Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλιακός με σωλήνες κενου


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω έναν ηλιακό maltezos 160 λίτρα, (μένω οικογενειακός με τον αδερφό μου και τους δικούς μου) και επειδή δεν καλόφτανει το νερό γιατί εγώ και ο αδερφός μου ξοδεύουμε πολύ ζεστό σκέφτομαι να βάλω με σωλήνες κενού. Συγκεκριμένα έναν της Calpak είδα 200 λίτρα. Γιατί θέλω και το χειμώνα ζεστό νερό και στη συννεφιά. Το σπίτι είναι βορινός προσανατολισμός, θέλω να μάθω αν ξέρει κάποιος αν θα αντιμετωπίσω προβλήματα λόγο το ότι πιάνουν τρελές θερμοκρασίες, και αν αξίζουν για Ελλάδα οι σωλήνες κενού

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο βορινός προσανατολισμός είναι πρόβλημα για απλό ηλιακό συλλέκτη. Η λύση με κενού είναι καλή αλλά απαιτεί καλή γνώση του μελετητή. Θα πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανικό με καλή γνώση και όχι σε απλό έμπορα. Είναι βασικό να υπολογίσει την επιφάνεια του συλλέκτη με σωλήνες κενού. Η απλή λύση που δίνουν οι έμποροι, επιφάνεια συλλέκτη σε σχέση με όγκο νερού για τους ηλιακούς με συλλέκτες κενού δεν ισχύει παντού και για όλη την Ελλάδα. Θα πρέπει να γνωρίζει καλά την συμπεριφορά των συλλεκτών κενού για να μην έχεις το φαινόμενο της υπερθέρμανσης (τρελές θερμοκρασίες όπως αναφέρεις).

Link to comment
Share on other sites

Ο προσανατολισμός του σπιτιού δεν έχει καμία σημασία εκτός και αν σκοπεύεις να τοποθετήσεις τον ηλιακό στην βεράντα.

Edited by project.breeze
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σαν προσανατολισμό αναφέρει το σημείο τοποθέτησης των συλλεκτών και όχι του κτιρίου, απλά το αναφέρει διότι το κτίριο δεν έχει άλλο προσανατολισμό εκτός από βορινό. Έτσι κατάλαβα εγώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

τα πράγματα είναι απλά. Ο ηλιακός κενού παρέχεται με κουρτίνα για το καλοκαίρι όπου απαιτείται το 1/3 της επιφάνειας να είναι εκτεθειμένη. Αν δεν έχεις πρόσβαση στον ηλιακό να μην βάλεις κενού.

Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα είναι απλά. Ο ηλιακός κενού παρέχεται με κουρτίνα για το καλοκαίρι όπου απαιτείται το 1/3 της επιφάνειας να είναι εκτεθειμένη. Αν δεν έχεις πρόσβαση στον ηλιακό να μην βάλεις κενού.

Ακριβώς...

Ή το 1/5 του νερού μέσα στο δοχείο.

Αμα βρω χρόνο θα ανεβάσω θερμοκρασίες απο καταγραφικό σε κλασικο ηλιακό 20ετίας (με ανύπαρκτη μόνωση φυσικά) και απο κενού δίπλα ακριβως χωρίς νερό μέσα (ειχε καψει στεγανωτικά λαστιχάκια , οποτέ ειχε νερό μέχρι τις σωλήνες κενού )

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα είναι απλά. Ο ηλιακός κενού παρέχεται με κουρτίνα για το καλοκαίρι όπου απαιτείται το 1/3 της επιφάνειας να είναι εκτεθειμένη. Αν δεν έχεις πρόσβαση στον ηλιακό να μην βάλεις κενού.

Όταν λες αν έχω πρόσβαση στον ηλιακό, εννοείς να ανέβω στη ταράτσα και απλά να το σκεπάσω η κάτι πιο εξειδικευμένο εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες αν έχω πρόσβαση στον ηλιακό, εννοείς να ανέβω στη ταράτσα και απλά να το σκεπάσω η κάτι πιο εξειδικευμένο εννοεις?

 

να μην χρειάζεται να κάνεις τον Ταρζαν σε κεραμίδια. !!! απλά θα βάλεις μια ανακλαστική κουρτίνα και τελείωσες.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.