Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς το εξής:

 

Είμαι εξωτερικό (Αγγλία) και σύντομα θα πάρω απαλλαγή (ή τέλος πάντων θα αιτηθώ) καθώς ζώ και εργάζομαι εκεί (μισθωτός).

 

Σε περίπτωση όμως που θέλω να διατηρήσω το μπλοκάκι μου για κάποιες μικρές δουλειές Ελλάδα, τότε τί γίνεται;; Υπάρχει πρόβλημα;;

 

Ή ισχύει κανονικά η εξαίρεση; 

 

Γενικά, σε κάθε περίπτωση, αν χρειαστεί ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ, δίνεται, ή όχι επειδή "εξαιρείται" κάποιος;

 

Πρώτα απ'όλα ρώτα τον λογιστή σου κατά πόσο είναι δυνατόν να είσαι μισθωτή στην Αγγλία και να κόβεις παροχή υπηρεσιών στην Ελλάδα. Μήπως επειδή θα ζεις στην Αγγλία πρέπει να δηλώσεις έδρα Αγγλία και μήπως πας με αγγλικό δίκαιο όσον αφορά το ελεύθερο επάγγελμα. Όλα αυτά ρώτα τον λογιστή σου.

 

Το μόνο σίγουρο είναι όταν πέρνεις εξαίρεση απο ΤΣΜΕΔΕ λόγω εργασίας στην Ε.Ε. δεν χάνεις την σφραγίδα σου και επίσης σίγουρο είναι οτι εντος ΕΕ ασφαλίζεσαι μόνο σε μία χώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντός της ΕΕ υπάρχουν διμερείς συμφωνίες για αποφυγή της διπλοφορολόγισης και της διπλοασφάλισης.

 

Για την ασφάλιση ψάξε για το ευρωπαϊκό έντυπο Α1 ( http://europa.eu/youreurope/citizens/work/social-security-forms/index_el.htm ), στο ΤΣΜΕΔΕ έχουν νομίζω ακόμα την παλιά έκδοση (κοινοτικό έντυπο Ε-101) εδώ http://www.tsmede.gr/Default.aspx?TabId=273  αλλά εσύ χρειάζεσαι το Α1 από την χώρα που εργάζεσαι.

 

Μπορείς να ζητήσεις εξαίρεση από το ΤΣΜΕΔΕ εφόσον εργάζεσαι στο εξωτερικό ώστε να μην πληρώνεις εισφορές ενώ παράλληλα μένεις ασφαλισμένος και αν επιστρέψεις στην Ελλάδα μπορείς να συνεχίσεις κανονικά.

 

Ρώτα καλύτερα στο ΤΣΜΕΔΕ για να είσαι σίγουρος.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

OK

 

Είχα δεί κάπου έναν πίνακα με διάφορες περιπτώσεις, που απότι καταλάβαινα είχε διπλή ασφάλεια (εκτός ΚΥΤ).

 

Οπότε θα πρέπει να ρωτήσω στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά είναι γενικά ασαφές το πράγμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα

 

Θα εκτιμούσα την εμπειρία σας/γνώση σας στο εξής ζήτημα:

 

Προ 2 ετών κατέθεσα αίτηση απονομής σύνταξης στο ΤΣΜΕΔΕ.  Επειδή δεν συμπλήρωνα τα απαραίτητα έτη εργασίας, προσέθεσα και ένα χρόνο περίπου που είχα στη Αγγλία από τη δεκαετία του 70.  Για το χρόνο αυτό, το ΤΣΜΕΔΕ επικοινώνησε με το ΙΚΑ και το ΙΚΑ με την Αγγλία.  Πρόσφατα λαμβάνω μία επιστολή από τους Άγγλους που μου λένε ότι:

 

" Δεν μπορούμε να εξυπηρετήσουμε το αίτημα σας για απονομή σύνταξης, καθώς δεν έχετε συμπληρώσει το απαιτούμενο όριο ηλικίας (65 έτη)".

 

Γνωρίζετε τι ακριβώς σημαίνει αυτό;

 

1.  Δεν μπορεί ο χρόνος αυτός να χρησιμοποιηθεί για θεμελίωση από το ΤΣΜΕΔΕ;  δεν με ενδιαφέρει το αναλογούν ποσό από την Αγγλία, μόνο ο χρόνος.

