφημίζουν στέγαστρα αυτοκινήτων που όπως αναφέρουν δεν χρειάζονται οικοδομική άδεια και από ότι κατάλαβα είναι αυτά που έχουν τεντόπανο πάνω και γύρω γύρω. Μπορείτε να μου πέιτε αν ισχύει αυτό καθώς είναι κρίσιμο για μένα, γιατί σε περίπτωση που χρειάζεται άδεια, δεν μου φτάνουν τα χρήματα και θα προτιμούσα μια λύση χωρίς άδεια.

 

4) Ξέρει κανείς πως φορολογούνται τα έσοδα? Καθότι έχω πάει σε 2-3 διαφορετικά πλυντήρια και δεν παίρνεις από κάπου απόδειξη για τα 50λεπτα που βάζεις στο μηχάνημα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους για την πρόθεση να βοηθήσουν.

 


Υ.Γ.

Στην φωτό που επισυνάπτω βλέπετε 2 θέσεις, όπου το site που τα φτιάχνει λέει δεν χρειάζεται οικοδομική άδεια. Εγώ θέλω να βάλω 4 τέτοιες θέσεις στην σειρά. Μην σας μπερδεύουνε οι βούρτσες που υπάρχουν στην φωτό. Εγώ δεν θα έχω βούρτσες, μόνο τα λάστιχα του νερού και του αφρού θα πηγαίνουν σε κάθε χώρο.

post-107441-0-77327000-1467745663_thumb.jpg

Edited by panos-v
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Θα χρειαστείς αρχιτέκτονα ή πολιτικό μηχανικό και μηχανολόγο μηχανικό, ώστε να κάνουν τους απαραίτητους ελέγχους και τις μελέτες.

Χρειάζονται αρκετές αδειοδοτήσεις, περιβαλλοντική, από το μηχανολογικό, πυροσβεστική και από πολεοδομία, κι ας λένε ό,τι δεν χρειάζεται άδεια στο site κ.α.

Για κόστη κλπ, θα τα συζητήσεις με τους μηχανικούς σου, αφού δουν από κοντά τί χρειάζεται.

 

Υ.Γ. Παρακαλώ να μεταφερθεί στο section  για τους ιδιώτες.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς αρχιτέκτονα ή πολιτικό μηχανικό και μηχανολόγο μηχανικό, ώστε να κάνουν τους απαραίτητους ελέγχους και τις μελέτες.

Χρειάζονται αρκετές αδειοδοτήσεις, περιβαλλοντική, από το μηχανολογικό, πυροσβεστική και από πολεοδομία, κι ας λένε ό,τι δεν χρειάζεται άδεια στο site κ.α.

Για κόστη κλπ, θα τα συζητήσεις με τους μηχανικούς σου, αφού δουν από κοντά τί χρειάζεται.

 

Υ.Γ. Παρακαλώ να μεταφερθεί στο section  για τους ιδιώτες.

 Δηλ. η πρώτη μου κίνηση ποιά είναι? Σε ποιον θα πάω? Συγνώμη αν φαίνεται αστείο, αλλά είμαι εντελώς άσχετος. Δεν είχα ποτέ μου σχέση με επιχειρήσεις κτλ.

Αυτοί οι έλεγχοι, οι μελέτες, οι άδειες κτλ πρέπει να γίνουν πριν νοικιάσω εγώ τον χώρο και αρχίσω να τον φτιάχνω? Με τι στοιχεία πρέπει να πάω έχοντας στα χέρια μου?

Τα κόστη για όλα αυτά αν μπορείς να μου τα αναφέρεις πολύ πολύ χοντρικά.

 

Από ότι κατάλαβα εσύ λες ότι χρειάζεται οικοδομική άδεια για τα στέγαστρα? Είναι σίγουρο?

Ακόμα και να χρειάζεται, μπορώ να την παραλείψω με κάποιου είδους παραθυράκι?

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο για τα στέγαστρα. Μπορεί να χρειαστεί αλλαγή χρήσης. Θα χρειαστεί να γίνει δίκτυο αποχέτευσης και ίσως και άλλες εργασίες. Όλα αυτά θέλουν οικοδομική άδεια. Επίσης, μπορεί να χρειαστεί να γίνει και κόμβος εισόδου - εξόδου προς τον δρόμο.

Πριν νοικιάσεις, θα πας σε έναν πολιτικό μηχανικό να εξετάσει αν επιτρέπεται στην περιοχή αυτή η χρήση και αν τα υφιστάμενα κτίρια είναι νόμιμα. Οπότε παίρνεις άδειες και τοπογραφικά και ξεκινάς από εκεί.

 

Δεν σου λέω κόστος, γιατί δεν ξέρω τί χρειάζεται να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο για τα στέγαστρα. Μπορεί να χρειαστεί αλλαγή χρήσης. Θα χρειαστεί να γίνει δίκτυο αποχέτευσης και ίσως και άλλες εργασίες. Όλα αυτά θέλουν οικοδομική άδεια. Επίσης, μπορεί να χρειαστεί να γίνει και κόμβος εισόδου - εξόδου προς τον δρόμο.

Πριν νοικιάσεις, θα πας σε έναν πολιτικό μηχανικό να εξετάσει αν επιτρέπεται στην περιοχή αυτή η χρήση και αν τα υφιστάμενα κτίρια είναι νόμιμα. Οπότε παίρνεις άδειες και τοπογραφικά και ξεκινάς από εκεί.

 

Δεν σου λέω κόστος, γιατί δεν ξέρω τί χρειάζεται να γίνει.

