Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γωνιακή δοκός επί δοκού


 
Panayiotis

Recommended Posts

Η μία είναι κύρια δοκός και ή άλλη δευτερεύουσα.

Δες τον οδηγό του Ιγνατάκη ΕΔΩ.

 

Σημειώσεις:

1. Άσχετο με το ερώτημα αλλά τέτοια διαμόρφωση στην περίμετρο θα την απέφευγα.

2. Την στηρίζουσα δοκό θα την έκανα μεγαλύτερου πλάτους γιατί καταπονείται σε στρέψη.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ιγνατάκης ναι μεν έχει λεπτομέρεια δοκού επί δοκοί αλλά δυστυχώς όχι γωνιακή. Εντάξει θα βάλω στις κύριες δοκούς πρόσθετο οπλισμός πλευράς. Μήπως υπάρχει καμία λεπτομέρεια σε βιβλιογραφία για τέτοιες περιπτώσεις?

 

acnt

Δεν έχω το βιβλίο του.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με το Χαρη.. Αν βλεπω καλα και το Δ26.1 ειναι δοκαρι σε δοκαρι.. Υπαρχουν καποιοι αρχιτεκτονικοι περιορισμοι που δεν βαζεις υποστυλωματα στους κομβους που αναφερεσε?

 

στο Δ14.1 εχεις καποιο ανοιγμα? αν οχι γιατι δεν μεταφερεις εκει την τοιχοκολωνα και να βαλες μια μικρη εκει που την εχεις τωρα?

 

Συγνωμη που "ανακατευομαι" στο μοντελο σου συνονοματε.. Μπορει να μου διαφευγει κατι και να το μαθω..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επί της αρχής είναι κακή η διάταξη δοκών που σχεδιάζεις και την οποία κάνεις συστηματικά μάλιστα. Βλέπω επίσης ότι γενικά χρησιμοποιείς δοκούς επί δοκών (Δ26), θα σου έλεγα να το αποφεύγεις όσο μπορείς. Νομίζω ότι κατ αρχήν προσεγγίζουμε λύσεις τις οποίες κατανοούμε.

 

Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι η στρέψη αλλά η επιβαλλόμενη σεισμική τέμνουσα από την κάμψη του τοιχώματος στον πρόβολο, σε σχέση με την Δ10.

Η διάταξη Δ7 και Δ14 είναι μια διάταξη εσχάρας, δηλ δεν υπάρχει στηρίζουσα – στηριζόμενη δοκός.

Link to comment
Share on other sites

Πoιος τόμος αξίζει εκτός από τον τρίτο για κτίρια?

 

 

Θα σας ανεβάσω το FILE.TEK για να δείτε τους αρχιτεκτονικούς περιορισμούς.

http://www.easy-share.com/1903635672/γιοργος41.tek

 

http://www.esnips.com/nsdoc/d7a93080-bd02-475f-a62d-6abcb170e5dd/?action=forceDL

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία του Leonhardt είναι στημένα με βάσει το DIN1045/72 και την λογική της εποχής, χωρίς αυτό να μειώνει βεβαίως την αξία τους. Είναι κλασικά συγγράμματα αλλά μπαίνουν πάντοτε κάτω από την κριτική του χρόνου.

 

Δεν επιλέγεις τα παίρνεις όλα (με εξαίρεση τον 6 τόμο περί γεφυρών, αν δεν σε ενδιαφέρουν)

Link to comment
Share on other sites

Η διάταξη Δ7 και Δ14 είναι μια διάταξη εσχάρας, δηλ δεν υπάρχει στηρίζουσα – στηριζόμενη δοκός.

 

Θα διαλέξω μία από τις δύο (αυτή με το τοιχίο):) δεν βλέπω το πρόβλημα

 

Είναι κακή πρακτική οι δοκοί επί δοκών αλλά και οι υψίκορμοι δοκοί και οι κρυφοδοκοί.

 

Σχεδιάζω με K=2.1 και θεωρώ και όλες τις εσωτερικές δοκούς να λαμβάνουν φορτίο 9ΚΝ/m2 όσο και οι εξωτερικές. (κανονικά θα διάλεγα 5)

 

Δεν έχω μήνυμα λάθους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.