Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελετητικό ή κατασκευαστικό... και αν θέλω να αλλάξω ξανά;


xsiel78

Recommended Posts

Συνάδελφοι, χρειάζομαι την γνώμη, άποψη εμπειρία σας στο εξής:

 

Είμαι μηχανικός με άδεια απο το 2003 (6 χρόνια)

 

Μέχρι το 2007 (4 χρόνια), δούλευα σε γραφεία μελετών ως "συνεργάτης".

 

Απο το 2007 και μετά (και καλώς εχόντων των πραγμάτωνγια πάντα), δουλέυω σε μια Α.Ε. του Δημοσίου με σύμβαση αορίστου, που ασχολείται με επίβλεψη κατασκευών.

 

Δεν είχα βγάλει μελετητικό πτυχίο όταν άρχισα να δουλεύω στην ΑΕ

 

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1.Επειδή θέλω να συνεχίσω να ασχολούμαι με μελέτες, μπορώ να βγάλω τώρα μελετητικό πτυχίο?

 

2.Επειδή είμαι σε ΑΕ με σύμβαση αορίστου, έχω το δικαίωμα να το κάνω αυτό?

 

3.Αν κάποια στιγμή αποφασίσω να στραφώ στην κατασκευή θα μπορώ να το κάνω?

 

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι, ή έχει άποψη, ή ξέρει που να με παραπέμψει να ρωτήσει, θα ήμουν ευγνόμων

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ:D:d:d

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=2119&highlight=%CC%E7%F4%F1%FE%EF

 

θα βρέις πολλές χρήσιμες πληροφορίες και διάβασε και αυτό:

 

http://www.michanikos.gr/misc.php?do=showrules

 

θα σου φανεί ακόμα πιο χρήσιμο :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...και για την διόρθωση!!!

Αλλα περισσότερες και πιο συγκεκριμένες απόψεις θα ήταν ευπρόσδεκτες!!

Link to comment
Share on other sites

Οσο είσαι με σύμβαση εργασίας , σε οποιαδήποτε εταιρεία, ξέχνα το πτυχίο. Ούτε μελετητικό ούτε εργοληπτικό μπορείς να βγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος νόμος ΦΕΚ που να το λέει?Άλλοι μου λένε ότι επειδή είναι σύμβαση αορίστου δεν χάνω το δικαίωμα της υπογραφής (έχω όμως και ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ και δεν κόβω ΑΠΥ), και άλλοι ότι δεν έχω πλέον το δικαίωμα.Είμαι λίγο στα χαμένα....λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν δικαιούσαι αν έχεις σχέση εξαρτημένης εργασίας. Πρέπει να είσαι μόνο ελεύθερος επαγγελματίας το οποίο και δηλώνεις στην υπεύθυνη δήλωση που σου ζητούν να καταθέσεις. Το είχα ψάξει και εγώ αλλά είμαι μισθωτός και δεν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι...

Μπορείς να πάρεις μελετητικό πτυχίο, απλά αυτό θα ενταχθεί αυτόματα στην μελετητική εταιρεία στην οποία εργάζεσαι. Δεν θα μπορείς δηλαδή να κάνεις δουλειές ατομικά.

Βλέπε ν. 3316/2005

Αρθρο 39

 

Εγγραφή στα Μητρώα - Κατηγορίες - Πιστοποιητικά Αρμόδια Υπηρεσία

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε

 

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΗΤΡΩΩΝ

 

1. Στο Μητρώο Μελετητών δικαιούνται να εγγραφούν φυσικά πρόσωπα, κάτοχοι τίτλου σπουδών ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος πανεπιστημιακού τομέα της Ελλάδας ή ισότιμου της αλλοδαπής, που έχουν συμπληρώσει τετραετία από την απόκτηση της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, έχουν την επαγγελματική τους εγκατάσταση στην Ελλάδα και δεν εμπίπτουν σε καμία από τις απαγορεύσεις της επόμενης παραγράφου.

 

Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημόσιων Έργων, καθορίζονται οι όροι και προϋποθέσεις εγγραφής και κατάταξης στο Μητρώο Μελετητών των πτυχιούχων ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων του τεχνολογικού τομέα, εφόσον το δικαίωμα εκπόνησης μελετών δημόσιων έργων περιλαμβάνεται μεταξύ των νόμιμων επαγγελματικών τους δικαιωμάτων.

 

2. Δεν έχουν δικαίωμα εγγραφής στο Μητρώο Μελετητών τα πρόσωπα τα οποία:

 

α) Εργάζονται σε αναθέτουσα Αρχή, με σχέση εξαρτημένης εργασίας οποιασδήποτε μορφής. Το κώλυμα συνεχίζει να υφίσταται για δύο (2) χρόνια μετά τη συνταξιοδότηση τους και κατά το διάστημα αυτό δεν επιτρέπεται η παροχή υπηρεσιών σε μελετητή ή εταιρεία μελετών, με σχέση μίσθωσης εργασίας ή έργου.

 

β) Εργάζονται σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα του ιδιωτικού τομέα με σχέση εξαρτημένης εργασίας οποιασδήποτε μορφής, με εξαίρεση τους εργαζόμενους σε εταιρείες μελετών, οι οποίοι όμως δεν μπορούν να χρησιμοποιούν το μελετητικό πτυχίο τους κατά το διάστημα ισχύος της σχέσης αυτής αυτοτελώς ή ως μέλη σύμπραξης ή κοινοπραξίας, σε διαδικασία σύναψης σύμβασης του νόμου αυτού.

 

 

Βέβαια εσύ εμπίπτεις στην άλλη περίπτωση, αφού δουλέυεις σε ΑΕ του δημοσίου πάλι εξαιρείσαι γιατί αυτή θεωρείται "Αναθέτουσα Αρχή".

Link to comment
Share on other sites

..κατάλαβα...:(:(:(

 

Μόνο άτυπα μπορώ να πέρνω μελετούλες, αλλά να φαίνετε το πτυχίου κάποιου άλλου ε?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο άτυπα μπορώ να πέρνω μελετούλες, αλλά να φαίνετε το πτυχίου κάποιου άλλου ε?

 

 

ΌΧΙ!!!

 

Διότι είναι τουλάχιστον παράνομο και αντιδεοντολογικό!

Link to comment
Share on other sites

ΌΧΙ!!!

 

Διότι είναι τουλάχιστον παράνομο και αντιδεοντολογικό!

 

>..γιατι?

Αν έπερνε κάποιος άλλος στο όνομά του κάποια μελέτη, και εγώ την έκανα...σαν υπάλληλος ή συνεργάτης, τον ελέυθερό μου χρόνο, δεν θα υπήρχε πρόβλημα...σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.