Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκατάσταση συνέχειας υποστυλώματος ή δοκού


 

Recommended Posts

Φυσικα και επιτρεπεται η αποκατασταση.

Αν ειναι μαγκας ο κατασκευαστης ας φερει πιστοποιημενο συγκολλητη να κανει συγκολλητη αποκατασταση.

Διαφορετικα το ΗΕΑ στην πλατη και με τα ποδια.

Αυτο σιγουρα γινεται.

 

Αποκατασταση φυσικα δεν θα κανεις στη θεση της μεγιστης ροπης.

Ειπαμε, στο μεσο του ισογειου, αν θες και στο μεσο του οροφου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

terry απαγορεύεται η αποκατάσταση στο σημείο μέγιστης ροπής? ή απλά λες το αυτονόητο για κάποιον που ασχολείται με μεταλλικά.

Επειδή πραγματικά δεν έχω εμπειρία ρωτάω σαν ανίδεος για ποιο λόγο υπάρχει πρόβλημα αν γίνει διαστασιολόγηση της σύνδεσης και έχω πλήρη αποκατάσταση σε ροπές κτλ? Ας την υπολογίσω τη σύνδεση εκεί και την πραγματοποιώ σε άλλη θέση.

Επί της ουσίας δεν μπορεί να γίνει αποκατάσταση στο σημείο των μέγιστων ροπών αλλά μισό μέτρο πάνω ή κάτω, αλλά και εκεί έχω κάποιες ροπές.

Ίσως είναι καλύτερα να γίνει σε υπ/μα του 1ου ορόφου γιατί ναι μεν θεωρώ πάκτωση στην έδραση αλλά ίσως δεν θα λειτουργήσει έτσι 100% και θα έχω αυξημένες ροπές στον στύλο του ισογείου και προς τον κόμβο με τον 1ο όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση με την εταιρεία του στατικού προγράμματος μου είπαν ότι ο ευρωκώδικας δεν προβλέπει αποκατάσταση συνέχειας υπ/τος με κοχλίες.

Κάτι δεν κατάλαβες καλά, δεν μπορεί...

 

Τελικά ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς? 

 

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω γνώμη μου είναι να συνεργαστείς με κάποιον με εμπειρία στα μεταλλικά, γιατί πραγματικά την βλέπω μπλεγμένη υπόθεση για πρώτη ενασχόληση με μεταλλικά...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σε ότι είπες έχεις δίκιο.

Αύριο θα το ξαναρωτήσω αυτό με την αποκατάσταση της συνέχειας και θα σας πω λεπτομέρειες.

Στο θέμα της μελέτης πράγματι λόγω απειρίας αφού "έβγαλα" κάποιες διατομές και κάποιες συνδέσεις κάναμε τη μελέτη με έμπειρο συνάδελφο και τουλάχιστον διαπίστωσα ότι από διατομές είμαι οκ, στις συνδέσεις είχα κάνει υπερδιαστασιολόγηση. Φυσικά υπάρχουν πάρα πολλά άλλα θέματα τα οποία τα αντιμετωπίζω με συναδέλφους αλλά και μέσα από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

.....Το σημείο που θα γίνει το έργο είναι υπερβολικά δύσβατο, ανεβαίνει κανείς μόνο με...γαϊδούρια.

Να φανταστείτε ότι το σκυρόδεμα θα κατασκευαστεί επί τόπου... Δυστυχώς 6-6.5 μέτρα υπ/τα απλά δεν μπορούνε να πάνε.....................

 

...Spy αν πω να έχω δύο αποκαταστάσεις στη μέση του ισογείου και του 1ου ορόφου θα τους ταλαιπωρήσω πάρα πολύ. .............

 

 

   Όλα γίνονται , αλλά συνήθως για την αποκατάσταση επιλέγεις σημεία με μικρά εντατικά μεγέθη. Αυτό έχει να κάνει με τη στατική των πλαισίων και όχι από το υλικό τους.

 

Εγώ πάντως πιστεύω ότι το διωροφάκι θα σου βγει πιο φτηνό αν το κάνεις με σκελετό από οπλισμένο σκυρόδεμα , εκτός αν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη δέσμευση/σχέση του ιδιοκτήτη με τον κατασκευαστή των μεταλλικών.

  Τι ΗΕΑ σου βγήκανε ;

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Υπ/τα HEA200 με πλαίσιο στα 4,00μ. 3 πλαίσια /4-4.5μ περίπου.

Όπως είπα και πριν όχι πρέσσα δεν μπορεί να πάει αλλά ούτε βαρέλα, το σκυρόδεμα θα φτιαχτεί εκεί (θεμελίωση και σύμμεικτες πλάκες).

Δυστυχώς το σκυρόδεμα αποκλείστηκε από την αρχή. Από αυτή τη δουλειά απλά μου έμεινε το στατικό πρόγραμμα και μια μικρή εμπειρία - τριβή με τα μεταλλικά. Αν ήταν από σκυρόδεμα θα είχα τελειώσει σε μια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το σκυροδεμα ειναι εργοταξιακο θελει πολυ μεγαλη προσοχη!!!!!

 

Με μπετονιερα του 1/4κμ δεν θα τελειωσετε ουτε σε 2 μερες!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Για να μην σου πω φέρουσα!! (Πρέσα περνάει?)

 

  Nαι όντως μέχρι διώροφο πρέπει να είναι η οικονομικότερη λύση , αλλά την φέρουσα την εγκαταλείψαμε , κακώς κατ΄ εμένα.

 

6*42,00 = 252,00χλγ. Δεν είναι και πολύ βαριές οι μεταλλικές κολόνες , ακόμη και αν γίνουν ολόσωμες.

 

Εδώ με παλάγκο έχω σηκώσει και 6,5 μετρη ΗΕΑ260 σε εσωτερικό πατάρι.

 

@Terry , έχεις δίκιο αλλά δεν είναι αδύνατο , μη ξεχνάμε ότι το 1936 όταν η πιάτσα πάλευε για Β120 , κάποιοι ρίξανε στα βουνά περισσότερα από 200.000 κυβικά με αντοχή > 400χλγ/cm2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.