Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Βρίσκομαι στο UK και δουλεύω εδώ, οπότε θέλω να κάνω την αίτηση Α1 για να εξαιρεθώ από το ΤΣΜΕΔΕ.

Ωστόσο στο site του HMRC δεν μπορώ να βρώ το έγγραφο αυτό.

Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να το βρω;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,

 

που υπαρχει η φορμα Α1;;; Oσα links ειχαν μπει εδω και τ  ανοιξα δεν δουλευει κανενα...Μπορει να βοηθησει καποιος;;;
 

Ευχαριστω..

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Η αίτηση για να παραλάβετε το Α1 έντυπο λέγεται CΑ8421i και μπορείτε να την κατεβάσετε απο το ακόλουθο HMRC link: http://search2.hmrc.gov.uk/kb5/hmrc/forms/view.page?record=D_iUd3ibPSQ

 

Η συμβουλή μου έιναι να τους στείλετε μαζί με την αίτηση ένα cover letter και payslip γιατί μια φίλη μου που δεν το έκανε είχε προβλήματα και έκανε μήνες να το παραλάβει (μετά απο πολλά παράπονα και τηλεφωνήματα στο HMRC).

 

Εγώ το έκανα πέρσι το Μάρτιο και παρέλαβα το Α1 σε 3 εβδομάδες.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

 

Μήπως γνωρίζετε εάν δικαιούται κάποιος το έντυπο Α1 με χρόνο εργασίας στην Αγγλία λιγότερο απο ένα χρόνο?

 

Ξεκίνησα να εργάζομαι το Σεπτέμβριο και ενδιαφέρομαι να συμπληρώσω την αίτηση.

 

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στους συναδέλφους κ ομοιοπαθείς!

 

Διάβασα όλα τα σχόλια, αλλά έχω ακόμα κάποιες απορίες σχετικές με το A1/ CA8421i.

 

1.     From-to period: Εργάζομαι απο το 2009 Αγγλια κ πληρώνω απο τότε κ NI κ ΤΣΜΕΔΕ. Το Α1 έχει ισχύ για 2 χρόνια. Αυτο σημαίνει οτι πρέπει να κάνω α) 3 αιτήσεις CA8421i μια για κάθε 2χρόνια, β) 1 αίτηση για 2015-2016 ή γ) 1 αίτηση για 2009-2016?

2.     Overseas address and how many days spent there? Πρέπει να βάλω τη διεύθυνση στην Ελλάδα? Κ μέρες 0?

3.     Are you planning to move overseas over the next 24 months? Τι απαντάς εδώ? Όχι?

4.     Απότι είδα στο forum οι περισσότεροι δηλώνουν self-employed στην Ελλάδα. Απλά αναρωτιέμαι σε αυτη την περίπτωση πως πρέπει να συμπληρωθουν τα πεδία (nature of business, name of business, job, tax office, vat registration, working pattern (0 days in Greece?) etc).

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια, οποιοδήποτε σχόλιο θα είναι πραγματικά χρήσιμο.

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σου Γιάννη,

 

Σήμερα μπήκα να συμπληρώσω το δικό μου Α1 για το 2015-16 και είδα ότι πλέον γίνεται ηλεκτρονικά και τα πράγματα είναι πιο απλά.

 

Το λινκ είναι: https://www.gov.uk/government/publications/national-insurance-working-in-2-or-more-countries-in-the-european-economic-area-ca8421i

 

Στο "are you planning to move overseas in the next 24 months" εβαλα "No" και start και end dates εβαλα 1-1-15, 31-12-16 αντίστοιχα.

 

Στις επόμενες σελίδες "Type of employment" έβαλα Self-employed και εκεί τα πράγματα είναι πολύ εύκολα, γιατί στο "Are you only working in the UK but have been asked by the social security authorities in another country to provide a Portable Document A1 or form E101?" βάζεις "Yes", συμπληρώνεις τα στοιχεία του ΤΣΜΕΔΕ (διεύθυνση κλπ), στο "Are you considered as employed or self-employed by the social security authorities in this country?" βάζεις "Self-employed", στο "Are you considered as self-employed in the other country solely to remain registered to an occupational association or professional body during your absence?" βάζεις "Yes", διεύθυνση Ελλάδας και τελέιωσες.

 
Δεν είμαι σίγουρος αν θα δεχτούν να σου βγάλουν Α1 από το 2009... Ίσως έπρεπε να το ψάξεις πιο νωρίς.
 
Damien
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κανείς το εξής:

 

Είμαι εξωτερικό (Αγγλία) και σύντομα θα πάρω απαλλαγή (ή τέλος πάντων θα αιτηθώ) καθώς ζώ και εργάζομαι εκεί (μισθωτός).

 

Σε περίπτωση όμως που θέλω να διατηρήσω το μπλοκάκι μου για κάποιες μικρές δουλειές Ελλάδα, τότε τί γίνεται;; Υπάρχει πρόβλημα;;

 

Ή ισχύει κανονικά η εξαίρεση; 

 

Γενικά, σε κάθε περίπτωση, αν χρειαστεί ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ, δίνεται, ή όχι επειδή "εξαιρείται" κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.