Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομονωση ταρατσας


KARGIO

Recommended Posts

Αρχικα να σας χαιρετισω που μπηκα στην ομαδα σας.

Το θεμα που ανοιγω ξερω οτι εχει συζητηθει πολυ και απο πολλους. Τι σελιδα τη βρηκα τυχαια απο ψαξιμο στο ιντερνετ.

Δεν θελω να σας κουρασω οποτε περναω κατευθειαν στο ερωτημα μου.

Η πλακα (ταρατσα) σε γενικες γραμμες ειναι σε καλη κατασταση (και λεω σε καλη και οχι σε πολυ καλη/αριστη γιατι δεν ειμαι μηχανικος, λογιστης ειμαι που τυχαινει να πιανει το χερι μου). Καθε χρονο στρωνω την ταρατσα μου με στοκο και προσθηκη κολλας, ενας τροπος οικονομικος που ριχνει τη θερμοκρασια τουλαχιστον 4 βαθμους αλλα οταν βρεξει...αντε παλι απ την αρχη.

Πριν λιγες μερες επλυνα την ταρατσα μου με πλυστικο μηχανημα και διαπιστωσα οτι μικρες τρυπες (απο αποκολληση μικρων πετρων).

Τι σκεφτομαι να κανω (κι δω θελω τη γνωμη σας)

σκεφτομαι να κλεισω τις τρυπιτσες με κολλα πλακιδιων και στην συνεχεια αφου σκουπισω την ταρατσα να την "περασω" με ενα πλαστικο λευκο χρωμα, το οποιο βασει λογικης θα μου επιφερει το επιθυμητο αποτελεσμα, δηλαδη θα μου κατεβασει τη θερμοκρασια στο εσωτερικο του σπιτιου και πανω απ ολα δεν θα φυγει με την πρωτη βροχη.

Καταλαβαινω οτι καποιος θα σκεφτει ραβε-ξηλωνε, λυση της οκας και αλλα πολλα, το ξερω απλα δεν ειμαι σε θεση να κανω κατι καλυτερο στην παρουσα φαση.

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεστε είναι μονωτικό που να είναι πιστοποιημένο ως ψυχρό χρώμα. Χρειάζεται βέβαια προσοχή (είτε βάλετε μονωτικό είτε απλό χρώμα) γιατί μειώνεται η διαπνοή της πλάκας και υπάρχει πιθανότητα να έχετε συμπυκνώσεις υδρατμών εσωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει πάντα αυτό. Πχ. έχω στα υπόψην μου υβριδικό μονωτικό με συντελεστή αντίστασης μ (EN 1062- 6:2002 Method A) 120228 που είναι πιστοποιημένο ως EN1504-2.

Χωρίς θερμομόνωση σαφέστατα μπορεί να προκαλέσει συμπυκνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το περιεχόμενο του ερωτήματος σου δεν έχει καμία σχέση με τον τίτλο «θερμομόνωση ταράτσας» που έβαλες.

Δεν αναζητάς θερμομόνωση αλλα πως θα έχεις πιο καλή ανάκλαση της ηλιακής ακτινοβολίας και αυτό ως αποτέλεσμα θα επηρεάσει την θερμό απορροφητικότητα της ταράτσας σου.

Ναι το επηρεάζει (λίγο ή πολύ δεν έχει σημασία)

 

Ναι αυτό που κάνεις με στόκους και κόλλες πλακιδίων και τα  ράβε ξήλωνε, αρχίζω και ανησυχώ στις πόσες φόρες στο ξήλωμα θα αρχίσεις να προκαλείς βλάβες και στη δομή του υλικού της πλάκας….. (πάλι καλά έχει και φιλότιμο το υλικό)

 

Γενικα το πας φιρί φιρί και το ίδιο ερώτημα σου έχει αναρτηθεί δεκάδες φορές στο φόρουμ.

Μιας και πάλι σε ράβε ξήλωνε θα πας για λύση (παρά τα πιο σωστά υλικά που σου πρότειναν οι συνάδελφοι) μπας και αφού έργο μπάλωμα θα γίνει (για οικονομία) θα ήταν σκόπιμο να σκεφτείς κι άλλες «πατέντες» …. (μπακαλικής φύσης πρόταση και όχι μηχανικού φυσικά)

 

Πχ να χρησιμοποιήσεις αντί για κόλλες λευκές το υπέροχο υλικό που επί πολλαααα χρόνια είχαν στην Ελλάδα για την ανάκλαση… Τον λευκό ασβέστη…. Μπόλικο νεράκι σε κουβά… σε μισή ώρα το άπλωσες κάνει ανάκλαση σκοτώνει και τα μικρόβια και τις κατσαρίδες…. Μέχρι Σεπτέμβρη κρατεί το λευκό μετά με τις πρώτες βροχές σιγά σιγά φεύγει  και μόνο του χωρίς να χρειαστείς για του χρόνου να τρίβεις τίποτα.

