Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μυρωδιά σε ντουλάπα - υγρασία σε πατάρι


Recommended Posts

Απ’ ότι κατάλαβα είστε νοικάρης. Με τον ιδιοκτήτη μιλήσατε; Αυτός οφείλει να αποκαταστήσει τις ζημιές εφόσον δεν ήταν από δική σας υπαιτιότητα αλλά προϋπήρχαν.

Πάντως το θέμα της υγρασίας και της μούχλας είναι σοβαρό και επιβλαβές για την υγεία.

Ήμουν στη θέση σας τον προηγούμενο χρόνο και αφού ο ιδιοκτήτης δεν έκανε τίποτα για το πρόβλημα τον χαιρέτησα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Απ’ ότι κατάλαβα είστε νοικάρης. Με τον ιδιοκτήτη μιλήσατε; Αυτός οφείλει να αποκαταστήσει τις ζημιές εφόσον δεν ήταν από δική σας υπαιτιότητα αλλά προϋπήρχαν.

Πάντως το θέμα της υγρασίας και της μούχλας είναι σοβαρό και επιβλαβές για την υγεία.

Ήμουν στη θέση σας τον προηγούμενο χρόνο και αφού ο ιδιοκτήτης δεν έκανε τίποτα για το πρόβλημα τον χαιρέτησα!

Μέχρι στιγμής μου έχει αλλάξει θερμοσίφωνα και έχει επισκευάσει την αποχέτευση, πηγές και στα δύο υγρασιών. Το ζητούμενο είναι τι μπορώ να κάνω εγώ μόνος μου ώστε να διορθώσω το πρόβλημα ή τουλάχιστον να μην επεκταθεί.

Φαντάζομαι οτι με σπασμένο θερμοσίφωνα και υγρασία ετών θα αργησει κάπως να στενγώσει. Γιατί φαίνεται η πηγή της υγρασίας να επιδιορθώθηκε

Link to comment
Share on other sites

Σας εξηγησε ο φιλος ποιο πανω ομως οτι το προβλημα δεν ειναι η υγρασια.Καποτε θα φυγει,το προβλημα ειναι οτι η υγρασια ειναι επικινδυνη για την υγεια .Οποτε το λιγοτερο που πρεπει να γινει να επισκευαστει αμεσα με οποιο κοστος.

Δεν νομιζω οτι ειναι και ιδιαιτερα ακριβη εργασια να κοπει η πλατη αφηνωντας ενα χειλακι 5εκ.σε καθε πλευρα ωστε να βιδωθει επανω μια καινουργια ,εξαλου εσεις αναφερατε οτι ειναι φουσκωμενη.

Link to comment
Share on other sites

Σας εξηγησε ο φιλος ποιο πανω ομως οτι το προβλημα δεν ειναι η υγρασια.Καποτε θα φυγει,το προβλημα ειναι οτι η υγρασια ειναι επικινδυνη για την υγεια .Οποτε το λιγοτερο που πρεπει να γινει να επισκευαστει αμεσα με οποιο κοστος.

Δεν νομιζω οτι ειναι και ιδιαιτερα ακριβη εργασια να κοπει η πλατη αφηνωντας ενα χειλακι 5εκ.σε καθε πλευρα ωστε να βιδωθει επανω μια καινουργια ,εξαλου εσεις αναφερατε οτι ειναι φουσκωμενη.

Καταλαβαίνω ότι αυτό πρέπει να γίνει όπως είναι και το σωστό. Απλά προσπαθώ να το γλυτώσω. Επιπλέον, το νοβοπάν έχει φουσκώσει, δεν έχει κάποια υγρασία. Απλά εικάζω ότι παλιότερα είχε υγρασία και γιαυτό το λόγω έχει φουσκώσει και απ όσο ξέρω (δεν είμαι ειδικός) το νοβοπάν αν φουσκώσει, δεν επανέρχεται ακόμα και να στεγνώσει. Οπότε σκέφτομαι μήπως ανοίξω δουλειές χωρίς να υπάρχει λόγος. Αυτός είναι και ο λόγος που ρώτησα πόσο κάνει να στεγνώσει η υγρασία, γιατί αν στεγνώσει και λυθεί πλήρως η "πηγή" της, δεν υπάρχει εκτιμώ λόγος να κοπεί η πλάτη (ίσως ενα εξαεριστικό βοηθούσε εκεί)

 

Διορθώστε με αν είμαι λάθος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επαναφέρω το θέμα

