Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο κτήριο γεώτρησης σε γεωτεμάχιο


Recommended Posts

Συνάδελφοι κάνω ένα τοπογραφικό σε ένα αγροτεμάχιο εντός του οποίου υπάρχει γεώτρηση με μικρό κτηριάκι διαστάσεων 3,40Χ3,40.

Το κτήριο κατασκευάστηκε από το δημόσιο (Υ.Ε.Β.) και μπορώ να πάρω βεβαίωση από τον Τ.Ο.Ε.Β. ότι είναι δημόσια γεώτρηση.

Παρ' όλα αυτά κανείς δεν μπορεί να μου δώσει κάποια οικοδομική άδεια.

Όπως καταλαβαίνετε έχω κολλήσει και μάλιστα 1-2 μέρες σε αυτό το ζήτημα ενώ το τοπογραφικό είναι έτοιμο. Οι πελάτες πιέζουν λόγω μεγάλης ηλικίας του παππού (95+) που πρόκειται να κάνει γονική παροχή.

Πώς θα το αντιμετωπίζατε αυτό το πρόβλημα? Θεωρούνται νόμιμα τα παραπάνω κτίσματα? Ακόμα και δεν το δείξω και "σπάσει ο διάλος το ποδάρι του" τι θα γίνει? Θα με τρέχει το δημόσιο γιατί πήγα να γλιτώσω χρήματα από το δημόσιο? Γενικά δεν θέλω να σταματάω δουλειές αλλά δεν θέλω να υπογράφω και κάτι που δεν μου κάθεται καλά.

Θεωρείτε ότι είμαι υπερβολικός?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω με περιέργεια να ακούσω τις απαντήσεις και αν άλλαξε κάτι...

 

Στο 4014 υπήρχε ένα παράθυρο που "αφηνε" τα μικρά αυτά κτισματάκια προστασίας της γεώτρησης, που "πατούσε" στο άρθρο που μου διαφέυγει του ΠΔ-εκτός σχεδίου δόμησης.

 

Στον 4178, αυτό το παράθυρο ΔΕΝ υπάρχει, όσο γνωρίζω, με αποτέλεσμα να χρειάζονται τα κτίσματα αυτά, τακτοποίηση, οσο γελοίο κι αν ακούγεται. 

 

2 περιπτώσεις που είχα, οταν τους ειπα μεσα στη ντροπή μου για τακτοποίηση, πήγαν σε αλλον μηχανικο που εδωσε βεβαίωση για αδόμητο και ολα μέλι γάλα.

 

Υ.Γ. δημόσιο κτίριο και έχει δομήσει σε γεωτεμάχιο ιδιώτη;;; χμμ...

Link to comment
Share on other sites

εδω η συζητηση...

 

http://www.michanikos.gr/topic/45634-Οικίσκοι-γεωτρήσεων-αντλητικών-εγκαταστάσεω/?p=834486

εδιτ

πού βρισκεται αυτο το "κτιριακι"???

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ. Το κτηριάκι είναι σαφέστατα προ του 2004.

Βρίσκεται δε σε μια γωνία του γεωτεμαχίου που κάλλιστα θα μπορούσε να "κοπεί" από το γεωτεμάχιο.

Μάλλον θα δώσω βεβαίωση με νομίμως υφιστάμενο κτίσμα βάσει των εγκυκλίων του συνδέσμου του πιο πάνω μηνύματος, του πάντα παρόντα και πάντα αρωγού dimitris GM!!!

Θα θεωρήσω δηλαδή ότι έχει κατασκευαστεί προ της 17-2-2004 ημέρα που δημοσιεύθηκε η 5219/3-2-2004 Υ.Α. σχετικά με τις άδειες μικρής κλίμακας.

Ευχαριστώ

 

edit: Θα προσπαθήσω να πάρω βεβαίωση από τον Τ.Ο.Ε.Β. ότι υπάρχει προ του 2004 ή αν έχουν στοιχεία να αναφέρουν από πότε έχει κατασκευαστεί.

