Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα αιολικά πάρκα από τη ΔΕΗ


Engineer

Recommended Posts

20 ώρες πριν, GEORGE MICHEAL said:

 Εγώ δεν είμαι κατά των ΑΠΕ με της έννοια του χαρακώματος...

 ...και δεν θα βρεις ούτε έναν σοβαρό άνθρωπο να είναι εναντίον. Αλλά όταν σε μια ήδη προστατευόμενη περιοχή NATURA εγκαθίσταται ένα αιολικό πάρκο, αρχικά χωρίς την απαραίτητη περιβαλλοντική μελέτη και με ζητήματα ιδιοκτησίας αμφισβητούμενα, δεν μπορείς τουλάχιστον να μην ερευνήσεις το θέμα.

Δεν γνωρίζω τι λέτε μεταξύ σας εκεί στις συνεδριάσεις σας, αλλά εδώ φανερώνεται αυτό που πολλοί συνάδελφοι συμφωνούμε, δλδ η έλλειψη εθνικής περιβαλλοντικής στρατηγικής. Από τη μια λοιπόν δεν υπάρχει από το κράτος συγκεκριμένη νομοθετική πρόβλεψη εξαιρέσεων για τις εν λόγω περιοχές, και από την άλλη το ιδιοκτησιακό στην Ελλάδα να συνεχίζει να είναι σε κατάσταση "ροκ".

Αν είχαμε περιβαλλοντική στρατηγική, δλδ σχέδιο προστασίας περιβάλλοντος - του δικού μας περιβάλλοντος - και ταυτόχρονα πρόβλεψη ανάπτυξης ανανεώσιμων τα πράγματα θα ήταν τελείως διαφορετικά. 

Τώρα έχουμε από τη μια τους κατοίκους των περιοχών να κινητοποιούνται, άλλες φορές άδικα και άλλες δίκαια, τη Γερμανία να βιάζεται να σπρώξει τις "κουμούτσες" της, και το "olistokourbeti.gr" να χαρακτηρίζει τους οποιουσδήποτε αντιδρώντες με "προκατειλημμένους", "λιγνιτιστές" και "οπαδούς εισαγωγών φ.α".   

Κοινώς "Μύλος".

Υ.Γ: 

Παράθεση

...αλλά είμαι και εγώ πεπεισμένος ότι έχουμε εισβολή από τις εταιρίες στην περιοχή μου...

Συμφωνώ απολύτως.

Edited by Konstantinos IB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.