Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασανσερ μεσα στο σπιτι


Recommended Posts

αν το ασανσερ δεν ειναι νομιμο,τοτε αν κανω καταγγελια τι γινεται?το ασανσερ παραμενει απλα πληρωνει προστιμο ο ιδιοκτητης του?η γκρεμιζεται και πληρωνει και προστιμοο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Εφόσον διέρχεται από κοινόχρηστο χώρο ότι θετικά και αρνητικά υπάρξουν συμμετέχεις και εσύ.

Οπότε πρόστιμα γκρέμισμα πρόστιμα διατήρησης κλπ θα επιβαρύνεσαι κι εσύ με την αναλογία που έχεις στα χιλιοστά της συνιδιοκτησίας. Φυσικά θα μπορεί να ενταχτεί και στον 4178κλπ κλπ

 

Όμως… το Α… το τσέκαρες ή ακόμα από ιντερνέτ προσπαθείς να αποφασίσεις? (όπου Α τίτλοι τι έχεις, τσεκ με δικηγόρο πιθανά και με μηχανικό)

 

Αν δεν το κάνεις το Α οι ερωτήσεις σου θα συνεχίσουν να είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

οριζοντια ανεξαρτητη ιδιοκτησια εχω.το γραφει ξεκαθαρα η συσταση.δεν νομιζω να χρειαζεται να παω σε δικηγορο για αυτο.

οσο για το ασανσερ ειναι στην θεση της "σιδερας κλιμακας υπηρεσιας" οπως αναγραφει η συσταση,αρα ειναι σε κοινοχρηστο χωρο.

για γκρεμισματα και τα λοιπα θα παω να ρωτησω και δικηγορο

σε μηχανικο επισης θα παω για να βρω αν υπαρχει κατι καινουργιο που να δειχνει το ασανσερ

Link to comment
Share on other sites

οριζοντια ανεξαρτητη ιδιοκτησια ....

άρα ναι υπάρχουν ΚΑΙ κοινόχρηστοι χώροι και όπως το περιγράφεις ο ανελκυστήρας είναι σε έναν από αυτός άρα έχεις αναλογία κι εσύ ως συνιδιοκτήτης.

 

Μη λέμε το ίδιο και το ίδιο. Είναι δεδομένο αυτό.

 

Ποιόν δικηγόρο θα διαλέξεις είναι δική σου επιλογή. Φυσικά όχι ποινικολόγο αλλά στα αστικά.

Το ίδιο και μηχανικό. Δεν θέλουμε και δεν είναι επιτρεπτό να σου πούμε σε ποιόν θα πας. Εσύ διαλέγεις. Οι πιο σχετικές ειδικότητες μηχανικών για την υπόθεση σου είναι Αρχιτέκτονες Μηχανικοί και Πολιτικοί Μηχανικοί.

 

Για το πως θα φτιάξεις πιο καλά ή πως θα μπορέσεις και εσύ να αξιοποιήσεις τις δυνατότητες του ανελκυστήρα σας και για εσένα η πιο σχετική ειδικότητα είναι των Μηχανολόγων Μηχανικών.

 

Αυτά και νομίζω το θέμα έχει εξαντληθεί.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!κατι τελευταιο.αν μου ζητηθουν λεφτα για την αποπληρωμη του ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω?

Edited by Andrew Athanasopoulos
Link to comment
Share on other sites

 

σε μηχανικο επισης θα παω για να βρω αν υπαρχει κατι καινουργιο που να δειχνει το ασανσερ

 

αν βρεις τίποτα, σφύρα μου. Εκτός και αν οι συνιδιοκτήτες σου ανήκουν στο top 5% εφαρμογής νομιμότητας in Greece. Σου εύχομαι να βρεις καθώς αυτό θα διευκολύνει την κατάσταση αλλά κατά τη γνώμη μου οι πιθανότητες είναι εναντίον σου.

 

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!κατι τελευταιο.αν μου ζητηθουν λεφτα για την αποπληρωμη του ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω?

 

εκτιμώ ότι ως συνιδιοκτήτης θα επιμεριστείς την αναλογία της κοινής δαπάνης που αντιστοιχεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας σου, είτε αυτή αφορά νομιμοποίηση, είτε καθαίρεση, είτε οτιδήποτε. Από τη στιγμή που αντιμετωπίζεις μυστήριες καταστάσεις (κλειδιά στην κατοχή συνιδιοκτητών που αφορούν στην ιδιοκτησία σου) το δικηγόρο δε θα τον γλιτώσεις για να σε κατευθύνει πως πρέπει να κινηθείς. Παράλληλα όπως σου λέει και ο συνάδελφος θα σε ενημερώσει και για τις υποχρεώσεις σου.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αναλύθηκε επαρκώς , δόθηκαν κατευθυντήριες οδηγίες και καλό θα είναι ο ενδιαφερόμενος να ζητήσει την ολοκληρωμένη βοήθεια των κατάλληλων επαγγελματιών για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που ανακύπτουν. .

 

"Μυστήριες καταστάσεις" , ιδιοκτησιακά θέματα κλπ , δεν αντιμετωπίζονται σε ένα forum μηχανικών αλλά με αυτοπρόσωπη παρουσία του ενδιαφερόμενου σε μηχανικό και δικηγόρο της επιλογής του προσκομίζοντας εγκεκριμμένα σχέδια και συμβόλαια.

 

Μετά από τις αναλύσεις που έγιναν και τις απαντήσεις που δόθηκαν, το θέμα κλειδώνει .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.