Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευη οπλισμου και σκυροδεματος υποστυλωματος


 

Recommended Posts

Καλησπερα, τα δυο υποστυλωματα που εχω παραθεσει φωτογραφιες συνορευουν με κηπο που εχει αυτοματο ποτισμα. Συγκεκριμενα η μια πλευρα του καθε υποστυλώματος ειναι μεσα στο κηπο.

 

το έγραψα επειδή έχω ξαναδεί το έργο !!!!!! Μήπως πέφτουν και λιπάσματα? μήπως έχουμε και νερό με αρκετά άλατα? Σε κάθε περίπτωση εκσκαφή διότι χαμηλότερα μπορεί να είναι πολύ χειρότερα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, και λιπασματα πεφτουν και με νερο απο γεωτρηση με μπολικα αλατα βρεχονται. Θα σκαψω και χαμηλότερα να δω τι γινεται. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόκειται για μια παλιά κατασκευή προφανώς σχεδιασμένη δίχως περιθώρια πλαστιμοτητας η τοπική αύξηση της πλαστιμοτητας μέσω περισφιγξης δεν νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα. Σε τέτοιες κατασκευές η ενίσχυση αφορά θεματα αντοχής εκτός εάν υπάρχει τέτοιο μπατζετ ώστε να επεμβεις σε ένα προς ένα υπόστυλωμα.

Προφανώς το θέμα θα πρέπει να εξεταστεί στο σύνολο και στο γενικότερο φορέα. Τα τοπικά και τα βάλε λίγο από κείνο είναι για τα μαστορια που ως γνωστόν ξέρουν τα πάντα.

Πιθανότατα το μήκος στο ματισμα θα είναι ανεπαρκες.

Κάποιος συνάδελφος στα προηγούμενα ανεφερε την προσθήκη εμφατνουμενου τοιχωματος ως λύση. Εάν υπάρχει ο χώρος σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλή λύση.

 

Στο χημικό κομμάτι ph και τα συναφή προσωπικά δηλώνω πλήρως αναρμοδιος. Το καλό είναι ότι δεν έχεις κάποια αστοχια πχ λυγισμο. Το σκυροδεμα από την φώτο φαίνεται για χαμηλής αντοχής.

 

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και λιπασματα πεφτουν και με νερο απο γεωτρηση με μπολικα αλατα βρεχονται. Θα σκαψω και χαμηλότερα να δω τι γινεται. 

 

ωχ μάνα μου και Παναγιά μου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.