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

κοψε την γωνια με το κτιριακι

ποιο ευκολο ειναι αυτο

 

παρα να θυμηθει ο παππους οτι εχει αποζημιωθει πριν 30 χρονια... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο: Στις εγκυκλίους αναφέρει ελάχιστο εμβαδόν 9τμ. Απ' ότι κατάλαβα δεν λέει μέγιστο εμβαδόν 9,00τμ.

Λογικά τα 3,40Χ3,40=11,56τμ που έχω εγώ είναι νόμιμα. Άλλωστε πράγματι στεγάζουν μόνο τη γεώτρηση. Μάλιστα μπορώ να πω ότι οι εσωτερικές διαστάσεις είναι 3Χ3 και ενδεχομένως να ερμηνεύτηκε έτσι ο νόμος ότι εφόσον πρέπει να πληρούνται ελάχιστες διαστάσεις 3Χ3 ας είναι αυτές οι εσωτερικές.

dimitrisGM γιατί να το κόψω? Ο αναδασμός είναι του 1975 και οι δύο εγκύκλιοι που αναφέρθηκαν στο σύνδεσμό σου είναι του 78 και του 86.

Θα προσπαθήσω να βρω στοιχεία ότι κατασκευάστηκε περίπου εκείνη την περίοδο. Και αν δεν καταφέρω να βρω, πιστεύω ότι ακόμα και σε ενδεχόμενο δικαστήριο ή στο πειθαρχικό του τεε, εεεε θα αθωωθώ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

, πιστεύω ότι ακόμα και σε ενδεχόμενο δικαστήριο ή στο πειθαρχικό του τεε, εεεε θα αθωωθώ...

 

ixixixxixiixixixixixxi

Link to comment
Share on other sites

και τι σε πειραζει να κοψεις αυτα τα 11 τμ.

και να πουλησεις το υπολοιπο δινοντας βεβαιωση για μονον  το υπολοιπο σαν αδομητο???

 

λεγοντας οτι εχεις 8500 τμ. και πουλας 8489???

[εκτος αν εχεις απαγορευσεις διαφορες....]

 

και "γλυτωνεις" και το  ...πειθαρχικο... :smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

update:

Βρήκα τον αριθμό μετρητή της ΔΕΗ και πήρα βεβαίωση 1ης ηλεκτροδότησης από τη ΔΕΗ με ημ/νια 13-09-1977,

δηλαδή προ της εγκ 6/1978 στην οποία αναφέρεται ότι για τέτοιου είδους κτήρια δεν χρειάζεται οικοδομική άδεια. Βέβαια δεν γνωρίζω από πού προκύπτει αυτό, ότι δηλαδή δεν απαιτείται οικοδομική άδεια.

Επίσης πήρα βεβαίωση από τον ΤΟΕΒ ότι βρίσκονται στην κυριότητα του ελληνικού δημοσίου και αποτελούν εγγειοβελτιωτικά έργα κοινής ωφέλειας, όπως και ότι είναι αρμόδιοι για τη λειτουργία και συντήρησή της.

(Το καλό με τις μικρές πόλεις είναι ότι με λίγη πίεση, γνωριμίες κτλ παίρνεις γρήγορα ότι θες !!!)

 

Ερώτηση: Στην εγκ.6/1978 όπως προανέφερα δεν δίνει κάποιον περιορισμό στα τετραγωνικά. Ξέρω ότι σύμφωνα με την εγκ. 159641/1986 υπάρχει περιορισμός στα 9τμ, τελικά, και όχι κατ' ελάχιστον 9τμ που λάθος έγραψα σε προηγούμενη απάντηση.

Δεδομένου ότι ο οικίσκος υπάρχει προ της εγκ. 6/1978 υπάρχει πρόβλημα που οι διαστάσεις του είναι 3,40Χ3,40=11,56τμ?

 

dimitrisGM το πρόβλημα με το να κόψω το χωράφι είναι ότι πρέπει να κρατήσω τις αποστάσεις που απαιτούνται από το κτήριο, κάτι που σημαίνει ότι τελικά θα πρέπει να κοπεί γεωτεμάχιο επιφανείας περίπου 20χ20=400τμ. Σε ποιον θα ανήκει αυτό το γεωτεμάχιο? Ποιος θα το δηλώσει στο κτηματολόγιο?

Ευχαριστώ!

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.