 

Πχ 2 να απλώσεις με απλή στήριξη το δίχτυ (υπάρχουν διάφορα είδη) που κάνουν χρήση στο μάζεμα στις ελιές….  (κάνει σκιά αντί για ανάκληση).

Το στερεώνεις σε περιμετρικά κάγκελα αν έχεις. Λίγο απόσταση από πλάκα να έχει φτάνει  Ιδιαίτερα οικονομικό και το φθινόπωρο το μαζεύεις.

 

Πχ 3 κάνε και το πχ1 και  το πχ2 …. ..

 

Κανονικά όμως θα πρέπει να κάνεις αναζήτηση να βρεις τα δεκάδες αλλα σχετικά  θέματα που υπάρχουν.

Φυσικά να σου έλεγα ότι η σωστή λύση είναι να το δεις με μηχανικό κλπ κλπ αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν αφορά την παρούσα φάση….

 

Υ.Γ.

Αν κάνεις και το πχ1 και το πχ2 δώσε μια ενημέρωση τι διαφορές είχες (αφού στο προηγούμενες κατάφερες και προσδιόρισες το 4 βαθμούς)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το περιεχόμενο του ερωτήματος σου δεν έχει καμία σχέση με τον τίτλο «θερμομόνωση ταράτσας» που έβαλες.

Δεν αναζητάς θερμομόνωση αλλα πως θα έχεις πιο καλή ανάκλαση της ηλιακής ακτινοβολίας και αυτό ως αποτέλεσμα θα επηρεάσει την θερμό απορροφητικότητα της ταράτσας σου.

Ναι το επηρεάζει (λίγο ή πολύ δεν έχει σημασία)

ακριβως αυτο οπως σωστα διορθωσες, ζηταω ανακλαση της ηλιακης ακτινοβολιας.

 

Ναι αυτό που κάνεις με στόκους και κόλλες πλακιδίων και τα  ράβε ξήλωνε, αρχίζω και ανησυχώ στις πόσες φόρες στο ξήλωμα θα αρχίσεις να προκαλείς βλάβες και στη δομή του υλικού της πλάκας….. (πάλι καλά έχει και φιλότιμο το υλικό)

να γινω πιο σαφης, οταν λεω ραβε-ξηλωνε εννοω οτι αφαιρειται /ξεπλενεται με την βροχη και οχι απο μενα (πχ με συρματοβουρτσες, πλυστικα κλπ η χρηση του πλυστικου που περιγραφω εγινα μια φορα)

Γενικα το πας φιρί φιρί και το ίδιο ερώτημα σου έχει αναρτηθεί δεκάδες φορές στο φόρουμ.

Σ αυτο το σημειο κανεις λαθος, δεν θυμαμαι να εχω κανει το ιδιο ερωτημα μιας και 1η φορα γραφομαι στο φορουμ, αν εχει συμβει σε παρακαλω να το κοινοποιησεις και ζητω προκαταβολικα συγγνωμη, γενικα δεν το συνηθιζω, εκτος αν εννοεις οτι το ιδιο θεμα εχει ανεβει απο αλλους.

 

Ευχαριστω πολυ ολους σας για το χρονο που διαθεσατε και τις συμβουλες σας. Εννοειται οτι θα εχεις ενημερωση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν ισχύει πάντα αυτό. Πχ. έχω στα υπόψην μου υβριδικό μονωτικό με συντελεστή αντίστασης μ (EN 1062- 6:2002 Method A) 120228 που είναι πιστοποιημένο ως EN1504-2.

Χωρίς θερμομόνωση σαφέστατα μπορεί να προκαλέσει συμπυκνώσεις.

 

αυτό δεν γίνετε διότι πρέπει να έχει SdH2O<5m !!!! για να πιστοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

http://www.neotex.gr/inst/neotex/gallery//products/pdf/Neoroof%20gr.pdf

 

Αν μας δουλεύουν πες το να τους τραβήξω καμία μήνυση.

Link to comment
Share on other sites

http://www.neotex.gr/inst/neotex/gallery//products/pdf/Neoroof%20gr.pdf

 

Αν μας δουλεύουν πες το να τους τραβήξω καμία μήνυση.

 

γράφουν sd=0.62 m και είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ είναι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να προκαλέσει συμπυκνώσεις, μούχλες κτλ. και ας είναι πιστοποιημένο.

Έχω ουκ ολίγα παραδείγματα από παρόμοια υλικά που είτε προκάλεσαν είτε επιδείνωσαν τέτοιες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.