Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με μηχανικό, πριν την έναρξη εργασιών


ΗΛΕΚΤΡΑ70

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

 

πριν θέσω τον προβληματισμό μου, να πω ότι είμαι συνάδελφος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός,χρόνια στο εξωτερικό

και γυρίζοντας στην πατρίδα, είπαμε να φτιάξουμε ένα σπιτάκι...και βρήκαμε μηχανικό της εμπιστοσύνης μας

(μέσω ενός φίλου, και βλέποντας τις δουλειές του).

Και λόγω του ότι ήταν γνωστός δεν κάναμε κάποιο συμφωνητικό.

(και δεν περίμενα ποτέ τέτοιες καταστάσεις από συναδέλφους/ ανθρώπους που έχουν τέτοιο επίπεδο σπουδών)

 

 

Αλλά τι γίνεται όταν κλονίζεται αυτή η εμπιστοσύνη, ή μάλλον χάνεται?

 

Ας πούμε εγώ προσωπικά, δε θεωρώ λογικό όταν άδεια + αναθεώρηση άδειας + επίβλεψη κοστίζει 10000 ευρώ

να πληρώσω προκαταβολικά τις 8000 ευρώ δηλαδή το 80%, και να μην έχω πάρει ακόμα την άδεια.

(Έχω πληρώσει ως τώρα 7000 ευρώ).

 

Υπάρχουν και άλλα περιστατικά τα οποία δεν ξέρω αν έχει νόημα να τα αναφέρω, γιατί δεν υπάρχει και η γνώμη της 

άλλης πλευράς.

 

Πλέον δεν θέλω να συνεχιστεί αυτή η "συνεργασία". Είμαι σίγουρη ότι θα έχουμε και άλλα προβλήματα, γιατί

εμμέσως ο μηχανικός "απαιτεί" εκτός από την επίβλεψη να αναλάβει και το έργο εξ'ολοκλήρου.

 

Κάπου εδώ στο φόρουμ διάβασα πως για να λήξει η συνεργασία, πρέπει ο μηχανικός

να υπογράψει υπευθ. δήλωση αποχώρησης.

 

Τι γίνεται αν δεν δέχεται να υπογράψει? Υπάρχει άλλος τρόπος διευθέτησης, εννοώ μη δικαστικός.

 

 

Να πω ότι δεν έχει γίνει καμία μα καμία εργασία.

 

ευχαριστώ, για την όποια συμβουλή ή γνώμη, συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου, δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς έχει συμβεί, μπορώ όμως να σχολιάσω πάνω σε όσα εσύ μας εκθέτεις.

Η έκδοση μια οικοδομικής άδειας είναι μια διοικητική πράξη που για να εκδοθεί κατατηθεντε ορισμένες μελέτες. Αυτό σημαίνει οτι όταν ο φάκελος πρωτοκολληθεί η ομάδα των μηχανικών που έχει αναλάβει τις μελέτες έχει ολοκληρώσει το έργο τους. Δεν είναι λοιπόν παράλογο να θέλουν και να το πληρωθούν. Πολλές φορές η έκδοση μιας άδειας καθυστερεί για λόγους άσχετους με την εργασία του μηχανικού, πχ καθυστερεί να συγκληθεί το συμβούλιο αρχιτεκτονικής ή  γίνεται μια απεργία. Ο μηχανικός δεν οφείλει να περιμένει πότε θα εκδοθεί η άδεια για να πληρωθεί τη δουλειά του.

 

Αυτό απλά ήθελα να το ξεκαθαρίσουμε για να είναι κατανοητό. Η δουλειά του μηχανικού δεν είναι η έκδοση της πράξης αλλά η ίδια η μελέτη.

 

Πέρα από αυτό, άλλα θέματα που αναφέρεις περί επίβλεψης και επιστασίας είναι αρκετά πολύπλοκα και θα πρέπει να τα συζητήσεις αναλυτικά με τον μηχανικό σου πριν αποφασίσεις να τον αλλάξεις. Δεν σου λέω οτι έχεις άδικο, γιατί όπως προείπα δεν ξέρω τίποτα για την περίπτωσή σας. Πιστεύεις οτι μπορείς να ανταπεξέλθεις στην διαχείριση ενός εργοταξίου μόνος σου? Ή απλά θες να αναθέσεις σε άλλον την επιστασία της οικοδομής σου και όχι στον μηχανικό που έκανε τη μελέτη. Όλα δεκτά είναι, αρκεί να είναι κατανοητά οι συνέπειες και τα ρίσκα που ενέχει η κάθε επιλογή.