Εντόπισα ένα σχετικά "υγρό" και λίγο πιο παγωμένο σημείο στην ντουλάπα μήκους περίπου 20εκ όπου η σχετική υγρασία είναι αρκετά μεγαλύτερη από την υπόλοιπη ντουλάπα (ακουμπώντας το υγρόμετρο πάνω στον καπλαμα έδειξε μέχρι και 90% ενώ παραδίπλα 70% χωρίς όμως να εμπιστεύμαι πλήρως το υγρόμετρο). Στον πίσω τοίχο υπάρχει η μπανιέρα αλλά το ύψος που εμφανίστηκε η "υγρασία" (και κάποια παλιά σημάδια μυκήτων σαν μικρές μαυρίλες αλλά πραγματικά ελάχιστες) δεν είναι πίσω από κάποιο σωλήνα. Να υπενθυμίσω πως στο παταρι από πάνω υπήρξε τρύπιος θερμοσίφωνας και αποχέτευση που επιδιορθώθηκαν προ 15νθημέρου. Το διάστημα αυτό η ντουλάπα έχει μείνει ανοικτή στο 95% του χρόνου, όπως και το σπίτι (ισόγειο διαμέρισμα). Θα πρέπει να βγει η πλάτη να δω τι συμβαίνει αλλά αυτό είναι αδύνατο. Τι άλλο μπορεί να είναι εκτός του ότι έχει πάρει ακόμα νερά και πρέπει να στεγνώσει; Υπάρχει πιθανότητα να κάνει τόσο καιρό να στεγνώσει; Ή είναι κάποιος αρμός που μπορεί να φέρνει υγρασία; Σκέφτομαι να ανοίξω τρύπες στην πλάτη της ντουλάπας να αερίζεται λίγο καλύτερα. Φυσικά ο αφυγραντήρας που έχω στη ντουλάπα έχει γεμίσει λίγο νερό αλλά εκτιμώ ότι αυτό μπορεί να προέρχεται και από υγροποίηση των χνώτων μου αφού η ντουλάπα μένει ανοικτή και όσο κοιμάμαι εγώ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι με νεότερα

Ο υδραυλικός λέει ότι η υγρασία προήλθε από το σπασμένο θερμοσίφωνα. Μου άνοιξε τρύπες στη ντουλάπα με τέτοιο τρόπο ώστε να αερίζεται και να γίνεται κυκλοφορία του αέρα. Επίσης άνοιξε τρύπα και στη φουσκωμένη πλάτη. Ο τοίχος είναι ελαφρια νωπός, στο ύψος που απο πισω ακριβώς βρίσκεται ο θερμοσιφωνας. Φυσικά από την τρύπα αναδύεται μια μυρωδιά "κλεισούρας". Δεν έχει άλλο χρώμα όμως (μαυρο πχ) είναι κανονικά άσπρος αν και είναι μόνο ασταρωμένος και όχι βαμμένος (υποθέτω, από τη διαφορετική υφή). Φυσικά έχω τη ντουλάπα να αερίζεται με ορθάνοιχτες τις πόρτες. Επειδή όπως καταλαβαίνεται δεν υπάρχει η δυνατότητα αφαίρεσης της πλάτης παρά μόνο αυτές οι μικρές τρύπες, αν έχει διορθωθεί το πρόβλημα, η μυρωδιά και η υγρασία θα φύγουν κάποια στιγμή. Αργούν όμως;

Να σημειώσω ότι έχω βάλει μικρούς αφυγραντές ντουλάπας που στον ένα μήνα τώρα έχουν γεμίσει, και μάλιστα γεμίσαν πολύ γρηγορότερα από τότε που μου άνοιξε τις τρύπες στη πλάτη. Το σπίτι έμεινε κλειστό για κάμποσες μέρες.

Θεωρείτε ότι είναι υγρασία που "φεύγει" σιγά σιγά ή να ψάχνομαι για κανα σωλήνα στον τοίχο; Η απλά να κάνω υπομονή να "φύγει" η μυρωδιά και η τυχούσα υγρασία που έχει απομείνει ποτισμένη στον τοίχο;

Να τονίσω ότι το σπίτι είναι υπερηψωμένο ισόγειο, σε περιοχή με σχετικά αυξημένη υγρασία.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, θα το εκτιμήσω αν πάρω κάποια συμβουλή/απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νεότερα

Ο υδραυλικός λέει ότι η υγρασία προήλθε από το σπασμένο θερμοσίφωνα. Μου άνοιξε τρύπες στη ντουλάπα με τέτοιο τρόπο ώστε να αερίζεται και να γίνεται κυκλοφορία του αέρα. Επίσης άνοιξε τρύπα και στη φουσκωμένη πλάτη. Ο τοίχος είναι ελαφρια νωπός, στο ύψος που απο πισω ακριβώς βρίσκεται ο θερμοσιφωνας. Φυσικά από την τρύπα αναδύεται μια μυρωδιά "κλεισούρας". Δεν έχει άλλο χρώμα όμως (μαυρο πχ) είναι κανονικά άσπρος αν και είναι μόνο ασταρωμένος και όχι βαμμένος (υποθέτω, από τη διαφορετική υφή). Φυσικά έχω τη ντουλάπα να αερίζεται με ορθάνοιχτες τις πόρτες. Επειδή όπως καταλαβαίνεται δεν υπάρχει η δυνατότητα αφαίρεσης της πλάτης παρά μόνο αυτές οι μικρές τρύπες, αν έχει διορθωθεί το πρόβλημα, η μυρωδιά και η υγρασία θα φύγουν κάποια στιγμή. Αργούν όμως;

Να σημειώσω ότι έχω βάλει μικρούς αφυγραντές ντουλάπας που στον ένα μήνα τώρα έχουν γεμίσει, και μάλιστα γεμίσαν πολύ γρηγορότερα από τότε που μου άνοιξε τις τρύπες στη πλάτη. Το σπίτι έμεινε κλειστό για κάμποσες μέρες.

