Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατά παρέκκλιση αρτιότητα οικοπέδου εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Επισης υπαρχει η αποφαση Ν.Σ. 430/91 που θεωρει ξεχωριστα τμηματα συνεχομενες ιδιοκτησιες του ιδιου ιδιοκτητη. Μη συμβολαιογραφικη συνενωση υφισταται μονο σε περιπτωση εκδοσης αδειας οικοδομησης

 

Σε περιπτωση κτησεως συνεχομενων αρτιων οικοπεδων απο τον αυτο κυριο , αυτα διατηρουν την αυτοτελεια τους και δυνανται να μεταβιβαστουν περαιτερω

 

 

απο το συνδυασμό των απαντήσεων σου θα καταλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

Τις δεκα ερωτησεις θα παιξουμε; Πες την άποψή σου......

 

ή μηπως ειμαστε στο αμφιθεατρο και μας δινεις στοιχεια να συνεχισουμε μονοι μας την ερευνα....

Link to comment
Share on other sites

grtopo, όχι.

-δεν είπα ότι δεν μπορεί να γίνει πράξη συνένωσης δυο συνεχόμενων ιδιοκτησιών ίδιου ιδιοκτήτη, είπα ότι κι αν ακόμα γίνει, νομίζω (ακριβέστερα "νομίζω+") πως δεν είναι μεταγραπτέα.

-αν όμως δεν είναι μεταγραπτέα, πώς παίρνεις πιστοποιητικό ιδιοκτησίας;

-έβαλα λοιπόν ως ζητούμενο μια μεταγραπτέα πράξη που θα περιγράφει ένα ενιαίο γήπεδο προ του 1977, το οποίο προέκυψε από αγορά δυο ανεξάρτητων γηπέδων... κλπ, κι έτσι το έθεσα... μόνο ως ιδέα προς διερεύνηση...

Τώρα πέρα απ΄το πεδίο των :idea:, υποθέτω πως έχετε υπόψη σας την εγκύκλιο ΥΠΕΧΩΔΕ 7/92 "χρόνος δημιουργίας οικοπέδου για την εφαρμογή των διατάξεων της κατά παρέκκλιση αρτιότητας και παραστατικά στοιχεία απόδειξής του". Στο 6) λέει:

6) Στις περιπτώσεις που ζητείται η κατά παρέκκλιση αρτιότητα γηπέδου για το οποίο δεν υφίσταται τίτλος αρτιότητας ή ο υπάρχων τίτλος δεν αποδεικνύει το χρόνο δημιουργίας του τότε η πολεοδομική υπηρεσία, αντί της μέχρι τώρα δικαστικής απόφασης θα απαιτεί να προσκομίσει αθροιστικά ο ενδιαφερόμενος:

(...συγγνώμη, συνεχίζω σε λίγο)

α. πιστοποιητικό από το οικείο υποθηκοφυλακείο περί μη διεκδικήσεως του υπόψη γηπέδου.

β. βεβαίωση του προέδρου της κοινότητας ή του δημάρχου για το χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου συνοδευομένη από τοπογραφικό διάγραμμα του οικοπέδου θεωρημένο από τον πρόεδρο ή το δήμαρχο

γ. Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/85 στην οποία να δηλώνεται από τον/τους ιδιοκτήτη/συνιδιοκτήτες ότι είναι κύριοι του ενλόγω γηπέδου, ο χρόνος και ο τρόπος απόκτησής του, καθώς και ο χρόνος δημιουργίας τους, τον οποίο επικαλούνται για την παρέκκλιση.

-αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή.

dgt,για το "Μη συμβολαιογραφικη συνενωση υφισταται μονο σε περιπτωση εκδοσης αδειας οικοδομησης" έχεις περισσότερα στοιχεία;

Link to comment
Share on other sites

@ roka,

Φίλε, μπορεί να γίνει πράξη συνένωσης και μεταγράφεται.

@ dgt, αφού την απάντηση την "έχεις"..... (εάν δεν την βρεις, τότε θα σου τη πω). Φιλικά... όχι αμφιθεατρικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή.

