Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος στήριξης υπόγειου χώρου στάθμευσης και κτηρίου.


 
gsakel

Recommended Posts

Δηλαδη αν αυξησουμε τις περιμετρικες κολωνες μας και τα δοκαρια δεν θα εχουμε προβλημα (στατικο ) ?Θα μπορεσει να κατασκευασθει χωρις μεσαιες κολωνες ?

Σε ευχαριστω παντως για το χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

μπορει ναι μπορει οχι..

Μπορει πχ να χρειαστει παπουτσι..

Οπως εγραψα και πριν δεν μπορω εγω τουλαχιστον να αποκοψω ενα τμημα και να το εξετασω ξεχωριστα..

Παρακαλω (αν και οφειλω να ομολογησω οτι η επιμονη σου στο να μην ανεβαζεις καποια κατοψη εξαντλει την υπομονη μου. δεν σου κανει εντυπωση οτι 100 το εχουν διαβασει και μονο εγω ασχολουμαι?? Σιγουρα δεν ειμαι ο πιο εμπειρος απ'ολους εδω μεσα)

 

Περαν αυτου απο την ειδικοτητα σου υποθετω οτι δεν ειναι ακρως επαγγελματικη-συμβουλευτικη η ερωτηση.. Πιο πολυ για συναδελφικη-συμβουλευτικη μου μοιαζει..

 

Και αν εχεις δει απο αλλα ποστ σε ιδωτικη-συμβουλευτικη οι απαντησεις περιοριζονται και η υπομονη εξαντλειται πολυ πιο γρηγορα..

 

Φιλικα, ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω..

Link to comment
Share on other sites

gsakel

 

Αυτό που πρέπει να αναρωτηθείς εσύ με τη σειρά σου ΠΡΙΝ αξιολογήσεις τις ιδέες είναι ΠΟΥ θα πατήσεις τα υποστηλώματα από τις υπερκείμενες στάθμες,αφού αναγκαστικά θα είναι φυτευτά(μη θεμελιωμένα),αν θα υπάρξουν βέβαια.

 

Αν αναρωτηθείς σε αυτό,τότε θα μπορέσεις να αναρωτηθείς στη συνέχεια πώς θα αντιμετωπισθεί η μεγάλη λυγιρότητα της πλάκας του υπογείου κ των υπερκείμενων ορόφων λόγω των διαστάσεών τους.....κ αν βρεις απάντηση με τον εαυτό σου,τότε θα αξιολογήσεις και τη λύση των μυκητοειδών πλακών και των προεντεταμένων δοκών....όπως και του δικτυώματος...

 

Τα πάντα γίνονται.Σε αντίθεση με τη γνωμη των περισσότερων συναδέλφων (δομοστατικών κυρίως) και επίσης όσων μελετητών προτιμούν αιγίδες συμβατικών κατασκευών.

Απλά θα κοστίσει παραπάνω.

Η μηχανική έχει κατακτηθεί από τον άνθρωπο εδώ και πολύ καιρό.....

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Α ρε ΖΑνΙ, οφειλω να ομολογησω οτι μονο εσενα δεν περιμενα να δω να απαντας.. Καλοδεχουμενος ασφαλως και με διαθεση χιουμορ η απαντηση μου.. Ο φιλος μας εχει δηλωσει τουλαχιστον μηχανολογος.. Αν καταλαβε τι του περιεγραψες θα ειμαι εντυπωσιασμενος απο το επιπεδο των μηχανολογων..

 

γσακελ, μολις ακουσες απο πολυ εγκυρη κατ'εμε πηγη (απ'οσο μπορω να κρινω στον λιγο καιρο που ειμαι μελος του φορουμ) οτι ολα ειναι δυνατα και με διαφορες λυσεις..

 

Αλλα οχι αποκομμενα.. Σαν συνολο..

