Μετάβαση στο περιεχόμενο

νεος μηχανικος-εισφορες τσμεδε και ασφαλιστικο?


elenadi

Recommended Posts

Απαντωντας στον "georgios_m" : Η εργασια ειναι καθαρα σε γραφειο και κυριως σχεδιαστικη. Το ωραριο 8ωρο, αλλα κλασσικα θα χρειαστεί να μεινω λιγο παραπανω. Οπως τα περισσοτερα γραφεια κλεινει τον Αυγουστο.

Τα νουμερα που ειπα (καπου 1100 ευρω, με το φπα να συμπεριλαμβάνεται σε αυτά για 14 μηνες) είναι για το νέο καθεστώς συνεργασίας μας, για τη μετα πτυχίου εποχη.

Ο εργοδότης προτιμα μπλοκακι, αλλα δεν εχει αποκλισει και τη μισθοδοσια αν δει ότι δε βγαινω με καμμια δυναμη (είναι διαλακτικος δλδ)

 

Τωρα οσο για μενα πρεπει να επεξεργαστω οοοοτι εχω ακουσει, να βρω και ένα σαϊνη λογιστη και να διαλέξω σε ποια κατηγορια θα μπω:

1) συνεχιζω ικα

2)τσμεδε ελευθερος επαγγελματιας

3)τσμεδε μισθωτος     

 

:shock: ​

Link to comment
Share on other sites

@elenadi Ποτε μα ποτε μη βαζεις το ποσο της αμοιβης σου με το ΦΠΑ. Ουτε στους φιλους , ουτε στους συγγενεις, και ειδικα στα αφεντικα. Ειναι ακρως παραπλανητικο και επιζημιο για τις διαπραγματευσεις σου. Το ΦΠΑ δεν ειναι αμοιβη, δεν ειναι δικο σου. Οταν θα συζητας για αμοιβες με τα αφεντικά θα μιλας παντα με καθαρα ποσα.

 

Συμπλρωματικα οι συναδελφοι τα ειπαν πολυ καλά, ενα πραγμα θα σου πω εγω ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΕΘΑΝΕ. Φρόντισε απο 1/1/2017 να εισαι μισθωτη οπως θα παω και γω και αρκετοι ακομα που μπορουνε.

Αυτα...

Edited by xalikoutis
Link to comment
Share on other sites

@elenadi Ποτε μα ποτε μη βαζεις το ποσο της αμοιβης σου με το ΦΠΑ. Ουτε στους φιλους , ουτε στους συγγενεις, και ειδικα στα αφεντικα. Ειναι ακρως παραπλανητικο και επιζημιο για τις διαπραγματευσεις σου. Το ΦΠΑ δεν ειναι αμοιβη, δεν ειναι δικο σου. Οταν θα συζητας για αμοιβες με τα αφεντικά θα μιλας παντα με καθαρα ποσα.

 

Συμπλρωματικα οι συναδελφοι τα ειπαν πολυ καλά, ενα πραγμα θα σου πω εγω ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΕΘΑΝΕ. Φρόντισε απο 1/1/2017 να εισαι μισθωτη οπως θα παω και γω και αρκετοι ακομα που μπορουνε.

Αυτα...

Υποθετω ότι εχεις απολυτο δικιο. Ετσι μας το "σερβιρουν" (προφανως γιατι ακούγεται καλυτερα) και κακως μπαινω κ εγω στο τριπακι.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδεύεσαι, ενας απλός μπούσουλας:

 

Περίπτωση 1. ΜΙσθωτή με μισθό Χ

 

Περίπτωση 2. Με μπλοκάκι με αμοιβή Υ που εχει μέσα το ΦΠΑ.

 

Εάν Υ<2,5*Χ, με κλειστα ματια πας μισθωτη και ξενοιαζεις...

 

Εάν Υ>3*Χ, να πας με μπλοκάκι

 

ΣΤο ενδιαμέσο παίζει....

 

(Προσωπική εκτίμηση)

Edited by zefuros
Link to comment
Share on other sites

Θα με συγχωρέσεις φίλε slammer αλλά για το καλό της συζήτησης θέλω να συνεισφέρω σε καποια σημεία που θεωρώ είναι τελειώς διαφορετικά από τα νούμερα που παραθέτεις..

 

1. Καταρχήν τον ΦΠΑ 'κακώς' τον βάζεις στην κουβέντα, ο φπα ειναι φόρος που εισπράττεται και αποδίδεται

2. Στα 1000 ευρώ που εισπραττει κάποιος με μπλοκάκι, αρχικά μπορούν να αφαιρεθούν τυχον δαπάνες που έχει ως επαγγελματίας και μειώνουν το φορολογήσιμο ποσό.

3. Οι ασφ. εισφορές - 38% σήμερα - υπολογίζονται επί του 'καθαρού' δηλ. έσοδα - δαπάνες, ας πούμε πχ 1000- 100 =900€ ( φορολογήσιμο )

Άρα 0,38 χ 900 =χοντρικά 340 € ασφαλισ. εισφορές.

