Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέλμα πεδιλοδοκού.


 
nik

Recommended Posts

erling, σε ποιο βιβλίο το ειχες δει? για να το αγορασω λέω

αν ειναι από σημειωσεις θα σου ημουν ευγνόμων αν τις σκανάριζες και τις μοιραζόσουν μαζί μας

πως το προσομοιώνεις?

Link to comment
Share on other sites

Για το πάχος του φτερού που ανέφερα παραπάνω, έχει κανείς άλλος να πει κάτι σχετικά με το τυπικό μέρος του ΕΚΩΣ??

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΚΩΣ δεν σου λέει πώς θα προσομοιώσεις τα τοιχία υπογείου.

Ούτε ότι πρέπει κάτω από το τοιχίο υπογείου να έχεις πεδιλοδοκό. Ίσα-ίσα έχει ολόκληρη ξεχωριστή παράγραφο για τα πέλματα των τοιχίων υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

εγω όπως προείπα, όπου και αν εχώ κοιτάξει μόνο σε 1 το έχω δει

(που μετά έλεγε πως κανουμε τα πεδιλα κώνο).

Απλά επειδή πρόκειται για τόσο διαδεδομένη τεχνικη (εγώ δεν την έχω κάνει ποτε) θα ηθελα να δω και σε ενα συγγραμμα πανεπιστημιακό (ή κανονιστικό ακόμη καλύτερα).

 

δεν θέλω να πιστεύω ότι προκειται για έναν ακόμη έναν urban myth, το93 ειπε ο erling, το 96 ο Χάρης εφαρμοζόταν

 

erling, αν θες βεβαια λες, που διάγεις τον επαγγελματικό σου βίο, βορεια, νότια ή κεντρική ελλάδα?

 

ειμαι μάλιστα περίεργος αν εχετε ή δει διαβάσει πουθενα, παρουσία υπογείου, αστοχία θεμελίωσης εναντι σεισμού

Link to comment
Share on other sites

rigid_joint διάβαζα μέχρι τώρα διάφορα άλλα θέματα, για αυτό άργησα.

Λοιπόν το 1991 έκανα την πρώτη μου άδεια, 2/οροφο με υπόγειο.

Η μελέτη έγινε με πέδιλα και συνδετήρια, όπου τα συνδετήρια είχαν θεμελίωση b/h=30/80 και πάνω τους έμπαιναν τα σίδερα του τοιχώματος. Δηλαδή δεν υπήρχε προσομοίωση των τοιχωμάτων υπογείου αλλά επιλύονταν δοκοί 25/50 και αλλάζαμε σχεδιαστικά σε τοίχωμα.

Το 1993 λοιπόν, χωρίς να θυμάμαι τον λόγο, αποφασίσαμε να καταργήσουμε τα συνδετήρια και να τα μετατρέψουμε σε πεδιλοδοκούς.

Πάλι δεν υπήρχε προσομοίωση των τοιχωμάτων υπογείου και όλα γίνονταν σχεδιαστικά.

Το 1998 ή το 1996 που λέει ο Χάρης, μπήκε και η δυνατότητα χαρακτηρισμού δοκού ως Τοίχωμα Υπογείου, όπου έλεγαν πως υπολογίζονταν ως υψίκορμη δοκός και η δυνατότητα προσομοίωσης πεδιλοδοκού με ύψος όσο και το τοίχωμα του υπογείου.

 

Δεν σε απάντησα βέβαια επί της ουσίας με κάποιο σύγγραμμα.

Βρήκα κάποια βιβλιογραφία την οποία όμως πρέπει να ανοίξω αποθήκη για να την διαβάσω.

 

  • Ι. Α. ΤΕΓΟΥ, "Αντισεισμικές θεμελιώσεις κτιρίων με υπόγειο" 11° συνέδριο σκυροδέματος Μάιος 1994. τομ ΙΙ, σελ. 376-383
  • Ι. Α. ΤΕΓΟΥ, "Αναλυτική έρευνα για την αξιοποίηση των περιμετρικών τοιχωμάτων των υπογείων των οικοδομών ως υψίκορμων πεδιλοδοκών και πρόταση κατασκευαστικής οπλίσεώς τους", Τεχνικά Χρονικά, Ιούλιος-Αύγουστος 1996

 

υ.γ. βασικά Θεσσαλία, αλλά θα έλεγα Λαμία και βορειότερα στην περιοχή ανάμεσα στον ΠΑΘΕ και στον νέο Ε65, με κάποιες εξάρσεις εκτός αυτής της περιοχής

Link to comment
Share on other sites

ok erling,

γιατι ψαχνω το lost fossil των γομαροειδών θεμελιώσεων και δεν το βρισκω (αλλά πλησιάζω νομίζω)