 

2.  Πρέπει να περιμένω μέχρι να γίνω 65 για να προσμετρηθεί ο χρόνος στην Αγγλία;

 

3.  Έκανε κάποιο λάθος το ΙΚΑ και ζήτησε λάθος πληροφορία (βλέπω στο γράμμα τους ζήτησαν το έντυπο Ε205UK).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Ξεκίνησα και καινούργιο post στο forum αν κάποιος θέλει να απαντήσει εκεί:

http://www.michanikos.gr/topic/42305-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%AF%CE%B1/ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

Γεια σου Γιάννη,

 

Σήμερα μπήκα να συμπληρώσω το δικό μου Α1 για το 2015-16 και είδα ότι πλέον γίνεται ηλεκτρονικά και τα πράγματα είναι πιο απλά.

 

Το λινκ είναι: https://www.gov.uk/government/publications/national-insurance-working-in-2-or-more-countries-in-the-european-economic-area-ca8421i

 

Στο "are you planning to move overseas in the next 24 months" εβαλα "No" και start και end dates εβαλα 1-1-15, 31-12-16 αντίστοιχα.

 

Στις επόμενες σελίδες "Type of employment" έβαλα Self-employed και εκεί τα πράγματα είναι πολύ εύκολα, γιατί στο "Are you only working in the UK but have been asked by the social security authorities in another country to provide a Portable Document A1 or form E101?" βάζεις "Yes", συμπληρώνεις τα στοιχεία του ΤΣΜΕΔΕ (διεύθυνση κλπ), στο "Are you considered as employed or self-employed by the social security authorities in this country?" βάζεις "Self-employed", στο "Are you considered as self-employed in the other country solely to remain registered to an occupational association or professional body during your absence?" βάζεις "Yes", διεύθυνση Ελλάδας και τελέιωσες.

 
Δεν είμαι σίγουρος αν θα δεχτούν να σου βγάλουν Α1 από το 2009... Ίσως έπρεπε να το ψάξεις πιο νωρίς.
 
Damie

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Γεια σας και από εμένα,

 

Προσπαθώ να απαλλαγώ από τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, οπότε μήπως γνωρίζει κανείς με ποιά υπηρεσία θα πρέπει να επικοινωνήσω για να παραλάβω το κοινοτικό έντυπο Α1?

Εργάζομαι στην Αγγλία και ζήτησα από τον εργοδότη μου να με βοηθήσει στην όλη διαδικασία. Μου απάντησαν πως τους φαίνεται παράξενο που το ΤΣΜΕΔΕ ζητάει το έντυπο από την Αγγλία. Πολύ πιθανόν να μην γνωρίζουν την διαδικασία.

Έχω παραλάβει την αίτηση απαλλαγής, αλλά δν μπορώ να βρω το έντυπο Α1. Μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή?

 

Σας ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας.

Πρόκειται κι εγώ να κάνω αίτηση για το Α1 καθότι εργάζομαι στην Αγγλία

εδώ και 2 μήνες.

Χρειάζεται να έχω δουλέψει τουλάχιστον 1 χρόνο στο εξωτερικό για να αιτηθώ απαλλαγή?

Στην περίπτωση που λάβω την απαλλαγή για 2 έτη και στο διάστημα αυτό 

δεν δουλεύω συνεχόμενα στο εξωτερικό τι συμβαίνει?

Θα μου ζητήσει το ΤΣΜΕΔΕ εισφορές για το όποιο διάστημα είμαι άνεργη στο εξωτερικό?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σας παραθέτω την  επίσημη απάντηση στο παραπάνω ερώτημά μου.

