Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελετητικό ή κατασκευαστικό... και αν θέλω να αλλάξω ξανά;


xsiel78

Recommended Posts

Πρόβλημα όπως μάλλον το ενοείς δεν νομίζω και εγώ να υπάρχει.

Πατάς πάνω στα παραθυράκια και στην έλειψη ελέγχου που διέπουν τον χώρο των μελετών και τους βγάζεις τα μάτια. Στον ελεύθερο σου χρόνο πάντα.

Τουλάχιστον μην προκαλείς και μην αποζήτας την σύμφωνη γνώμη μας γιατί εδώ μέσα υπάρχουν πάρα πολλά άτομα που δεν έχουν εξαρτημένη σχέση εργασίαςμε κανένα δημόσιο και τις μελέτες δεν τις αφήνουν για τον ελεύθερο τους χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Δεν είναι ακριβώς έτσι...

Μπορείς να πάρεις μελετητικό πτυχίο, απλά αυτό θα ενταχθεί αυτόματα στην μελετητική εταιρεία στην οποία εργάζεσαι. Δεν θα μπορείς δηλαδή να κάνεις δουλειές ατομικά.

 

Ερώτηση...ίσως και λίγο αφελής...:razz:

Έστω ότι το ένα μελετητικό πτυχίο εντάσσεται σε εταιρεία. Με το δεύτερο μελετητικό πτυχίο μπορεί κάποιος να αναλάβει δημόσια μελέτη ή υπάρχει νομικό κώλυμα?

Link to comment
Share on other sites

Με το δεύτερο μελετητικό πτυχίο μπορεί κάποιος να αναλάβει δημόσια μελέτη ή υπάρχει νομικό κώλυμα?

 

Μπαρδόν?Ποιό είναι το δεύτερο μελετητικό?Μήπως εννοείς τη δεύτερη κατηγορία που δικαιούται κάποιος?Όχι,αυτά πάνε πακέτο....

Link to comment
Share on other sites

Ναι την δεύτερη κατηγορία εννοώ. Δηλαδή δεσμεύονται και τα δύο από την εταιρεία υποχρεωτικά?

 

Ναι, συνήθως η εταιρεία χρησιμοποιεί και τις 2 (ανεξαρτήτως που δεν στο λέει). