Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για κάλυψη οικοπέδου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω άδεια του 1975 με την οποία πραγματοποιήθηκε διωροφη οικοδομή. Εγώ τώρα προσπαθώ να δω τι μπορούν να κτίσουν και έχω προβληματιστεί λίγο με το θέμα της κάλυψης. Το οικόπεδο ειναι στον Άγιο Δημήτριο σε πρώην πανταχόθεν ελευθερο σύστημα με πρόσωπο 10,20 μ.. Έχει εμβαδόν 10,20*17,96=183,19 τ.μ. και κάλυψη 40%. Το υπάρχον κτίσμα ειναι 8,00*12,00=96,00 τ.μ. . Τι ισχυεί στην περίπτωση μου. Πάω με κάλυψη 40% ή για τους υπερκείμενους ορόφους αν έχω υπόλοιπο σ.δ. μπορώ να ακολουθήσω το υπάρχον περίγραμμα? Ευχαριστώ πολύ. Έχω αρχίσει διάβασμα αλλά οποιες κατευθύνσεις θα ήταν πολύτιμες.
 

edit : Να ρωτήσω επίσης μήπως το ξέρει κάποιος γιατί το ψάχνω κανα 2ημερο και δεν βρίσκω κάτι. Ενώ το σύστημα είναι πανταχόθεν ελεύθερο στο υπόμνημα του τοπογραφικού ο μηχανικός λέει "εφαρμόζω λωρίδα 8,00*12,00" και κολλάει το κτίριο στη μια πλευρά ενώ από την άλλη πλευρά αφήνει 2,20. Πως δικαιολογείται αυτό? 

 

edit : Μήπως από το άρθρο 38 παρ.10 ? (Με την καθαρεύουσα δυσκολεύομαι αρκετά :smile: )

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Rigonatoras
Link to comment
Share on other sites

Από τεχνικής άποψης το πιο πιθανό είναι η προσθήκη καθ ύψος να απαιτήσει στατικές ενισχύσεις. Ο ιδιοκτήτης είναι σύμφωνος με κάτι τέτοιο; 

Για τις προσθήκες καθ ύψος δες ΝΟΚ άρθρο 23.

Δεν μπορείς να υπερβείς το σημερινό Σ.Δ.του οικοπέδου (επιφάνεια υφιστάμενου+επιφάνεια καθ ύψους προσθήκης

Ελέγχεις το υφιστάμενο αν έχει ανεγερθεί σε σωστή θέση, αν έχει υπερβάσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ακολουθήσεις το νόμιμο περίγραμμα χωρίς πρόβλημα, δεν περιορίζεσαι από το 40% που ισχύει σήμερα.

 

Σε νοιάζει μόνο το υφιστάμενο να είναι σύννομο (πάνω από τακτοποιημένο δεν μπορείς να κάνεις προσθήκη καθ'ύψος, μόνο στο νόμιμο περίγραμμα) και να αντέχει στατικώς τα νέα φορτία που θέλεις να προσθέσεις.

 

Συντελεστή δόμησης θα χρησιμοποιήσεις τον σημερινό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις κατευθύνσεις. Έχω ήδη ξεκινήσει και διαβάζω. Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Από οτι είδα στην αυτοψία λόγω διαφορετικών υψομέτρων στις πλευρές του οικοπέδου υπάρχει και αυθαίρετο υπόγειο εκτός άδειας. Αν προχωρήσουμε σε τακτοποιήση με χρήση βοηθητικών χώρου- αποθήκης να φανταστώ δεν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στην ενδεχόμενη άδεια ε?

Edited by Rigonatoras
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς νομιμοποίησέ το με την νέα άδεια.

Θα έχει δηλαδή τίτλο του στυλ "Νομιμοποίηση υπογείου και προσθήκη καθ'ύψος νέου ορόφου".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.