Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργκολα σκεπασμένη με τέντα ή άλλο υλικό


m_vasso

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι είναι (Η/Χ, πέργκολα) στην περίπτωση που το πανί δεν είναι μόνιμα επάνω στην πέργκολα αλλά έχει δυνατότητα να μαζεύεται. Με μηχανισμό ίσως?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι παράνομο και θα έχεις αυθαίρετη κατασκευή. Αν η πέργκολα σκεπαστεί έστω και με σεντόνι μετατρέπεται σε χώρο που μετρά στην κάλυψη και στην δόμηση εκτός εάν είναι ημιυπαίθριος εφόσον τα ανοίγματα των στύλων είναι μεγαλύτερα των 2,50μ και το βάθος μικρότερο του ανοίγματος.

Αυτά λέει ο ΓΟΚ αλλά δε θυμάμαι το άρθρο.

Υπάρχει στα downloads.

Προφανώς η περιγραφή μου δεν ήταν καλή. Αγαπητέ Χάρη δεν έχουμε την περίπτωση η/χ . Κακός έγραψα στην πρόσοψη, εννοούσα στον ελεύθερο χώρο του οικοπέδου μπρος από το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι (Η/Χ, πέργκολα) στην περίπτωση που το πανί δεν είναι μόνιμα επάνω στην πέργκολα αλλά έχει δυνατότητα να μαζεύεται. Με μηχανισμό ίσως?

κινητό προστέγασμα

όταν όμως ακουμπά στο κτίριο

και δεν έχει φέροντα στοιχεία

 

πάντως δεν βλέπω γιατί να μη βγεία άδεια μικρής κλίμακας για πέργκολα

ε και το πανί ας είναι και λίγο στη ζούλα

 

αμα τους πουν τίποτα

αρχιζουν το τροπάρι οτι είναι κινητό

και αν επιμένουν το αφαιρούν για τον έλεγχο

Link to comment
Share on other sites

@m_vasso

Δεν έχει σημασία. Όπου και να κατασκευάσεις την πέργκολα αν την σκεπάσεις σημαίνει ότι ο χώρος μετατρέπεται σε δομήσιμο/ημιυπαίθριο και ότι μετρά σε κάλυψη και όγκο.

Link to comment
Share on other sites

πέργκολα είναι, μια ξύλινη πέργκολα στην αυλή μπρος του κτιρίου, αλλά το πανί σταθερό περασμένο στα ξύλινα δοκαρακια της κατασκευής. κατά τμήματα όμως όχι σε όλο το μίκος της πέργκολας

--------------

Έχω ενθουσιαστή με την ταχύτατη ανταπόκριση σας. Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

ναι το είδαμε

το σκεπασμένο τμήμα θεωρείται Η/Χ

ακόμη και αν είναι σκεπασμένο με πανί

 

 

εφόσον δεν έχεις συντελεστή

ή δεν το δείχνεις σκεπασμένο στα σχέδια

ή βάζεις ομπρέλες

 

δυστυχώς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που αναφέρατε, ισχύουν και στην περίπτωση κατασκευής πέργκολας σε εξώστη?Μήπως γίνεται και στατικός έλεγχος του εξώστη για το φορτίο της?

Link to comment
Share on other sites

:)

 

η δικη μου περιπτωση ηταν μικρης κλιμακας αδεια σε εξωστη...δε ζητηθηκε στατικη μελετη ,τι φορτιο εχει μια περγκολα;) ,αλλα εληφθει υπ'οψη το ιδεατο στερεο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.