Μετάβαση στο περιεχόμενο

βοηθεια σχετικα με βιομηχανια


Recommended Posts

Καλημερα,

 

Μου εγινε προταση να εργαστω σε μια βιομηχανια η οποια εχει εγκατεστημενη ισχυ 500kva και θα πρεπει να υπογραφω για αυτη σαν μηχανικος.

Εχω πτυχιο ΤΕΙ Ηλεκτρολογου μηχανικου,εχω δικαιωμα να υπογραφω?Που να κοιταξω σε ποιο νομοσχεδιο?

 

Επισης τεχνικος ασφαλειας χρειαζεται να παρακολουθησω καποια σεμιναρια?Πως αποκτω την αδεια?

Edited by Ανδρεας Ε
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ειμαι 100% σιγουρος νομιζω οτι μπορεις μεχρι 300 kW.

 

https://dasta.teiwm.gr/index.php/2013-04-28-10-53-29/2013-04-28-10-54-41/2013-11-11-11-20-58/2013-04-28-11-35-32.html

 

Τωρα για τον τεχνικο ασφαλειας πρεπει να εχει καποια χρονια απο τον χρονο κτησης του πτυχιου. Κανε λιγο search και θα βρεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για μηχανολογικα οι ηλεκτρολογοι τει ποσα kva εχουνε καθοτι ειναι βιομηχανια...κανεις?

Edited by Ανδρεας Ε
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του τεχνικού ασφαλείας ειναι 5 χρόνια απο την κτήση του πτυχίου για εμας του ΤΕΙ ή 2 χρόνια αν παρακολουθήσιεις κάποιο σεμινάριο 100 ωρών

http://eetem.gr/index.php?view=category&id=66%3Afaq6-insurance-technician&option=com_content&Itemid=72

 

Τι εργαστάσιο είναι ? Βοήθησε μας... Θες να υπογράφεις για συντήρηση και λειτουργία σωστα?

 

   (3.2.4) Ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις 3ης Ομάδας οι οποίες είναι εν γένει οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις με τα κάτωθι χαρακτηριστικά:

   (3.2.4.1) (α) Τάση μεταξύ αγωγού φάσης - γης μεγαλύτερη των 1.000 V και

   (β) Ισχύς για φωτισμό και συσκευές (συνολικά) μεγαλύτερη των 130 KW και μικρότερη των 200 KW, ή

   (γ) Ισχύς για μηχανήματα μεγαλύτερη των 150 KW και μικρότερη των 200 KW, ή

   (δ) Ισχύς για παραγωγή, μεταφορά, μετασχηματισμό και διανομή ηλεκτρικής ενέργειας μεγαλύτερη των 250 KW και μικρότερη των 600 KW.

 

   Τα όρια ισχύος της 3ης Ομάδας αυξάνονται κατά 50% όταν αφορούν στην επισκευή και την συντήρηση της εγκατάστασης.

 

 

Υ.Γ   Οπως καταλαβαίνεις το σύστημα ειναι τραγικό ναι....

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παρει πτυχιο το 2013 αλλα εχω προυπηρεσια σε εκτος τεχνικου κομματιου.

Πολυ γενικο μου φαινεται το απο τη κτηση του πτυχιου.Αρα για τεχνικος ασφαλειας εχω τεσσερα χρονια απο τη κτηση του πτυχιου,σε 1 ετος θα μπορω να ειμαι τεχνικος ασφαλειας σωστα καταλαβα?Οχι απο την αναγγελια εναρξης στη βιομηχανια αλλα απο τη κτηση πτυχιου.

 

Τωρα για το εργοστασιο ειναι βιομηχανιας πλαστικων.Εχει 500kva ισχυ και μεχρι τωρα υπογραφε ενας μηχανολογος τει.Μπορω να υπογραφω στη θεση του και εαν οχι ποσα ετη προυπηρεσια χρειαζεται?Αποτι εχω καταλαβει ειναι ξεχωριστα τα μηχανολογικα και τα ηλεκτρολογικα.Μαλλον θα θελει για ΥΔ καλης λειτουργιας.Εχει κανεις εμπειρια σε βιομηχανια?

Edited by Ανδρεας Ε
Link to comment
Share on other sites

Ναι απο την κτήση του πτυχίου λέει καθαρά και στην εετεμ που ρώτησα μ πανε το ίδιο.

Δεν ειναι οπως το ΜΕΕΠ και αυτα που θελουν χρονια εργασίας μετα το πτυχίο.

Τωρα για να μου λες μηχανολογος μηχανικός Τ.Ε μου φαίνεται περίεργο κάτσε να το δω

Link to comment
Share on other sites

Τα κοιταω και εγω ειναι πολυ περιπλοκο.Αποτι εχω καταλαβει

 

Στα μηχανολογικα εχουμε Αδεια Επιτηρησης,επισκευης και συντηρησης

 

δηλαδη δεν εχουμε αδεια μελετης  μηχανολογικων?

ουτε επιβλεψης μηχανολογικων μονο επιτηρησης.

Αυτο σημαινει οτι μπορω η δεν μπορω να υπογραφω Υπευθυνη δηλωση καλης λειτουργιας?κανεις απο βιομηχανια?

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα ακρη.

Εχουμε απεριοριστων επιτηρησης εκτελεσης και συντηρησης

δεν εχουμε επιβλεψη εκτελεσης εγκαταστασης στην βιομηχανια δηλαδη να βγαλουμε την αδεια της

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα ακρη.

Εχουμε απεριοριστων επιτηρησης εκτελεσης και συντηρησης

δεν εχουμε επιβλεψη εκτελεσης εγκαταστασης στην βιομηχανια δηλαδη να βγαλουμε την αδεια της

Το επιβεβαίωσα πριν 10 λεπτά με φίλο απο το ΑΕΙ ΤΤ πειραιά.  όπως το πες είναι

Στην άδεια ναι , ουσιαστικά φιλε ανδρεα εκεί έχουμε προβλημα σαν πτυχίο..Στην μελέτη και υπογραφή της.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχουμε απεριοριστων επιτηρησης εκτελεσης και συντηρησης

 

επειδή κάπου μου χρειάζεται, μήπως είναι εύκολο να μου παραθέσεις τη σχετική νομοθεσία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.