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Η μη υπογραφή συμφωνητικου σημαίνει ότι έχετε αποδεχτεί μέσω των δηλώσεων ανάθεσης και ανάληψης τα ποσά των νόμιμων αμοιβών ως αποζημίωση του μελετητή / επιβλέποντα.

 

Η καλύτερη λύση είναι να χωρισετε τα τσανακια σας ηρεμα και ωραία μετά την έκδοση της άδειας και πριν την έναρξη των εργασιών. Μόνο με κουβέντα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι να χωρισετε τα τσανακια σας ηρεμα και ωραία μετά την έκδοση της άδειας και πριν την έναρξη των εργασιών. Μόνο με κουβέντα.

 

Αυτό είναι ότι καλύτερο, εννοείται...

 

αλλά επειδή πλέον επικρατεί ασυνεννοησία, δεν ξέρω πως να χειριστώ την κατάσταση αν φτάσει στα άκρα...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από απλή περιέργεια και επειδή δεν γράφηκε πιο πάνω , ο φάκελος για την  έκδοση της άδειας τουλάχιστον ότι απαιτείται για την έγκριση δόμησης έχει κατατεθεί στην υπηρεσία δόμησης  ? 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Από απλή περιέργεια και επειδή δεν γράφηκε πιο πάνω , ο φάκελος για την  έκδοση της άδειας τουλάχιστον ότι απαιτείται για την έγκριση δόμησης έχει κατατεθεί στην υπηρεσία δόμησης  ? 

 

Μπορώ να ρωτήσω γιατί ρωτάς αυτό? (Δεν είμαι καθόλου εξοικιωμένη με τις εδώ διαδικασίες)

 

Η αρχική άδεια υπάρχει, και πιστεύω πως ναι και ο φάκελος για την αναθεώρηση έχει κατατεθεί. (μου  δόθηκε από το μηχανικό αρ, πρωτοκόλλου).

Αλλά δεν προχωράει λόγω "σύγκρουσης " μεταξύ εμένα και του μηχανικού για το πότε θα δοθεί ένα μέρος του ποσού.

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω γιατί η δουλειά του μηχανικού (όσο αναφορά την μελέτη)  τυπικά τελειώνει όταν καταθέσει την άδεια και περάσει το αρχικό έλεγχο ώστε να είναι όλα σωστά πολεοδομικά και να επιβεβαιωθεί ότι η μελέτη είναι άρτια Η διαχείριση του φακέλου κανονικά είναι υπόθεση του ιδιοκτήτη ή αυτού που εκδίδει την άδεια , άσχετα ότι όλοι οι μηχανικοί αναλαμβάνουμε την διεκπεραίωση του φακέλου (και εγώ το κάνω ) 

Πχ αν υπάρξει ένα πρόβλημα με το έγγραφο πιστοποιητικού ιδιοκτησίας από το υποθηκοφυλάκειο για οποιοσδήποτε λόγο και καθυστερεί η άδεια δόμησης δεν θα πρέπει να πληρωθεί ο μηχανικός ? Υπάρχουν χίλιοι άλλοι λόγοι που μπορεί να δημιουργηθεί ένα θέμα άσχετο με την μελέτη και να καθυστερήσει η ΑΔ πχ σε εκτός σχεδίου μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με το έγγραφο βεβαίωσης τελεσιδικίας του δασαρχείου 

 

ΥΣ Για να καταλάβετε τι μπορεί να συμβεί και μάλιστα ξαφνικά , σε εγκεκριμένο σχέδιο πόλης της περιοχής μου , ξαφνικά κάποιος έκανε προσφυγή και ακυρώθηκε (μάλλον έγινε αναστολή εφαρμογής του )  , μέχρι να διευκρινιστούν κάποια θέματα με το δασαρχείο Πέρασαν 2 χρόνια και βάλε για να λυθεί το θέμα και να ξανα εκδοθούν ΑΔ εκει Ευτυχώς πρόλαβα να παγώσω εργασία μου πριν γίνει αυτό Αν όμως την είχα κάνει , θα έπρεπε να περιμένω 2 χρόνια για να πληρωθώ αν όλα τα υπόλοιπα ήταν ΟΚ ? 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν θελεις να προχωρησεις μαζι του δεν θα αναλαβει πλεον την επιβλεψη του εργου. Οποτε απο τη συμφωνηθεισα τιμη (10000) αφαιρεις το ποσο της επιβλεψης και βλεπεις αν του χρωστας ή πρεπει να σου επιστρεψει.