οκ Σ ευχαριστώ πολύ. Θα χαρώ να διαβάσω και τα σχόλια και άλλων μελών, σχετικά με αυτά που με απασχολούνε.

Διόρθωσα και το αρχικό κείμενο για να είναι πιο εύκολες οι απαντήσεις.

Edited by panos-v
Link to comment
Share on other sites

Μεταφορά έγινε.
 
Συμπληρώνοντας όλα τα σωστά που σου είπε ο συνάδελφος

  • Χρειάζεσαι δικηγόρο
  • Λογιστή
  • Αρχιτέκτονα Μηχανικό ή Πολιτικό Μηχανικό

Κλπ
Η σειρά που θα τους χρειαστείς θα εξαρτηθεί σε τι φάση βρίσκεσαι κάθε φορά.
Θες να συντάξεις συμβόλαιο ενοικίασης. Δικηγόρο πρώτα και παράλληλα τους μηχανικούς
Τι έσοδα έξοδα θα έχεις και τι φορολογίες για την επιχείρηση σου πριν ξεκινήσεις… Λογιστή
Επιλογή Γης που θα βάλεις την επιχείρηση σου, τους Μηχανικούς.
 
Το θέμα γης κλπ είναι κομβικό τι θα διαλέξεις.
Πρώτο η έκταση αν εσένα σου κάνει αλλα κι αν έχει τις ελάχιστες απαιτούμενες επιφάνειες που θα χρειαστείς από τις αδειοδοτησεις για την πολεοδομική άδεια διαμορφώσεων ή προσαρμογών που θα πρέπει να κάνεις.
Δεύτερο να έχει τις ελάχιστες αποστάσεις και χρήσεις γης από άλλες δραστηριότητες και δυνατότητα κυκλοφοριακής μελέτης για τα οχήματα.
Τρίτο να ξέρεις αν έχει ή όχι αυθαίρετα κτίσματα διότι αν δεν νομιμοποιηθούν ή ταχτοποιηθούν δεν θα μπορείς να βγάλεις καμία πολεοδομική άδεια ακόμα και για το πιο απλό που θα απαιτηθεί.
οπότε αυτά θέλουν τον Μηχανικό
 
Συνεργασία του μηχανικού σου με τον δικηγόρο να γίνει ειδική πρόβλεψη στο ενοικιαστήριο να μπορείς να βγάζεις άδειες χωρίς να σου απαιτεί ο ιδιοκτήτης διάφορα αλλα μετά…
 
Γενικα αυτά είναι το Α και εδώ να είσαι σίγουρος ότι μονο τμήμα του Α μπορούμε να σε καθοδηγήσουμε διότι οι περιπτώσεις και οι συνδυασμοί είναι πολλοί.
 
Επικουρικά ακόμα και για τα βασικά ούτε μπορούμε να κοστολογήσουμε εργασία άλλου αλλα είναι και αυστηρά απαγορευτικό στο φόρουμ να δίνουμε έστω ενδεικτικές τιμές για έργο μηχανικού.
Μιλάς μαζί του όπως θα μιλήσεις με τον δικηγόρο και τον λογιστή σου.
 
Καλή επιτυχία και ο καλός και σε βάθος έλεγχος προ έναρξης παρ ότι θα έχει έξοδα για εσένα θα σε προφυλάξει από δεκαπλάσια έξοδα μετά.
 

 


 
 

Υ.Γ.
 

... Υπάρχει περίπτωση δηλ. κάτι να κολήσει την διαδικασία?
 
...


Σημαντικό. 

Υπάρχουν δεκάδες περιπτώσεις (μη πω εκατοντάδες) που κολλάει η διαδικασία με βάση την θέση του ακινήτου, το πολεοδομικό χωροταξικό στάτους του και πολλά άλλα.

Ο κανόνας είναι τα «κολλήματα» και όχι το ανάποδο… Λύσεις υπάρχουν αλλά δεν είναι  απριόρι και άνευ κόστους ειδικά αν δεν έχουν προσδιοριστεί καλά τα «κολλήματα»

 

Υ.Γ. 2

με βάση αυτά που έγραψες, 99% ξέχνα λύση χωρίς άδεια.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ Didonis. Μπερδεύτικα λίγο, αλλά οκ θα τα μελετήσω.

Τουλάχιστον μπορεί να μου πει κάποιος μια τιμή που θα πρέπει να πληρώσω τον μηχανικό για τα πιο απλά και συνηθισμένα? Δεν μπορεί κάποιος μέσος όρος θα υπάρχει. 100? 200? 1000?

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα και σου τόνισα… και δεν μπορεί να εκτιμηθεί ετσι η τιμή αλλα και να μπορούσε να εκτιμηθεί ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΙΜΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΦΟΡΟΥΜ. Δεν είναι αγορά ψυγείου οι υπηρεσίες μηχανικού ούτε έτοιμο βιομηχανικό αντικείμενο.

 

 

Οπότε αν επιμένεις 1.000.000 € και ότι πληρώσεις λιγότερο είναι κέρδος….  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα και σου τόνισα… και δεν μπορεί να εκτιμηθεί ετσι η τιμή αλλα και να μπορούσε να εκτιμηθεί ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΙΜΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΦΟΡΟΥΜ. Δεν είναι αγορά ψυγείου οι υπηρεσίες μηχανικού ούτε έτοιμο βιομηχανικό αντικείμενο.

 

 

Οπότε αν επιμένεις 1.000.000 € και ότι πληρώσεις λιγότερο είναι κέρδος….  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

xaxaxa ok!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.