Dgt,για το "Μη συμβολαιογραφικη συνενωση υφισταται μονο σε περιπτωση εκδοσης αδειας οικοδομησης" έχεις περισσότερα στοιχεία;

 

αντιγραφω απο Ρωμαλιαδη σελ124-125 τομοςΔ 1991

 

"Συμφωνα με την 2/82 (αρ. πρωτ. 608/27-9-82) γνωμοδοτηση της Νομικης Δ/νσης ΥΠΕΧΩΔΕ που εγινε αποδεκτη απο τον Υπουργο (εγγρ 42985/11332/83) παρακειμενα οικοπεδα που περιηλθαν στον ιδιο ιδιοκτητη με διαφορετικους τιτλους μπορουν να θεωρηθουν ενιαιο οικοπεδο χωρις να απαιτειται ιδιαιτερη συμβολαιογραφικη πραξη συνενωσεως , δεδομενου οτι η συνενωση μπορει να γινει στην πραξη με την ανεγερση οικοδομης στο ενιαιο οικοπεδο."

Link to comment
Share on other sites

ή μηπως ειμαστε στο αμφιθεατρο και μας δινεις στοιχεια να συνεχισουμε μονοι μας την ερευνα....

 

 

Κάπως έτσι είναι συνάδελφε,και έτσι είναι και το σωστό.

 

Εγώ βρήκα την απάντηση κ ήταν απλούστατη.Γιατί ανέτρεξα και διάβασα.

 

Κ σου περιγράφω την εξής κατάσταση:Σε μία ώρα θα έρθει ο πελάτης στο γραφείο σου να παραδώσεις....Εσύ ιδρώνεις να γράψεις την 651 κ να δώσεις ή όχι αρτιότητα.Όλοι όσους παίρνεις τηλέφωνο έχουν άγνοια ή βαριούνται να ασχοληθούν for free....Στο michanikos.gr σε γράφουν κανονικά....Στο ΤΕΕ δεν σηκώνουν τηλέφωνα.Στην Πολεοδομία έχουν στάση εργασίας....όπως κ στο Δήμο.Το Τοπογραφικό το έχεις ήδη καθυστερήσει 2 μήνες....(!!!!). (περιγράφω αληθινή κατάσταση...)

Το ΤΕΕ σου έχει δώσει άδεια άσκησης επαγγέλματος κ εμπιστεύεται τη δήλωσή σου σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ πλέον.....Εσύ πρέπει να πληρωθείς για τις γνώσεις σου,έτσι δεν είναι??

 

ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ Ή ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΑΡΤΙΟΤΗΤΑ???????????Έχεις ή όχι το υπόβαθρο του μηχανικού να ανταπεξέρχεται σε τέτοιες(εύκολες είναι αυτές,πίστεψέ με,όταν δεν δεν κινδυνεύουν ζωές)καταστάσεις????????Αξίζεις να συνεχίσεις να κάνεις δηλώσεις 651 ή όχι?????Αν κλείσει αύριο το Michanikos.gr πώς θα επιβιώσεις?????Το έλκος πάντως δεν θα το γλυτώσεις....

 

Αν δώσεις αρτιότητα κ έχεις κάνει λαθος,τότε ο πελάτης σου θα πληρώνει άκυρα συμβόλαια κ άδειες που ανακαλούνται και αυθαίρετο μια ζωή κ το μέλλον σου διαγράφεται μελανό...

Αν δεν δώσεις κ είναι,τότε στερείς από τον πελάτη σου το όνειρό του,κάποια στιγμή θα το βρει βέβαια μέσω κάποιου που ανέτρεξε κ διάβασε κ τότε πάλι το μέλλον σου θα διαγράφεται μελανό.....

 

ΤΙ ΘΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ 651???????????

 

Επειδή εγώ κ ο grtopo το βρήκαμε,κ ήταν εύκολο,σου παρέχω πλέον την εξής διευκόλυνση:αν αιτιολογήσεις την απάντησή σου,θα στην επιβεβαιώσουμε.Το παίγνιο των 10 ερωτήσεων μπορεί να αποδειχθεί πολύ εποικοδομητικό......