 

Και για να εχουμε καλο ρωτημα για ενα διωροφο κατοψη ισογειου 10 Χ 12 και συνολικο εμβαδον 200 τετραγωνικα τι λεβητα προτεινεις να βαλω???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε pk 10gr επειδη εξαντλησα την υπομονη σου δε ειναι απαραιτητο να μου απαντας σε οτιδηποτε αναφερω , αλλωστε πρεπει να ασχολεισαι ελαχιστο διαστημα απ οτι καταλαβαίνω .

Επίσης καταλαβα τι εννοει ο zavi οποτε πρεπει να εντυπωσιαστεις απο το επιπεδο των μηχανολόγων .Για το τελευταιο δεν μπορω να σου απαντησω εδω αλλαξε θεματικη ενοτητα και πηγαινε στους μηχανολόγους (με χιουμορ παντα ) ;);)

Ζαvi σκεψου το εξης κατασκευαζουμε το κτιριο με περιμετρικες κολώνες απο την θεμελιωση και κανουμε και ενα δικτυωμα στο υπογειο τι λες ?(Εδω θα εχουμε βεβαια καποια ζητηματα)

 

Χαιρομαι που πιστευεις οτι τα παντα γινονται γιατι αυτο αποτελει βαση της μηχανικής .

Link to comment
Share on other sites

Απο το επιπεδο οντως εντυπωσιασμενος.. Απο το υφος σου και την κτπονηρια οχι τοσο..

 

Κακως ασχοληθηκα και τοσο.. Φαινεται 8 χρονια ειναι ελαχιστα για σενα..

Link to comment
Share on other sites

Μα και βέβαια τα πάντα γίνονται.

Αλλά για να γίνουν, θα πρέπει κάποιος να προσδιορίσει

1. Αυτό που θέλει να κατασκευάσει, δηλαδή όλη την οικοδομή.

2. Το κόστος που μπορεί να διαθέσει.

3. Να θέσει τους περιορισμούς.

 

Δηλαδή μια τέτοια απάντηση σε καλύπτει?

Εμένα δεν θα με κάλυπτε.

post-437-131887219805_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ζαvi σκεψου το εξης κατασκευαζουμε το κτιριο με περιμετρικες κολώνες απο την θεμελιωση και κανουμε και ενα δικτυωμα στο υπογειο τι λες ?(Εδω θα εχουμε βεβαια καποια ζητηματα)

 

Μπορεί να μην χρειάζεται ούτε το δικτύωμα,ανάλογα πάντα με την ανωδομή.Το θέμα σου ξαναλέω είναι η ανωδομή σου κ η σύνθεση των στατικών έτσι ώστε να επιλεγεί η θέση των υποστηλωμάτων και στην ανοδομή.Ο pk10gr έχει δίκιο να σου ζητάει την ανωδομή(τους υπερκείμενους ορόφους).Κ εγώ αν ήθελα να σου προτείνω αναλυτικές λύσεις,αυτό θα έκανα...Αν δεν υπάρχουν υπερκείμενοι όροφοι και στο χώρο αυτό είναι μόνο υπόγειο,το θέμα είναι υπερβολικά αστείο να λυθεί,λύνεται απλούστατα.Αν όμως υπάρχουν,πρέπει να προβλεφθεί η θέση των υποστηλωμάτων της ανωδομής...

 

ΕΥχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

erling γιατί όχι;

 

Με σεβαστές κολώνες (πχ. 80/80), καλά δοκάρια (πχ.80/100) και zoellner ~50-60εκ γιατί όχι; Άσε ου βάζοντας την κολώνα στην κούρμπα της στροφής βοηθάς πολύ την κατάσταση... Θεωρείς πως ο χώρος πάνω από το τοιχίο Γ, δεν μπορεί να βγεί μια πλάκα;

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατί δεν ξέρω τι συμβαίνει παραπάνω, τι να πω... :)

Πλάκες 5x5 είναι, δεν είναι μεγάλα τα ανοίγματα.

Αλλά από επάνω τι συμβαίνει? Πόσοι όροφοι είναι? 2 ή 6 ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.