Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πωληση-Αγροτεμαχιου Εκτος Σχεδιου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους ειμαι ιδιωτης και χρειαζομαι τα φωτινα μυαλα σας. Εχω ενα αγροτεμαχιο στην Κρητη το οποιο θελω να το πουλησω

τα στοιχεια που εχω ειναι τα εξης

 

1.εχω αποδοχη κληρονομιας

2.ειναι εξ αδιαιρετου

3. το δηλωνω 3,500στρ στο Ε9 50% αλλα το τοπογραφικο που μου εκανε ο συνιδιοκτητης-μηχανικος-συγγενης μου ειναι για 1514,53στρ διαφορα 200μετρα...

4.δεν ειναι χωρισμενο

5,εκτος σχεδιου παραθαλλασιο επιπεδο μπροστα στην παραλια παρεμβαλεται μονο ο δρομος.

 

εδω και 2-3 μηνες που ρωταω να μαθω μου λενε οτι δεν μπορω να το πουλησω, και οτι το τοπογραφικο δεν ειναι εγκυρο εχω μιλησει με τον συνιδιοκτητης-μηχανικος-συγγενη και μου λεει κανεις οτι θες.οκ δεκτο αυτο.

Χρειαζομαι τα φωτα σας!! ποια βηματα πρεπει να ακολουθησω για να εχω σωστα στοιχεια του χωραφιου? και να ειναι και σωστος απεναντι στον υποψηφιο αγοραστη?

 

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

διευκρινισε ποια ειναι τα νουμερα που γραφεις...αυτο το "κομα" με μπερδευει

 

3. το δηλωνω 3,500στρ στο Ε9 50% αλλα το τοπογραφικο που μου εκανε ο συνιδιοκτητης-μηχανικος-συγγενης μου ειναι για 1514,53στρ διαφορα 200μετρα...

 

κατα τα  λοιπα

εχεις αποδοχη κληρονομιας  για ενα ποσοστο που σου ανηκει   σε ολοκληρο το ακινητο

...θεωρητικα πρεπει να εχουν  κανει αποδοχη και οι υπολοιποι κληρονομοι για την ιδια εκταση για τα δικα τους ποσοστα.

 

Φυσικα  δεν μπορει να ειναι "χωρισμενο"  αφου ειναι εξ αδιαιρετου.

 

Το εξ αδιαιρετου μεριδιο μεταβιβαζεται χωρις να ζητειται η συμφωνη γνωμη των υπολοιπων

[αλλο  αν δυσκολα βρισκεται αγοραστης ποσοστων, που αν τα αγορασει εχει τα "σχεδιά του"]

 

κτηματολογιο δεν εχεις???

κτισματα υπαρχουν???

και

απαραιτητα χρειαζεται πραξη χαρακτηρισμου

αυτα

 

τα υπολοιπα με τον  συνιδιοκτητη μηχανικο σου

 

υγ

μαλλον θα πρεπει  να παει στο "ιδιωτων"....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, η σωστή ενότητα είναι θέματα ιδιωτών, όπου και μεταφέρεται το παρόν για να συνεχιστεί η συζήτηση.

Παρακαλώ, διαβάζετε τους κανόνες συμμετοχής.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Εαν εννοειται για το << κομα>> Το δηλωνω 3,5 στρ με μεριδιο 1514,53 μ3

κτηματολογιο δεν εχω

 

κτιμστα στον δικο μου χωρο οχι δεν υπαρχουν,τριγυρω υπαρχει μια ταβερνα απο την πλευρα του συνιδιοκτητη μου ο οποιος εχει ενα μικρο κτισμα νομιμο στον χωρο του απο οτι ξερω, οταν λετε πραξη χαρακτηρισμου τι ακριβως εννοειται? βρηκα την σελιδα αλλα δεν καταλαβα, πρεπει να κανω κατι? 

Link to comment
Share on other sites

το δηλωνεις σαν  ενα αγρο  συνολικου εμβαδου 3,5 στρ.

και δηλωνεις ποσοστο 50% εξ αδιαιρετου,  οχι  τμ.

[αυτη ειναι η σωστη δηλωση]

 

δικος σου χωρος/τμημα  δεν υπαρχει

ουτε και δικος του  χωρος/ τμημα με δικο του κτισμα

 

και οι δυο σας εισαστε εξ αδιαιρετου,  δλδ "παντου και πουθενα"

 

συννενοησου με τον μηχανικο/συνιδιοκτη/συγγενη

 

ή μιλα με εναν αλλον μηχανικο

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

.....μου λενε οτι δεν μπορω να το πουλησω, και οτι το τοπογραφικο δεν ειναι εγκυρο ...

 

ποιος το "λένε"?

συμβολαιογράφος? πολεοδομία ? ο φούφουτος?