Αν και κάποια ερωτήματα είναι ήδη γνωστά, πιστεύω ότι είναι χρήσιμη

 

       <     Σε απάντηση του από 20/8/2015 e-mail σας σχετικά με το αίτημά σας για εξαίρεση από το ελληνικό σύστημα κοινωνικής ασφάλισης (ΕΤΑΑ - ΤΟΜΕΑΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & ΕΔΕ ) για το διάστημα κατά το οποίο είχατε παράλληλη απασχόληση και ασφάλιση στη Μεγάλη Βρετανία, σας γνωρίζουμε τα παρακάτω:       

1.    Εάν το αιτούμενο χρονικό διάστημα εξαίρεσης από την καταβολή ασφαλιστικών εισφορών από την Ελλάδα ξεκινάει πριν την 01/05/2010, προκειμένου να εξαιρεθείτε από την υποχρέωση διπλής καταβολής εισφορών για τα διαστήματα που είστε παράλληλα ασφαλισμένη και στο ελληνικό ασφαλιστικό σύστημα και στο σύστημα της Μεγάλης Βρετανίας, και εφόσον επιθυμείτε την εξαίρεσή σας από το ελληνικό ασφαλιστικό σύστημα, θα πρέπει να υποβάλετε σχετικό αίτημα στην υπηρεσία μας, ώστε να συναφθεί συμφωνία εξαίρεσης μεταξύ των δύο κρατών-μελών. Συνημμένα, σας αποστέλλουμε τη σχετική αίτηση που πρέπει να συμπληρώστε και να στείλετε στην υπηρεσία μας, είτε μέσω e-mail στο [email protected], είτε με φαξ στο 210 3368167, είτε ταχυδρομικώς στη διεύθυνση:

Υπουργείο Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης & Κοινωνικής Αλληλεγγύης

Γενική Γραμματεία Κοινωνικών Ασφαλίσεων 

Διεύθυνση Διαδοχικής Κοινωνικής Ασφάλισης                      

Σταδίου 29, ΤΚ 10110

            Μετά την υποβολή της σχετικής αίτησης, η υπηρεσία μας θα αποστείλει στην αρμόδια αρχή της Μεγάλης Βρετανίας (HMRC) πρόταση εξαίρεσής σας από την ελληνική νομοθεσία κοινωνικής ασφάλισης για τα συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα που θα ζητάτε στην αίτησή σας. Στο σημείο αυτό σημειώνουμε ότι η χρονική περίοδος για την οποία θα ζητάτε εξαίρεση στην αίτησή σας θα πρέπει να λήγει στις 30/4/2010, καθώς από 1/5/2010 είναι σε ισχύ ο νέος Ευρωπαϊκός Κανονισμός 883/2004 και η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε είναι διαφορετική (παραπέμπουμε παρακάτω στο σημείο 2 του παρόντος, όπου περιγράφεται αναλυτικά).

            Κατόπιν, εφόσον η βρετανική αρμόδια αρχή συμφωνήσει, η υπηρεσία μας θα αποστείλει έγγραφο προς το ΕΤΑΑ - ΤΟΜΕΑΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & ΕΔΕ με το οποίο θα το ενημερώνει για τη συμφωνία μεταξύ των δύο κρατών-μελών και την ολοκλήρωση της διαδικασίας εξαίρεσης που αφορά στο πρόσωπό σας. Με το πέρας της διαδικασίας αυτής θα έχετε απαλλαγεί από τις οφειλόμενες εισφορές για τα χρονικά διαστήματα που αναφέρονται στην εν λόγω Συμφωνία Εξαίρεσης.

            Σημειώνουμε ότι για όλα τα παραπάνω στάδια της διαδικασίας θα έχετε σχετική ενημέρωση, καθώς όλα τα έγγραφα που ανταλλάσσονται μεταξύ των φορέων κοινοποιούνται και στον ενδιαφερόμενο, στη διεύθυνση που έχει δηλώσει στην αίτησή του.

2.    Όσον αφορά το χρονικό διάστημα από 1/5/2010 και μετά, τότε ισχύουν οι διατάξεις του Ευρωπαϊκού Κανονισμού 883/2004. Για να εξαιρεθείτε, λοιπόν, από το ΕΤΑΑ - ΤΟΜΕΑΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & ΕΔΕπρέπει να υποβάλετε στην αρμόδια αρχή της Μεγάλης Βρετανίας αίτημα για έκδοση του φορητού εντύπου Α1, το οποίο θα βεβαιώνει ότι στην περίπτωσή σας εφαρμόζεται η βρετανική νομοθεσία κοινωνικής ασφάλισης και δεν έχετε καμιά υποχρέωση καταβολής εισφορών στην Ελλάδα. Θα απευθυνθείτε, λοιπόν, στο HM Revenue & Customs, και ειδικότερα στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.hmrc.gov.uk, όπου στο πεδίο αναζήτησης θα γράψετε: CA8421i. Το αποτέλεσμα της αναζήτησης είναι μια αίτηση την οποία θα συμπληρώσετε με τα στοιχεία που σας ζητούνται, και θα αποστείλετε στο HMRC ώστε να εκδώσει το έντυπο Α1 για την περίπτωσή σας. Τα στοιχεία επικοινωνίας είναι ταεξής:

