Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση διαμερίσματος σε κοινόχρηστο χώρο και επέκταση κοινόχρηστου


Recommended Posts

εχεις γηπεδο/οικοπεδο

εχεις αδεια

εχει γινει συσταση ΟΙ  εχουν γινει οι εξης αυθαιρεσιες

σε κοινοχρηστο ακαλυπτο ή σε αποκλειστικης χρησης

 

 

οι σωστες ερωτησεις...βοηθανε :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο!Λοιπόν έχω οικόπεδο με άδεια,έχει γίνει παλιότερα σύσταση ΟΙ και οι αυθαιρεσίες βρίσκονται σε κοινόχρηστο ακάλυπτο όχι αποκλειστικής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

επομενως,

μπορεις να δοσεις βεβαιωση οτι η συγκεκριμενη οριζοντια  ιδιοκτησια δεν εχει αυθαιρεσιες ή οτι εχουν τακτοποιηθει.

 

Το θεμα ειναι οτι μιλας για ανεξαρτητα  κτισματα  στον ακαλυπτο, που δεν λες εάν εγιναν απο ολους και χρησιμοποιουνται απο ολους,  σαν κοινοχρηστα

ή εάν καθε ενας εκανε και απο ενα κτισμα προς ίδια χρηση.

 

Που σημαινει οτι υπαρχουν "εκκρεμοτητες"  και καλο θα ηταν να εχουν απο πριν "τακτοποιηθει"

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ο κάθε ένας έκανε από ένα προς ίδια χρήση δεν χρησιμοποιούνται από όλους.Αν μπορείς σε παρακαλώ dimitris GM ,διευκρίνισέ μου την διαφορά γιατί είναι οικογενειακή ιδιοκτησία,έχουν έρθει σε προστριβές γιατί κάποιοι απ'αυτούς θέλουν να ταχτοποιήσουν άλλοι όχι,οπότε θα ήθελα να είμαι σίγουρη αν είναι υποχρεωτικό ή προαιρετικό να ρυθμιστούν όλα ή μπορεί αυτή την στιγμή να ταχτοποιήσει αυτός που θα τροποποιήσει το τμήμα του για το αυθαίρετο που χρησιμοποιεί αυτός (στον οποίο αν χρειαστεί δίνουν την συναίνεσή τους),αλλά δεν θέλουν να ταχτοποιήσουν τώρα τα δικά τους.Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

αφου συναινουν ολοι, θα τακτοποιησει το δικο "του" ο πωλητης

και θα προχωρησει σε μεταβιβαση

 

Αλλα, να μιλησετε πρωτα με τον συμβ/φο, μηπως σας ζητησει τροποποιηση της συστασης....

οπότε μονον εάν τακτοποιησουν ολοι, μπορει να γινει αυτο.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αφού σε ευχαριστήσω και πάλι σου διευκρινίζω ότι έθεσα το αρχικό μου ερώτημα ακριβώς επειδή θα χρειαστεί να γίνει τροποποίηση της ΟΙ(μόνο για το ένα τμήμα αυτής ,συγκεκριμένα αυτό για το οποίο θέλει να ταχτοποιήσει τις αυθαιρεσίες)και γι αυτό τον λόγο ο ενδοιασμός μου για την αναγκαιότητα τακτοποίησης όλων!

Link to comment
Share on other sites

να μιλησεις  με τον συμβ/φο,

 

θα  σου πει εαν μπορει να κανει "μερικη" τροποποιηση της συστασης,

εν οψει οτι εχεις διαφορα κτισματα στον ακαλυπτο, που επηρεαζουν τον "κοινοχρηστο" χαρακτηρα του ακαλυπτου.

.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Επέκταση του διαμερίσματος εις βάρος του κοινοχρήστου διαδρόμου κατα 3 τμ., που έγινε σε όλους τους ορόφους και κατά την ανέγερση το 1979, είναι κατ. 2 και υ.δ. 3τμ. ή είναι στο "κλικ" διαφ. διαμερισμάτωση? αφού και ο κοινοχρ. διάδρομος εντός δόμησης ήτανε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.