Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση τοπογραφικού.


Recommended Posts

agior και ikarnaris

 

Τα λόγια είναι περιττά,εσείς δεν γράφετε,ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΤΕ.

 

 

Thomas

 

Από την πρώτη ημέρα σε αυτό το φόρουμ γράφω με τον ίδιο τρόπο....δεν νιώθω ότι μου προσάπτει κάτι ο ''τίτλος''.

Όλοι νέοι είμαστε,αν δεν είμασταν κανένας δεν θα είχε ούτε τον χρόνο,ούτε τη διάθεση να συμμετέχει.Οι προβληματισμοί μας θα ήταν πού θα πάμε να φάμε ψάρι το ΣΚ κ πόσα κυβικά είναι το cayene.....

 

Οι νέοι συνάδελφοι που δεν έχουν κανένα στήριγμα για να ξεκινήσουν επαγγελματικά,έχουν επιλογές:

1.Να δουλέψουν ραγιάδες σε κάποιο χοντρό ''αφεντικό'' που κλείνει δουλειές,για να αποκτήσουν μια στοιχειώδη εμπειρία

2.Να πληρώνουν σεμινάρια

3.Να χρησιμοποιήσουν βύσμα σε κάποια σύμβαση με το δημόσιο έτσι ώστε να αρπάξουν μέσα σε ένα χρόνο ό,τι προλάβουν,ξεκινώντας ουσιαστικά τη δουλειά εκ τους ασφαλούς.

4.Να διαβάσουν βιβλία

5.Να φύγουν στο εξωτερικό

 

Όποιος έχει στοιχειώδες ένστικτο επιβίωσης,κάτι θα καταφέρει.

 

Όποιος δεν έχει,είναι υπεύθυνος του μέλλοντος που χαράζει για τον εαυτό του...

 

Χωρίς θάρρος και θράσσος,αποφασιστικότητα κ αγώνα κανένας δεν έγινε κάτι σε αυτή τη χώρα.

 

Όποιος τα παράτησε,έγινε υποχείριο.

 

Τη ίδια απορία με τον rigonatoras είχα κ εγώ πριν καιρό,όταν πήρα την απόφαση του freelancer συνειδητοποιώντας ότι οι αιγίδες αφεντικών τελείωσαν για μένα.Ανέλαβα δουλειές που δεν είχα ιδέα τί είναι....Ήμουν με το χαμόγελο στους πελάτες μου κ από μέσα μου είχα πετρώσει από το άγχος.Ξέθαψα τα βιβλία μου από τη Σχολή,ξεκίνησα να πάρω μια ιδέα,αγόρασα καινούρια,ρώτησα συναδέλφους,υπαλλήλους υπηρεσιών που έκανα το θεατρίνο προκειμένου να μου απαντήσουν,καθυστερούσα να παραδώσω τις δουλειές γιατί δεν ήμουν σίγουρος τί υπέγραφα,μοιραζόμουν την αμοιβή μου με άλλους,εξαντλούσα κάθε πιθανή περίπτωση λάθους ακόμα κ για 5 σειρούλες δήλωσης......κ κατέληξα να θεωρώ τη διεκπεράιωση της δουλειάς ως δεδομένη κ μάλιστα ποιοτική...κ γελάω πλέον με την ημιμάθεια μεγαλύτερων συναδέλφων στην καθημερινότητά μου!

 

Η εμπειρία στη δουλειά μας δεν είναι να ξέρεις τα πάντα,κανείς δεν το έχει αυτό.Η εμπειρία είναι να είσαι σίγουρος βαθιά μέσα σου ότι είσαι ικανός να καταφέρεις τα πάντα,ακόμα κ αν δεν τα ξέρεις.....

Όχι όμως από τη μία μέρα στην άλλη....Έτσι σκεφτόμασταν όταν είμασταν ''νέοι'' στην αντίληψη....θέλαμε μασημένη τροφή γιατί δεν ξέραμε τί είναι η αληθινή ζωή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο βήμα αυτό έχουν ακουστεί πολλά και καλά, κατα καιρούς.

 

Εχουν δοθεί έτοιμες λύσεις και εναύσματα για περαιτέρω έρευνα.

 

Εχει συλλεχτεί γνώση και πείρα.

 

Εχουν υποστηριχτεί εκ διαμέτρου αντίθετα, με τεκμηρίωση εκατέρωθεν.

 

Όμως η ανθρώπινη, η φιλοσοφημένη διάσταση που μας ξετυλίγει καθημερινά ο zavi είναι πλέον κεφάλαιο για όλους μας.

 

Εύγε

και να σε ακούμε συχνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rigonatoras

Σκοπός του πολυτεχνείου είναι να σου δώσει τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητα επιστημονικά εφόδια για να υποστηρίξεις εσύ στην συνέχεια με αξιοπρέπεια τον τίτλο του μηχανικού. Το να γίνεις όμως στην πράξη και μηχανικός είναι μία πολύ δυσκολότερη υπόθεση. Η μέγαλη αδυναμία των πολυτεχνικών σχολών όμως (άλλων λιγότερο και άλλων περισσότερο) είναι ότι δεν εξοικειώνουν τους φοιτητές με την αναζήτηση αλλά τους καταναγκάζουν σε παπαγαλισμό (να πάρουμε το 5αράκι). Πίστεψέ με ότι όπως και συ, χιλιάδες άλλοι μηχανικοί τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίσαμε στην αρχή. Αναλογίσου λοιπόν ότι ο αντικειμενικός σκοπός του μηχανικού είναι να επιλύει προβλήματα αξιοποιώντας την κρίση του και το επιστημονικό του υπόβαθρο, και άσε κατά μέρος τις εκπαιδευτικές αδυναμίες των σχολών μας. Φαντάσου τον δευθυντή του εγκληματολογικού π.χ. της αστυνομίας να παραπονιέται ότι δεν διδάχθηκε αρκετά στην σχολή της αστυνομίας. Ή κάποιους από εμάς (μιας και αναπολήθηκε προηγουμένως η στρατιωτική θητεία) που πριν απο μερικά χρόνια μας "ονομάτισαν" δόκιμους αξιωματικούς μετά από 4 μήνες εκπαίδευση στα Υ.Ε.Α. στο Λουτράκι και ύστερα είχαν την απαίτηση να διοικήσουμε λόχους και να διευθύνουμε γραφεία ως αξιωματικοί του μηχανικού (καλά που υπήρχαν και κάποιοι φερέλπιδες λοχαγοί και ταγματάρχες της Σ.Τ.Ε.Α.ΜΧ. και μας είχαν ανάγκη!).

 

υ.σ. Α, και για τα κακοπροαίρετα σχόλια του τύπου "καλά, τι σας μάθανε στο πολυτεχνείο" θυμίσου ότι τα χιόνια προτιμούν τα ψηλά βουνά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.