Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καμινάδα τζακιού


Recommended Posts

Γειά σας.

Συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα. Τη βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα και πολύ επιμορφωτική για μένα προσωπικά.

Ειμαι αρχιτεκτόνισσα μηχανικός Α.Π.Θ., χωρίς μεγάλη εμπειρία στον κατασκευαστικό τομέα της οικοδομής.

Διδάσκω σε ΤΕΙ και δημόσια ΙΕΚ, και αναλαμβάνω περιστασιακά διακοσμήσεις διαμερισμάτων.

Πρόκειται να ανακαινίσω το σπίτι μου, το οποίο είναι ένα διαμέρισμα 172 τ.μ. καθαρή επιφάνεια. Το διαμέρισμα βρίσκεται στον 4ο όροφο 5όροφης πολυκατοικίας.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Μπορώ να περάσω/σηκώσω καμινάδα τζακιού μέσω του φωταγωγού της οικοδομής;

2) Μπορώ να ανεβάσω καμινάδα τζακιού σε τοίχο της κύριας όψης; (Διαδρομή προς τα πάνω κάθετα, σε τοίχο της κύριας όψης και και σε ακραίο σημείο αυτού. Περνά δηλαδή, εξωτερικά, πάνω σε εξωτερικό τοίχο του επάνω διαμερίσματος, το οποίο ανήκει σε άλλον ιδιοκτήτη. Προσωπικά, το βρίσκω απο αισθητικής άποψης όχι άσχημο, είναι ψηλά και δε φαίνεται πολύ απο τη γή-μεγάλη διαφορά ύψους απο τη γραμμή του ορίζοντα των πεζών-, εξάλλου θα μπορούσε να καλυφθεί και να φαίνεται ως φέρον στοιχείο του τοίχου).

 

Στην πολυκατοικία τα διαμερίσματα ανήκουνε σε διάφορους ιδιοκτήτες. Μία εξ αυτών είμαι και εγώ έχοντας το συγκεκριμένο διαμέρισμα.

 

Πρόκειται να βγάλω νέα άδεια, διότι η κατοικία θα χωριστεί σε δύο νέα διαμερίσματα, 35 τ.μ. και 130 τ.μ. , αντίστοιχα.

 

Στο σχεδιασμό της κύριας όψης, πρόκειται να γίνουν και άλλες αλλαγές, όσον αφορά τα ανοίγματα/μπαλκονόπορτες.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, και πάλι συγχαρητήρια για το site!

Link to comment
Share on other sites

Tωρα, συγγνωμη που θα γινω κακος, αλλα διδασκετε οντως σε ανωτατο (με το νεο νομο) ιδρυμα;

 

Αληθεια, απο την πολεοδομια της περιοχης, τι σας απαντησανε;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, όσον αφορά το ''ανώτατο'', λυπάμαι αλλά το θέμα σηκώνει συζήτηση.

Προσωπικά, χρήματα βγάζω απο την εργασία μου αυτή, (διδασκαλία σε ΤΕΙ) , αλλά η ταπεινή μου γνώμη είναι πως πολλά απο τα τμήματα αυτά θα έπρεπε ή να κλείσουν, ή να αναβαθμισθούν ουσιαστικά απο τη βάση τους, και όχι άντε έτσι απο ΤΕΙ σε ΑΕΙ, όταν οι φοιτητές δεν γνωρίζουν βασικές ένοιες, όπως ορθογραφία του ελληνικού γραπτού, γνώση του προφορικού ελληνικού λόγου, δέν γνωρίζουν στοιχειώδη μαθηματικά, βασικές έννοιες όπως τί είναι σημείο, ευθεία, επίπεδο, κ.λ.π. ...

Όταν το μυαλό ενός μαθητή είναι στο of, μέχρι τα δεκαοκτώ του χρόνια, δεν γίνεται ''ξαφνικά και χωρίς λόγο'' να μπεί στο on.

Πρέπει να υπάρξει κάποια αιτία για να γίνει αυτό. Αυτή την αιτία θα έπρεπε να έχουμε διδάξει και να διδάξουμε στα παιδιά μας και να τα μυήσουμε να ερευνήσουν και να ανακαλύψουν πράγματα για ''χάρη της''.

 

Όσον αφορά την ερώτησή μου, δεν έχω κάνει καμμία ενέργεια ακόμη, δεν έχω έρθει σε επαφή με την πολεοδομία, παρά ερευνώ το θέμα πρίν ξεκινήσω.

Δεν νομίζω να είναι κατακριτέο το γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

seaside

κατ' αρχάς απαιτείται

1. συγκατάθεση και συναίνεση πλειοψηφιάς συνιδιοκτητών

2. για τα υπόλοιπα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις στην πολεοδομία της περιοχής σου και αυτό γιατί εξαρτάται και από τους υπαλλήλους της και από τα δεδομένα του φωταγωγού σου και το χρόνο κατασκευής της (ΓΟΚ 73 ή 85)

3. εξωτερικά η καπν/χος μόνο ως αρχιτεκτονική και όχι ως λειτουργική προεξοχή μπορεί να περάσει από την πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για εσας αυτο που προεχει ειναι να βγαλετε χρηματα κι οχι να προσφερετε γνωσεις (sic).

 

Αυτο φαινεται κι απο τις μεχρι τωρα ενεργειες σας για το "προβλημα" σας. Πατε λοιπον μεχρι την πολεοδομια, ανοιξτε το ΓΟΚ, και μετα θετετε τα ερωτηματα σας σε καποιο φορουμ.

 

Λυπαμαι αλλα εχω περισσοτερες απαιτησεις απο ακαδημαϊκο (συμφωνα με το νομο) δασκαλο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΚΑΝΑ γι τις πληροφορίες.

 

Θα ήθελα να πω στον dgt, πως δεν είμαι ακαδημαικός. Συνεργάζομαι με το συγκεκριμένο ίδρυμα με σύμβαση εξαμήνου, ως επιστημονικός συνεργάτης με ελειπή προσόντα, εφόσον δεν έχω μεταπτυχιακό ή διδακτορικό τίτλο.

Όσο για τα παρεπόμενα, συμπεραίνετε εν τάχει και λανθασμένα. Λυπάμαι.

Link to comment
Share on other sites

και τι στην ευχη κανετε σε τριτοβαθμιο ιδρυμα απο τη στιγμη που λετε πως δεν εχετε τα προσοντα;

 

υπαρχουν κι αλλοι σαν και εσας , αραγε; (μην απαντατε, ξερω...)

 

καλη τυχη με την καμιναδα......

Link to comment
Share on other sites

Εδω γενικευουμε ομως και πρεπει να πω οτι δεν κανουμε καλα.. Στα ΑΕΙ δηλαδη ειναι ολοι φωστηρες και παντογνωστες???

 

Μην ανοιγουμε τετοιο θεμα γιατι θα παει μακρια.. Θα πω μονο οτι οποιος δεν εχει ασχοληθει με εναν κομματι της δουλειας μας που ειναι οι αδειες και ο ΓΟΚ δε σημαινει οτι δεν γνωριζει και απο τα λοιπα.. Οπως και το αντιθετο..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η εναλλακτική της μεταλλικής καμινάδας - σε ποικιλία χρωμάτων. Ως επέμβαση είναι πιο διακριτική.

 

Όσον αφορά το άλλο ''σκέλος'' της συζήτησης παρακαλώ να μην υπάρξει συνέχεια, ούτε απάντηση! Δεν είναι του παρόντος! Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.