4. Επειδή τώρα είναι νέα μηχ/κός και ταυτόχρονα υπάρχουν κάποιες προσαρμοστικές ελαφρύνσεις στο νέο ασφαλιστικό, το ποσοστό 38% μειώνεται στο 50% του, νομίζω ( εως 10000 τον χρόνο εισόδημα )για κάποια χρόνια ως το 2021. Οπότε είναι 170 ευρώ το μήνα οι ασφ. εισφορές. ( το 2250€/ 6μηνο δεν κατάλαβα πως προκύπτει)

5. Αυτά τα 170 αφαιρούνται από τα 900 καθαρά παραπάνω και προκύπτουν 730€ φορολογήσιμα τον μήνα.

6. Αυτά είναι κάτω από το αφορολόγητο των 8900 χοντρικά οπότε πληρώνει 0 φόρο και πέρνει και επιστροφή της παρακράτησης.

7. Επίσης υπάρχει το 500 ευρώ τέλος επιτηδευματία το οποιο είναι 500/12 = 50€ /μηνα χοντρικά

8. Άρα μένει καθε μηνα ένα ποσο της τάξης των 680€ για τα πρώτα 4-5 χρόνια της επαγγ. καριέρας. :smile:  Για τα επόμενα οι εισφορές γίνονται 38% , οπότε ανάλογα κανει τους υπολογισμούς.

- Μπορεί το ΦΠΑ να μην παίρνει μέρος, όμως τον βάζω στην κουβέντα γιατι χρηματοοικονομικά ουσιαστικά τον πληρώνεις αφου σου έχει παρακρατηθεί το 20%. Δηλαδή κόβεις 1000+ΦΠΑ = 1240, δεν πέρνεις τα λεφτά αυτά αλλά 1240-200=1040 λόγο παρακράτησης 20% αλλά μετά πληρώνεις και το 240αρι στην εφορία για ΦΠΑ, τελικά σου μένουν στην τσέπη 800.

- Οταν είσαι μπλοκάκιας, δηλαδή πρακτικά υπάλληλος, δεν έχεις έξοδα, εγω τουλάχιστον έχω πάνω από 15 χρόνια με μηδενικά έξοδα (αφαιρούνται μόνο οι ασφαλιστικές εισφορές και τιποτα άλλο).

- Το 38% υπολογίζεται φυσικα στα καθαρά οπότε μιλάμε για (ΕΣΟΔΑ-ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ.ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΡΟΗΓ ΕΤΟΥΣ)*38%, την πρώτη χρονιά που θα έχει 0 έξοδα θα πληρώσει 380 τον μήνα, του χρόνου βλέπουμε.

- Οι εκπτωσεις ισχύουν προς το παρόν 2 χρόνια αλλά οι θεσμοί πιέζουν να μην υπάρχει εκπτωση οπότε είναι επίφοβη, αλλά έτσι κι αλλιως δεν είναι μια μονιμη κατάσταση οπότε δεν πρέπει να λάβει απόφαση σε πράγματα που πιθανόν να ισχύσουν προσωρινά.

- Δεν υπάρχει πρόβλεψη για την επόμενη χρήση για αφορολόγητο στους ΕΕ. Δεν υπάρχει αναφορά για τους "μεχρι τρεις εργοδότες" στο νέο φορολογικό, αυτό που ξέρουμε είναι το 22% κατ' ελάχιστο + Τέλος επιτηδεύματος.

Πρακτικά θα μείνουν ίσως 400-500/μηνα  ευρώ κατα τις πρώτες χρήσεις και άν! ενω τις επόμενες θα υπάρξει παραπάνω επιβάρυνση.

Όπως και να το κάνουμε τι συζητάμε τώρα? αν είναι προτιμότερη η εξαρτημένη εργασία από το μπλοκάκι? το μπλοκάκι είναι ένας καλυμένος τρόπος μαύρης εργασίας, υπάλληλοι κακοπληρωμένοι και υπερφορολογημένοι χωρίς απολύτως κανένα εργασιακό δικαίωμα (ουτε άδεια, ούτε αποζημίωση, ούτε παροχές μητρότητας, ΤΙΠΟΤΑ!).

 

Η συμβουλή μου:

Μείνε στο ΙΚΑ όσο δεν χρειάζεται να υπογράφεις.... μακρυα από το ΤΣΜΕΔΕ ειδικά το 2017, άπαξ και μπλέξεις δεν ξεμπλέκεις εύκολα, αν στο μέλλον θέλεις υπογραφή και φυσικά ανεβάσεις την αμοιβή σου τοτε το ξανασκέφεσαι. Εδω το 2017 σκέφτονται πολλοί γνωστοι και εγώ (ειδικά αυτοι που δεν κάνουν χρήση υπογραφής) να διαγραφούν και αν γίνεται να προσληφθούν ακόμα και με χαμηλώτερη αμοιβή σαν υπάλληλοι γραφείου....

Edited by slammer
Link to comment
Share on other sites

Τωρα οσο για μενα πρεπει να επεξεργαστω οοοοτι εχω ακουσει, να βρω και ένα σαϊνη λογιστη και να διαλέξω σε ποια κατηγορια θα μπω:

1) συνεχιζω ικα

 

:shock: ​

η μοναδική σου επιλογή είναι αυτή!, εφόσον το δεχτεί και αυτός φυσικά. Πάλεψε για αυτό. Γιατι αν για παράδειγμα κλείσει η εταιρεία του, θα σου μείνει το μπλοκάκι, η εφορία και το τσμέδε. Αντε να τα βγάλεις πέρα μετά. Και αν μετά έχεις πολλούς συνεργάτες, ότι βγάζεις θα τα τρώει εφορία+τσμεδε.

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.