 

Γιατί δεν είναι έγκυρο και ποιός το λέει?

Δεν έχει εξάρτηση ΕΓΣΑ, δεν έχει τις πραγματικές διαστάσεις, είναι άσχετο με την πραγματικότητα? δεν δείχνει το κτίσμο του συνιδιοκτήτη? 

Τι και ποιος το λέει?

 

κατά τ άλλα δες με προσοχή τις επισημάνσεις που σου έκανε ο Δημήτρης. 

 

----

Για να κάνεις οποιαδήποτε μεταβίβαση θα χρειαστείς βεβαίωση απο μηχανικό για μη αυθαίρετες κατασκευές. Σε κάθε περίπτωση.

Οπότε κάνει ανάθεση απο τώρα σε μηχανικό εκει, και ο ίδιος θα σου πει επίσημα τι χρειάζεται για να μπορέσει να υπογράψει την βεβαίωση.

(πιθανά νεο τοπογραφικό με εξαρτηση ΕΓΣΑ, τακτοποίηση αυθαιρεσιών που υπάρχουν στην συνιδιοκτησία, θέμα αιγιαλού κλπ κλπ)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

ποιος το "λένε"?

συμβολαιογράφος? πολεοδομία ? ο φούφουτος?

 

Γιατί δεν είναι έγκυρο και ποιός το λέει?

Δεν έχει εξάρτηση ΕΓΣΑ, δεν έχει τις πραγματικές διαστάσεις, είναι άσχετο με την πραγματικότητα? δεν δείχνει το κτίσμο του συνιδιοκτήτη? 

Τι και ποιος το λέει?

 

κατά τ άλλα δες με προσοχή τις επισημάνσεις που σου έκανε ο Δημήτρης. 

 

----

Για να κάνεις οποιαδήποτε μεταβίβαση θα χρειαστείς βεβαίωση απο μηχανικό για μη αυθαίρετες κατασκευές. Σε κάθε περίπτωση.

Οπότε κάνει ανάθεση απο τώρα σε μηχανικό εκει, και ο ίδιος θα σου πει επίσημα τι χρειάζεται για να μπορέσει να υπογράψει την βεβαίωση.

(πιθανά νεο τοπογραφικό με εξαρτηση ΕΓΣΑ, τακτοποίηση αυθαιρεσιών που υπάρχουν στην συνιδιοκτησία, θέμα αιγιαλού κλπ κλπ)

εχω ρωτησει δυο μηχανικους και μερικους μεσιτες,και μου λενε οτι το τοπογραφικο που εχω δεν ειναι εγκυρο παρολο που και οτι δυσκολα θα το πουλησω,παρολο που εχω μιλησει με μηχανικο/συγγενη και μου λεει οτι δεν υπαρχει προβλημα.

post-107472-0-81958600-1468142999_thumb.png

scan554.pdf

Link to comment
Share on other sites

αφου ειπες οτι εισαι κληρονομος κατα 50% και το αλλο 50% το εχει αλλος...

 

ολοι οσοι λενε οτι δεν ειναι εγκυρο το τοπογραφικο σου εχουν δικηο... 

αφου δεν επικαλεισαι νομιμο τιτλο κατατμησης..

 

οσοι λενε το αντιθετο εχουν αδικο..

.[μαζι και ο ξαδερφος/μηχανικος...

που πολυ θα τον βολευε να τα   θεωρησετε χωρισμενα "ετσι οπως ειναι"]

 

αυτα

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν, δεν ειναι πρέπον να ποστάρεις δημόσια τα στοιχεία του μελετητή. Πάει αυτό.

 

Η ένσταση μου ειναι η εξής. Εχεις ένα αγροτεμάχιο οπως ειπες 3500τμ.  Και προφανώς είναι αυτή η περιοχή που περικλείεται απο τα δέντρα, με το κτίσμα του συνιδιοκτήτη που φαίνεται στο συνημμένο τοπογραφικο.

 

Ο συνάδελφος ομως, επρεπε να μνημονεύσει ολο το αγροτεμάχιο στην αποτύπωση του. Γι'αυτο ισως σου λένε πως δεν είναι "σωστό". Δηλαδή μιλάει για τα 1500μ σου, ενώ έπρεπε να πει οτι εξ αποτυπώσεως ειναι 3500τμ (οσα είναι) και να δέιξει ενα ιδεατό "χωρισμα" (το οποιο εχετε συμφωνήσει στα λόγια φυσικα, μιας και δεν δυναται "χωρισμα" σε εξ'αδιαιρέτου).

 

Και για να καταλάβεις τι πρεπει να γίνει. Θα γίνει το τοπογραφικο για ολο το αγροτεμάχιο. Θα νομιμοποιήσει ο συνιδιοκτήτης το κτίσμα, και ομορφα και ωραια θα πουλήσεις το μερίδιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.