Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη και ΚΑΔ


kusta80

Recommended Posts

Μπορω να σας ρωτησω κατι???Μολις εκανα εναρξηυ προχθες και επειδη δεν ηξερα τιποτα απο τους κωδικους μου η λογιστρια μου δηλωσε εναν που λεει 'Παροχη επιστημονιων τεχνικων συμβουλων γενικα'.Τι σημαινει αυτο??Αν αναλαβω μια μελετη θερμανσης μπορω να κοψω αποδειξη?Και τι αναγραφω πανω στην αποδειξη ως υπηρεσια?Ειναι λιγο θολο το τοπιο με αυτα σε πολλους νεους συναδελφους μου και θα βοηθουσατε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα τι κωδικός είναι αυτός και αναλόγως πρόσθεσε κι άλλους που ταιριάζουν στην ειδικότητά σου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμμηα αλλα τι εννοεις να κοιταξω τι κωδικος ειναι αυτος???Αναφερεται καπου τι διακιουμε να κανω αναλογα με τον κωδικο?

Μπορω να ασχοληθω με κατι αλλο π.χ. μελετες θερμανσεις αν εχω δηλωσει διαφορετικο κωδικο?Και αν ναι φορλογουμαι διαφορετικα?Εχω κυρωσεις?Τι ακριβως συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον έχεις μαύρα μεσάνυχτα όπως και οι περισσότεροι νέοι συνάδελφοι σου προτείνω τα εξής:

 

1) Κοίτα το χαρτί της ενάρξεώς σου και δες τι κωδικό γράφει σαν κύρια δραστηριότητα αλλά και δευτερεύουσες αν έβαλες.

 

2) μάθε τα επαγγελματικά σου δικαιώματα και τι μπορείς να κάνεις.

Ψάχνοντας εδώ μέσα θα τα βρεις.

 

3) Κάνε μεταβολή στην εφορία σου αν πιστεύεις ότι πρέπει να προσθέσεις δραστηριότητες (κωδικούς) βάσει και των επαγγελματικών σου δικαιωμάτων

 

4) Για τον τρόπο φορολόγησης των μηχ/κων αν χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση θα βρεις απαντήσεις στα ερωτήματά σου.

 

5) κυρώσεις δεν υπάρχουν καθώς στο θέμα υπάρχει μια ελαστικότητα. κανονικά θα έπρεπε. Βάσει αυτών που δηλώνεις αυτά και πρέπει να εκπονείς σαν μηχ/κος, αλλά επειδή οι μηχανικοί έχουν ευρύ πεδίο και αν βάζαμε (πχ οι πολιτικοί) όλους τους κωδικούς τότε δεν έφταναν ούτε 20 κωδικοί.

 

6) Χωρίς καμία παρεξήγηση θέλω να σου τονίσω, όπως και σε όλους τους νέους συναδέλφους, να μην εμπιστεύεστε τους λογιστές. Από προσωπική εμπειρία τονίζω ότι είναι ελάχιστοι αυτοί που ξέρουν τη δουλειά τους. Και συνάδελφε διάβασμα χρειάζεται. Όχι άγνωστη λέξη σε μηχανικούς, φαντάζομαι. Κοίτα και στα downloads για χρήσιμα έγγραφα και διατάξεις.

Διάβασε και άλλα αντίστοιχα θέματα στο σέκτιον αυτό εδώ και ίσως δεν θα έχεις άλλες απορίες.

 

Για ότι δεν καταλαβαίνεις σε παρακαλώ πόσταρε εκεί που διάβασες και θα λάβεις απαντήσεις από συναδέλφους.

 

Συναδελφικά

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο εχω μαυρα μεσανυχτα και δεν παρεξηγιεμαι μην ανυσηχεις.Αυτο με τους λογιστε ςπου λες το ενιωσα στο πετσι μου 2 φορες με τον δικο μου που δεν ηξερε βασικα πραγματα για τους μηχανικους.Εχε χαρη που ειναι κολλητος του πατερα μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Βάσει αυτών που δηλώνεις αυτά και πρέπει να εκπονείς σαν μηχ/κος, αλλά επειδή οι μηχανικοί έχουν ευρύ πεδίο και αν βάζαμε (πχ οι πολιτικοί) όλους τους κωδικούς τότε δεν έφταναν ούτε 20 κωδικοί.

 

 

Καλημέρα. Έκανα κι εγώ έναρξη πρόσφατα, χωρίς τη βοήθεια λογιστή και τα βρήκα κάπως σκούρα με τους ΚΑΔ. Τελικά, έβαλα "Γενικές Υπηρεσίες Μηχανικού". Λέτε να χρειάζεται να κάνω <μεταβολή> για την ΔΟΥ;

Link to comment
Share on other sites

Τα πέρασα στις αρχές του μήνα και τα θυμάμαι ακόμα (αξέχαστη η εμπειρία στην εφορία, μία ολόκληρη μέρα χαμένη στην οποία με βάλανε να γυρίσω όλη την Θεσσαλονίκη οι εφοριακοί).

 

Δεν θυμάμαι τον τίτλο πάντως αν αυτό που έβαλες είναι το 71.12.1000 είσαι κομπλέ από κάθε άποψη καθώς ο αμέσως γενικότερος κωδικός (0000 αν θυμάμαι σωστά) σε αφήνει εκτός ΕΣΠΑ (αν πρόκειται να το ψάξεις το θέμα μελλοντικά).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.