National Insurance Contributions and Employers Office

HM Revenue and Customs

BX9 1AN

United Kingdom

Phone: 00441912037010

Fax: 00441912259570

www.hmrc.gov.uk

 

            Αφού εκδοθεί το Α1, θα το καταθέσετε εσείς η ίδια με αίτησή σας στο ΕΤΑΑ - ΤΟΜΕΑΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ & ΕΔΕ ώστε να εξαιρεθείτε απ' το ταμείο σας για το διάστημα που επιθυμείτε. Σε περίπτωση που έχετε πληρώσει εισφορές στο ταμείο σας για το διάστημα που ζητάτε να εξαιρεθείτε και εάν επιθυμείτε την επιστροφή αυτών, τότε πρέπει να ενημερωθείτε σχετικά από το ταμείο σας, καθώς απαιτείται να καταθέσετε ξεχωριστή αίτηση.

            Τέλος, όσον αφορά το ερώτημά σας για τα διαστήματα ανεργίας σας γνωρίζουμε τα εξής:

            Το άρθρο 11, παρ. 2, του προαναφερόμενου Κανονισμού προβλέπει ότι για τους σκοπούς εφαρμογής του Τίτλου ΙΙ του Κανονισμού, δηλαδή του προσδιορισμού της εφαρμοστέας νομοθεσίας, τα πρόσωπα που λαμβάνουν παροχές σε χρήμα λόγω ή συνεπεία μισθωτής ή μη μισθωτής τους δραστηριότητας θεωρούνται ότι ασκούν τη δραστηριότητα αυτή. Εάν λοιπόν η αρμόδια αρχή της Μεγάλης Βρετανίας (HMRC) βεβαιώσει ότι είστε δικαιούχος επιδόματος ανεργίας συνεπεία της μισθωτής ή μη μισθωτής σας δραστηριότητας για συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα κατά τη διάρκεια των οποίων υπάγεστε στο σύστημα της Μεγάλης Βρετανίας, τότε μπορείτε να απαλλαγείτε από την υποχρέωση καταβολής εισφορών στην Ελλάδα, καταθέτοντας στο ταμείο σας την εν λόγω βεβαίωση.>

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα παιδια,

 

διάβασα σχεδον ολα τα μηνυματα. Ο σκοπος μου ηταν οπως ολοι σας (σχεδον) να πάρετε το εγγραφο Α1 για την εξαίρεση σας στην Ελλαδα. Ομως ο Topap με έπεισε,  :mrgreen:, με τα λεγομενα του να παρω την εξαιρεση απο Αγγλια (τα χρηματα για την ασφαλιση στην ελλαδα ειναι πολυ λιγοτερα και συμφερει αν εχεις σκοπο να γυρισεις καποια στιγμη πισω).

 

Θα μπορουσε κανεις να μου πει πως θα ξεκινησω την διαδικασια? Θελω να πληρωνω μονο στην ελλαδα και οχι το NI στην Αγγλια.

 

Επισης, εγω μετα το πολυτεχνειο γράφτηκα στο ΤΕΒΕ επειδη ειχα αμεσως μια συνεργασια με εναν καθηγητη και επρεπε να ειμαι ασφαλισμενος ελευθερος επαγγελματιας αμεσα. Μεχρι σημερα ειμαι στο ΤΕΒΕ (2 χρονια) και θα ηθελα να μαθω α) πως να μεταφερθω στο ΤΣΜΕΔΕ (και μαλιστα αν γινεται ενω ειμαι στο εξωτερικο) και β) αν οι εισφορες μου στο ΤΕΒΕ (225Ε) μεταφερονται στο ΤΣΜΕΔΕ (180Ε) ή οχι και χανω το 45Ε καθε μηνα που πληρωνα.

 

 

Ευχαριστώ πολυ,

Γιώργος 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.