 

Αμφιθεατρικά και συναδελφικά

 

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη εχεις παρει καποια πραγματα λαθος, σε πληροφορω οτι ειμαι 12 χρονια στο επαγγελμα, εχω πληρεστατη βιβλιοθηκη, εχω τελειωσει αρκετες παρατημενες απο συναδελφους υποθεσεις, λαμβανω 6 φορες το χρονο τη δομικη, ειμαι συνδρομητης στη νομοτελεια και δε δινω δεκαρα αν αυριο, σημερα, ή οποτε θες κλεισει το φορουμ. Φορουμ ειναι, οχι φροντιστηριο. Απο εδω, λοιπον, δεν περιμενω λυση σε τιποτα, απλα γιατι εχω μαθει να ψαχνω μονος, παρα μονο γονιμο διαλογο.

Οπότε, μην παραμυθιαζεσαι .

 

 

Στο προκειμενο τωρα. @grtopo/zavi

 

Την απαντηση την ξερω πολυ καλα. Εσυ εισαι σε θεση να τη δωσεις, οχι σε μενα γιατι δεν εθεσα εγω καποιο ερωτημα, αλλα στο συναδελφο που ειχε το προβλημα, χωρις να του πρηξεις και εσυ τα σηκωτια ή θα πρεπει να σε παρακαλεσει γιατι ειναι ιδρωμενος, αγχωμενος και τον εχουν γραμμενο, και εσυ παιζεις με τα (α)λογακια; Το παιγνιο των 10 ερωτησεων μπορει να αποδειχθει πολυ βαρετο. Εκτος κι αν η εκμαιευτικη μεθοδος διδασκαλιας στα αμφιθεατρα ειναι το απωθημενο σου....τοτε, εισαι σε λαθος χωρο.

 

συναδελφικα ,μονο.

Link to comment
Share on other sites

Καψωνόμουτρο είμαι,αν θες απάντηση σχετικά με τα απωθημένα μου :)

 

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να περιμένεις λίγο καιρό να λήξει η παρατήρηση που έχω δεχθεί-αμέσως μόλις έληξε η προηγούμενη :)-για να δεις αναρτημένη μια απάντησή μου περισσότερο περιεκτική από αυτή που γράφω τώρα δυστυχώς....

 

Ουσιαστικά τίποτα δεν έχω πάρει λάθος σχετικά με τις δημοσιεύσεις σου σε αυτό το θρεντ,σε ενημερώνω ότι μάλλον είσαι εκτός θέματος με τις μέχρι τώρα απαντήσεις σου σχετικά με την υποβλειθήσα ερώτηση-με το συμπάθειο- και εαν την ξέρεις εσύ την απάντηση γιατί δεν τη λες και ξεφεύγεις από το θέμα????Εγώ έτσι κ αλλιώς έχω επιλέξει να είμαι περιθωριακός.......

 

Άσε που επιτελώ και επιστημονικό έργο όταν δίνω hint ότι η απάντηση είναι πολύ εύκολη,γιατί όλοι θα φάνε τα λυσσακά τους να ψάχνουν να τη βρουν κ έτσι θα μάθουν 1002 άλλα πράγματα μέχρι να το βρουν!

 

edit:Δεν μπορείς να φανταστείς πόθο μου αλέθει να πάιδω με τα (α)λογάκια μαδί με όοοοοοοοοοολα τα άλλα παιζάκια!!!!!!!!!:)

 

Χαλάλι,δεν μπορούσα να κρατηθώ!!!!!!!!!

 

Προς τους mods,super mods και admin

Συνάδελφοι χίλια συγγνώμη,είμαι Α-Δ-Ι-Ο-Ρ-Θ-Ω-Τ-Ο-Σ!!!!!!!!!

 

:))))))))))))))))0

 

Asta la vista!!Παίρνω την απάντηση μαζί μου κ αφήνω στην κρίση του ΜΕΓΙΣΤΟΥ GURU GRTOPO να επιβεβαιώσει αν γραφτεί η σωστή απάντηση.........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.