Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές υπέρ ΟΑΕΔ


SAV

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς τι νόημα έχει να πληρώνει ένας ελ. επαγγελματίας μηχανικός, εισφορές υπέρ ΟΑΕΔ??

Θα πάρει ποτέ επίδομα ανεργίας?

 

(120 αναδρομικά +60 κανονικά πρέπει να πληρώσω!)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στο δικό μου ενημερωτικό είναι αναδρομικά από το 2011 - 2012 (ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ (Ν.3986/11) ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ 2011 - 2012) ... 240 ευρώ.

 

Η απάντηση του ΤΣΜΕΔΕ:

 

"ΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ ΜΑΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΖΗΤΗΘΕΙ

 

ΤΜΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ
Ε.Τ.Α.Α. ΤΟΜΕΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & Ε.Δ.Ε.
"

 

Πως γίνεται να είναι διαφορετικά τα ανδρομικά, όταν δεν είχαν ζητηθεί από κανέναν ασφαλιζόμενο? Αυτά τα περίεργα μου αρέσουν ... supernatural!

Edited by atsianos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είναι για όλους, 10 ευρώ το μήνα.

 

Ο SAV μάλλον δεν ήταν γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ ολόκληρη τη διετία 2011-2012.

 

Οσοι ήμασταν, το ποσό είναι 240 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είναι για όλους, 10 ευρώ το μήνα.

 

Ο SAV μάλλον δεν ήταν γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ ολόκληρη τη διετία 2011-2012.

 

Οσοι ήμασταν, το ποσό είναι 240 ευρώ.

Οντως, μέχρι το 2011 ήμουν μισθωτός. Τότε πλήρωνα ΤΣΜΕΔΕ, πλήρωνα και ΙΚΑ, και όταν απολύθηκα πήρα επίδομα ανεργίας.

 

Το ερώτημα είναι: Σαν ελεύθερος επαγγελματίας, σε ποια περίπτωση θα παρω επίδομα ανεργίας??

Link to comment
Share on other sites

Οντως, μέχρι το 2011 ήμουν μισθωτός. Τότε πλήρωνα ΤΣΜΕΔΕ, πλήρωνα και ΙΚΑ, και όταν απολύθηκα πήρα επίδομα ανεργίας.

 

Το ερώτημα είναι: Σαν ελεύθερος επαγγελματίας, σε ποια περίπτωση θα παρω επίδομα ανεργίας??

Μπορείς να το διαβάσεις εδώ http://www.money-money.gr/news/ta-nea-kritiria-gia-to-epidoma-anergias-se-eleftherous-epangelmaties/644. Φυσικά πρόκειται για κοροϊδία όπως και τόσα άλλα πράγματα στο τσμέδε...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ γελάμε. Σου παρέχει 360 ευρώ τον μήνα για διάστημα 3 έως 9 μηνών.

 

Ουσιαστικά εξασφαλίζει ότι θα πληρωθούν οι δόσεις του διακανονισμού σου με το ΤΣΜΕΔΕ αφού για να το πάρεις

 

"..Όσοι ελεύθεροι επαγγελματίες έχουν κάνει διακοπή επαγγέλματος, πληρούν τα εισοδηματικά κριτήρια και είναι «ασφαλιστικά ενήμεροι», δηλαδή ρυθμίζουν τις οφειλές τους και είναι συνεπείς στην καταβολή των δόσεων.."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Πριν λίγες ημέρες κατά τύχη ανακάλυψα ότι δεν μπορώ να βγάλω ασφαλιστική ενημερότητα και μετά αφού είδα την καρτέλα μου στην ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ διαπίστωσα ότι χρωστάω την κράτηση υπέρ ΟΑΕΔ...

 

 

Κλάδος Από Έως Κατάσταση         ΚΡΑΤΗΣΗ ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ 24-02-2011 31-12-2012          

 

 Δηλαδή συγνώμη, εάν δεν έψαχνα μόνος μου να πάρω ασφαλιστική ενημερότητα απλώς για να την έχω στο αρχείο μου, δεν θα με ενημέρωνε κανένας από τον ασφαλιστικό φορέα;;;; Είμαι μισθωτός, οπότε ο εργοδότης μου καταθέτει τις ασφαλιστικές εισφορές και για αυτό το έμαθα τώρα.

 

Έπειτα από μία σύντομη αναζήτηση στο internet, δεν βρήκα κάτι νεότερο όσον αφορά αυτές τις εισφορές. Υπάρχει περίπτωση να καταργηθούν ή να αλλάξει ο νόμος; Εάν ξέρει κανείς κάτι καινούριο, παρακαλώ να μας ενημερώσει.

 

Έχει κάποιος πληρώσει τις εισφορές αυτές;

 

Για να τις πληρώσω λογικά θα πρέπει να πάω στα γραφεία του ΤΣΜΕΔΕ και να τις πληρώσω επί τόπου ο ίδιος, γιατί εκείνο το διάστημα θεωρητικά τουλάχιστον ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας. Οπότε δεν έχει καμία σχέση ο εργοδότης μου...

Link to comment
Share on other sites

Οι αναδρομικές ασφαλιστικές εισφορές υπερ ΟΑΕΔ εμφανίσθηκαν στα ειδοποιητήρια του Α'2016 μαζί με τις αντίστοιχες τρέχουσες του εξαμήνου. Δεν έχει "ακουστεί" κάτι περί κατάργησης αυτής της χρέωσης (10€/μήνα).

post-2272-0-15257800-1480536140_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

 

Πάντως εγώ σαν μισθωτός πλέον δεν παίρνω καμία ειδοποίηση, οπότε δεν ενημερώθηκα με κάποιο επίσημο τρόπο.

 

Δηλαδή 240€ για το τίποτα.Ξέρουμε αν τα συγκεκριμένα αναδρομικά τοκίζονται και με τι τόκο;

 

Αν δεν τα πληρώσω σε σύντομο χρονικό διάστημα γιατί δεν χρειάζομαι επί της ουσίας την ασφαλιστική ενημερότητα και αφήσω την οφειλή αυτή σε εκκρεμότητα, το 2018 π.χ. το ποσό θα είναι πάλι 240€ ή 250-280€+ (αυθαίρετο υποθετικό ποσό αν υπάρχει τόκος);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.