[*]Ι. Α. ΤΕΓΟΥ, "Αναλυτική έρευνα για την αξιοποίηση των περιμετρικών τοιχωμάτων των υπογείων των οικοδομών ως υψίκορμων πεδιλοδοκών και πρόταση κατασκευαστικής οπλίσεώς τους", Τεχνικά Χρονικά, Ιούλιος-Αύγουστος 1996

ok, το γνωστο, ειναι και στα download του forum,

δεν λέει κάτι επί του lost fossil, μέχρι τότε το τοίχωμα ήταν τοίχωμα (1996), αυτό το ξέρω, ειναι έτος αναφοράς για την έρευνα που διεξάγω

[*]Ι. Α. ΤΕΓΟΥ, "Αντισεισμικές θεμελιώσεις κτιρίων με υπόγειο" 11° συνέδριο σκυροδέματος Μάιος 1994. τομ ΙΙ, σελ. 376-383

αυτό πηρα κάτι τελέφωνα και μου ειπαν θα μου το βρουν,

 

ΑΝ όμως δεν το βρούν, στο λέω στην ψύχρα, θα σε αγκαρέψω να το σκανάρεις (και είμαι πολύ κολτσίδας σ'αυτά τα θέματα :lol:)

 

edit: ειμαι μάλιστα περίεργος αν κάποιος εχει δει ή διαβάσει πουθενα, παρουσία υπογείου, αστοχία θεμελίωσης εναντι σεισμού (όχι ανατροπή)

 

edit2: εντάξει erling, γλυτωσες την αβαρία, τα στείλαν από τα κεντρικά της Νεας Υορκης. Τα τοιχώματα, ήταν τοιχώματα και το 94 (αναμενόμενο, αφού και το 96 τα τοιχώματα, ηταν τοιχώματα). where are you φακιν lost fossil???

Link to comment
Share on other sites

ok, αλλά ειναι αυτή η δημοσιευση του 96 σε πρόδρομη μορφή

 

επίσης δεν ενδιαφέρει και κανένα γιατί μιλαει για τοιχώματα υπογείου που έχουν καταργηθεί πλέον, τώρα όλοι θεμελιώνουν μια στρώση πεδιλοδοκό, από πάνω ένα κομματάκι τοιχείο υπογείου και καπάκι, σαν κερασάκι στο μόρφωμα, δοκό για να κλεισει πετυχημενα ο αχταρμάς

 

βέβαια γιατί και πως προέκυψε αυτό ..........

 

είναι σαν τη σχέση που σου ξέμεινε από τα 20 και δεν είχες τι να την κάνεις και την παντρεύτηκες

 

για τα δε συνδετήρια δεν συζητω, όλα με πέλμα..............

 

1-2 χρόνια μείναν ακόμη, έρχεται η γενική κοιτοστρωση σαν κανόνας, για να μην αναρωτιώμαστε γιατί οι αμοιβές μένουν οι ίδιες

 

σιγα σιγα τέλος τα βάσανα, κοιτόστρωση, q=1, beton calender και πτυχία απ'το περίπτερο, αμοιβή? 1e/m2 (σας θυμίζει κάτι?)

 

γιατι ψαχνω το lost fossil των γομαροειδών θεμελιώσεων και δεν το βρισκω (αλλά πλησιάζω νομίζω)

μάλλον το βρήκα, με θαυμάζω, ας μου βάλω ένα τραγουδάκι:

 

Εσύ Rigid όμως δεν τι γλιτώνεις. Δεν τα ανεβάζεις στα downloads για να τα δούμε και εμείς (αυτό το '94)?

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=603

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα! θα ηθελα μια διευκρινηση ως προς το πλατος του πελματος και το υψος του πελματος των πεδιλοδοκων , γιατι εχω διαφωνια με εναν ελεγκτη της πολεοδομιας.Ο κανονισμος δεν διευκρινιζει πουθενα για το υψος πελματος πεδιλοδοκων αλλα συμφωνα με την 18.6.1 του ΕΚΩΣ εχουμε πλατος 3 bw και υψος 1.50bw για πεδιλα τοιχειων υπογειου και αν αυτα δεν αποτελουν στοιχεια θεμελιωσης υποστηλωματων .(σημειωτεον δεν αναφερει πουθενα για πελμα - μηπως αυτο εννοει ή ειναι το συνολικο υψος της δοκου?).

Ο Τυπος μου λεει οτι 1.50bw ειναι το υψος πελματος και ισχυει γενικα για ολες τις πεδιλοδοκους .

Δηλαδη για στυλο 40/40 (οικοδομη ισογειο με υπογειο χωρις προβλεψη ) που θεμελιωνεται με πεδιλοδοκο θα πρεπει να εχει υψος 60εκ και σημειωτεον οτι συμφωνα με την 18.6.4 του ΕΚΩΣ ισχυουν οι ελαχιστες απαιτησειςπου ισχυουν για σ.δ δηλαδη 0,40 κορμος +0,60πελμα = 1.00μ για απλο ισογειο με υπογειο !!!!!ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!

Θα ηθελα την γνωμη σας και τι εννοει τελικα ο ποιητης στον κανονισμο?( ο καθενας το ερμηνευει οπως θελει?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.