Αφου τα βρειτε οικονομικα συννενοειστε αν θα ολοκληρωσει (πραγματικα) την εκδοση της αδειας.

Επισης πρεπει να διευθετηθει το θεμα με την επιβλεψη. Καθως με υπ. δηλωση παραιτησης μπορει να λυθει ευκολα το οικονομικο. Διαφορετικα ειναι λιγο μπλεξιμο.

Edited by maneni
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το γράφω γιατί η δουλειά του μηχανικού (όσο αναφορά την μελέτη)  τυπικά τελειώνει όταν καταθέσει την άδεια και περάσει το αρχικό έλεγχο ώστε να είναι όλα σωστά πολεοδομικά και να επιβεβαιωθεί ότι η μελέτη είναι άρτια Η διαχείριση του φακέλου κανονικά είναι υπόθεση του ιδιοκτήτη ή αυτού που εκδίδει την άδεια , άσχετα ότι όλοι οι μηχανικοί αναλαμβάνουμε την διεκπεραίωση του φακέλου (και εγώ το κάνω ) 

Πχ αν υπάρξει ένα πρόβλημα με το έγγραφο πιστοποιητικού ιδιοκτησίας από το υποθηκοφυλάκειο για οποιοσδήποτε λόγο και καθυστερεί η άδεια δόμησης δεν θα πρέπει να πληρωθεί ο μηχανικός ? Υπάρχουν χίλιοι άλλοι λόγοι που μπορεί να δημιουργηθεί ένα θέμα άσχετο με την μελέτη και να καθυστερήσει η ΑΔ πχ σε εκτός σχεδίου μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με το έγγραφο βεβαίωσης τελεσιδικίας του δασαρχείου 

 

ΥΣ Για να καταλάβετε τι μπορεί να συμβεί και μάλιστα ξαφνικά , σε εγκεκριμένο σχέδιο πόλης της περιοχής μου , ξαφνικά κάποιος έκανε προσφυγή και ακυρώθηκε (μάλλον έγινε αναστολή εφαρμογής του )  , μέχρι να διευκρινιστούν κάποια θέματα με το δασαρχείο Πέρασαν 2 χρόνια και βάλε για να λυθεί το θέμα και να ξανα εκδοθούν ΑΔ εκει Ευτυχώς πρόλαβα να παγώσω εργασία μου πριν γίνει αυτό Αν όμως την είχα κάνει , θα έπρεπε να περιμένω 2 χρόνια για να πληρωθώ αν όλα τα υπόλοιπα ήταν ΟΚ ? 

 

Η γνώμη μου είναι ότι αφού οι μηχανικοί αναλαμβάνουν τη διεκπεραίωση της διαδικασίας, σε περίπτωση καθυστέρησης από απρόβλεπτη αιτία, να ενημερώσουν τον πελάτη τους για την καθυστέρηση, και για την αιτία της και όχι να αφήνουν απλώς να περνάει ο καιρός. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορούν να έχουν πρόσβαση στο λόγο της καθυστέρησης οπότε συγχωρήστε μου αν λέω κάτι λάθος.

 

Εν πάσει περιπτώσει πρέπει να υπάρχει μία επικοινωνία και συνεννόηση και γενικώς ένας ομαλός και ήρεμος τρόπος διευθέτησης των διαφορών.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι αφού οι μηχανικοί αναλαμβάνουν τη διεκπεραίωση της διαδικασίας, σε περίπτωση καθυστέρησης από απρόβλεπτη αιτία, να ενημερώσουν τον πελάτη τους για την καθυστέρηση, και για την αιτία της και όχι να αφήνουν απλώς να περνάει ο καιρός. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορούν να έχουν πρόσβαση στο λόγο της καθυστέρησης οπότε συγχωρήστε μου αν λέω κάτι λάθος.

 

Εν πάσει περιπτώσει πρέπει να υπάρχει μία επικοινωνία και συνεννόηση και γενικώς ένας ομαλός και ήρεμος τρόπος διευθέτησης των διαφορών.

Σαφώς πρέπει να υπάρχει ενημέρωση Αν δεν σας ενημερώνει τότε κάτι δεν πάει καλά και έχετε απόλυτα δίκιο να ανησυχείτε 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.