Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πίνακας ιδιοκτησιών-εισφορών σε τοπογραφικό για έκδοση οικοδομησιμότητας.


Recommended Posts

Απλά δεν καταλαβαίνω την τακτική του μελετητή που δεν έχει δώσει ακόμα τις συντ/νες των οικοπέδων που χει αποτυπώσει.Μάλλον πρώτα περιμένει να λήξει η διορία για τις ενστάσεις και να το κάνει κατά τη δεύτερη ανάρτηση....

 

 

Κάτι άλλο τώρα,

Οι επιτρεπόμενες αποκλίσεις που χρησιμοποιούνται κατά την συγκριση εμβαδών συμβολαίων - μετρηθέντων εμβαδών,κατά τη σύνταξη της πράξης εφαρμογής, είναι

 

 

• 5% για τμήμα ιδιοκτησίας από 0 μ2 – 500 μ2

• 4% για τμήμα ιδιοκτησίας από 500 μ2 – 1.000 μ2

• 3% για τμήμα ιδιοκτησίας από 1.000 μ2 – 2.000 μ2

• 2% για τμήμα ιδιοκτησίας από 2.000 μ2 – 5.000 μ2

• 1% για τμήμα ιδιοκτησίας > 5.000 μ2

 

Δηλαδή για οικόπεδο 500 μ2 η επιτρεπόμενη διαφορά είναι 25 μ2

για οικόπεδο 1.000 μ2 η επιτρεπόμενη διαφορά είναι 45 μ2

για οικόπεδο 2.000 μ2 η επιτρεπόμενη διαφορά είναι 75 μ2

για οικόπεδο 5.000 μ2 η επιτρεπόμενη διαφορά είναι 135 μ2

 

Αυτές ανήκουν σ ενα γενικό κανόνα περί αποκλίσεων όταν συγκρίνουμε εμβαδά γεωτεμαχίων ή αφορούν μόνο στην Π.Ε. ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γούντι (Γιάννης Γ),

Οι συντεταγμένες των οικοπέδων (τελικών ιδιοκτησιών) είναι από τα παραδοτέα του μελετητή και δεν δίνονται πριν το πέρας της μελέτης. Επίσης δεν δίνονται και οι στάσεις, αξονοδιασταυρώσεις και οι εξασφαλίσεις τους.

 

Για το β' ερώτημα τί να σου πω. Κατά τη γνώμη μου εκτός των περιπτώσεων χονδροειδών λαθών οι αποκλίσεις πρέπει να είναι <50τμ (να μη σου πω ...μηδενικές)στη χειρότερη περίπτωση (5000τμ γήπεδο) και όλα αυτά για οριοθετημένα με μόνιμη περίφραξη. Δεν νοείται πράξη εφαρμογής που ο μελετητής δεν έχει βγάλει συνεργεία υπαίθρου έξω με όργανα (όχι κορδέλες) να κάνει αποτύπωση. Δεν μπορεί να γίνεται πράξη.... υπολογισμός εμβαδών κλπ κλπ από Α/φ .....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα εγώ κατέθεσα φάκελο για οικοδομισημοτητα αλλά ο υπάλληλος της πολεοδομίας μου λέει ότι θα στείλει μια ειδοποίηση σπίτι του ιδιοκτήτη ότι δεν είναι αρμόδια η πολεοδομία για την έκδοση οικοδομισημοτητας και έτσι θα ακυρώσει και τον φάκελο. Γιατί λέει στον νόμο του Καλλικράτη δεν αναφέρεται ξεκάθαρα ποιος υπογράφει για την περίπτωση μου δηλαδή για βεβαίωση οικοδομησιμότητας πριν την πράξη εφαρμογής(συγκεκριμένα ακυρώθηκε η πράξη εφαρμογής). Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας με βοηθήσει γιατί έχω πελαγώσει. Ευχαριστώ

 

 

 

Συνάδελφε

Εχεις θέσει το ερώτημα πολλές φορές

Είναι η τελευταία φορά που διορθώνουμε την ορθογραφία,τον τονισμό και την σύνταξη του κειμένου σου

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής

Ευχαριστώ

Θεοχάρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.