Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκατάσταση συνέχειας υποστυλώματος ή δοκού


 

Recommended Posts

 Για να μην σου πω φέρουσα!! (Πρέσα περνάει?)

 

  Nαι όντως μέχρι διώροφο πρέπει να είναι η οικονομικότερη λύση , αλλά την φέρουσα την εγκαταλείψαμε , κακώς κατ΄ εμένα.

 

6*42,00 = 252,00χλγ. Δεν είναι και πολύ βαριές οι μεταλλικές κολόνες , ακόμη και αν γίνουν ολόσωμες.

 

Εδώ με παλάγκο έχω σηκώσει και 6,5 μετρη ΗΕΑ260 σε εσωτερικό πατάρι.

 

@Terry , έχεις δίκιο αλλά δεν είναι αδύνατο , μη ξεχνάμε ότι το 1936 όταν η πιάτσα πάλευε για Β120 , κάποιοι ρίξανε στα βουνά περισσότερα από 200.000 κυβικά με αντοχή > 400χλγ/cm2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να πω κανα δυο πραγματάκια και συγνώμη για το καθυστερημένο τοης απάντησης

1. Η μεταφορά δυνάμεων στην αποκατάσταση γίνεται (όπως και σε όλες τις συνδέσεις) μέσω των μέσων σύνδεσης και όχι μέσω της διεπιφάνειας των μελών. Το κενό θα σε βοηθήσει γιατί δεν υπάρχει περίπτωση οι δύο διατομές να φιλήσουν απόλυτα και μετά να έχω πρόβλημα στις οπές.

2. Πάσα απόδειξη ορθότητας του στατικού σου μοντέλου είναι αποδεκτή υπάρχει δεν υπάρχει σε κανονισμό

3. Σαφώς και επιδιώκουμε να κάνουμε την αποκατάσταση σε θέσεις μικρής ορθής έντασης (για υποστύλωμα λίγο πάνω από τη μέση του) γιατί με τις αρκετές οπές που θα έχουν τα πέλματα είναι πιθανό να μή σου βγαίνει ο έλεγχος επάρκειας της διατομής. Θέλει μεγάλη προσοχή αυτό. Αφαιρείται αρκετό υλικό από τα πέλματα και αν είσαι σε επίπεδα 0,80-0,90 συντελεστή χρησιμοποίησης θα έχεις σίγουρα πρόβλημα.

4. Αν το φοβάσαι τόσο πολύ πάντως φέρε πιστοποιημένο συγκολλητή και κόλλα επι τόπου με τους απαιτούμενους από εσένα ελέγχους των συγκολλήσεων.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  Nαι όντως μέχρι διώροφο πρέπει να είναι η οικονομικότερη λύση , αλλά την φέρουσα την εγκαταλείψαμε , κακώς κατ΄ εμένα.

 

6*42,00 = 252,00χλγ. Δεν είναι και πολύ βαριές οι μεταλλικές κολόνες , ακόμη και αν γίνουν ολόσωμες.

 

Εδώ με παλάγκο έχω σηκώσει και 6,5 μετρη ΗΕΑ260 σε εσωτερικό πατάρι.

 

@Terry , έχεις δίκιο αλλά δεν είναι αδύνατο , μη ξεχνάμε ότι το 1936 όταν η πιάτσα πάλευε για Β120 , κάποιοι ρίξανε στα βουνά περισσότερα από 200.000 κυβικά με αντοχή > 400χλγ/cm2

 

Γίνετε αρκεί να φτιάξουν μια σύνθεση σκυροδέματος που να μην είναι ιδιαίτερα απαιτητική σε κοκκομετρίες, να κάνουν κάποια ζυγίσματα/να τα μετατρέψουν σε κουβάδες (ογκο), να αποφύγουν το 52,5 και να βάλουν ρευστοποιητή 2ης γενιάς και οχι 3ης ή 4ης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.