Θεωρείτε ότι είναι υγρασία που "φεύγει" σιγά σιγά ή να ψάχνομαι για κανα σωλήνα στον τοίχο; Η απλά να κάνω υπομονή να "φύγει" η μυρωδιά και η τυχούσα υγρασία που έχει απομείνει ποτισμένη στον τοίχο;

Να τονίσω ότι το σπίτι είναι υπερηψωμένο ισόγειο, σε περιοχή με σχετικά αυξημένη υγρασία.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, θα το εκτιμήσω αν πάρω κάποια συμβουλή/απάντηση

 

επειδή έχω βαρεθεί την συζήτηση με την πλάτη που θα βγει και όταν βγει. 100% έχεις εδραιώσει μούχλα πίσω απο την πλάτη. Απο την στιμγή που έχει εδραιωθεί και την υγρασία να μειώσεις δεν πρόκειται να φύγει ποτέ. Το λέω αυτό διότι η υγρασία εδραίωσης είναι >75% αλλά η υγρασία διατήρησης είναι μόλις 50%. Προσωπικά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να παίζεις με την υγεία των ανθρώπων που υπάρχουν στο σπίτι. Εσυ κάλλιστα μπορείς να θες να αυτοκτονήσεις για να μην βγάλεις την πλάτη. Οι άλλοι όμως δεν σου φταίνε.

 

Αυτήν την ηλιθιότητα που μας διακατέχει σαν φυλή δεν την καταλαβαίνω. Προτιμάμε την πιθανότητα άσθματος από το να βγάλουμε μια πλάτη. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω βαρεθεί την συζήτηση με την πλάτη που θα βγει και όταν βγει. 100% έχεις εδραιώσει μούχλα πίσω απο την πλάτη. Απο την στιμγή που έχει εδραιωθεί και την υγρασία να μειώσεις δεν πρόκειται να φύγει ποτέ. Το λέω αυτό διότι η υγρασία εδραίωσης είναι >75% αλλά η υγρασία διατήρησης είναι μόλις 50%. Προσωπικά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να παίζεις με την υγεία των ανθρώπων που υπάρχουν στο σπίτι. Εσυ κάλλιστα μπορείς να θες να αυτοκτονήσεις για να μην βγάλεις την πλάτη. Οι άλλοι όμως δεν σου φταίνε.

 

Αυτήν την ηλιθιότητα που μας διακατέχει σαν φυλή δεν την καταλαβαίνω. Προτιμάμε την πιθανότητα άσθματος από το να βγάλουμε μια πλάτη. 

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το να βγάλεις την πλάτη σε ενα όχι δικό σου σπίτι δεν είναι εύκολο, ειδικά όταν δεν υπάρχουν εμφανή σημεία όπως μούχλα παρά μόνο μια υποψία μυρωδιάς. Το να μπω και να ξηλώνω πλάτες χωρίς άδεια από τον ιδιοκτήτη δεν παίζει απλά. Και δεν παίρνω κανέναν στον λαιμό μου ούτε και θέλω να αυτοκτονήσω

Αν ήταν δικό μου το σπίτι η πλάτη θα είχε βγει ήδη, όταν όμως έχουν γίνει ήδη εργασίες απομάκρυνσης της υγρασίας (θερμοσίφωνας, αποχετευση, επισκευή στην ντουλάπα) οι οποίες είναι κοστοβόρες, δεν λες και πολύ εύκολα στον ιδιοκτήτη να σου ξηλώσει και την πλάτη επειδή έχεις μια "υποψία"

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες, είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να διασφαλίσει την υγειηνή και την ποιότητα του άερα στο σπίτι. Ειναι νομικά κατοχυρωμένο σου δικαιωμα να απαιτήσεις να βγει η πλάτη και να γίνει έλεγχος. Οταν μετράς 90% υγρασία επιφανείας το θέμα είναι τελειωμένο και ο ιδιοκτήτης θα πρέπει άμεσα να προβεί σε έλεγχο. Αν δεν το κάνει, εσυ σταματάς την καταβολή του ενοικίου. Η διαδικασία ορίζεται απο την νομοθεσία. Το να βγάλεις ένα κομμάτι της πλάτης είναι πολύ λιγότερη ζημιά απο το να την τρυπήσεις. 

 

Τα έχω γράψει αναλυτικά στο

 

http://e-archimedes.gr/component/k2/item/6673-

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.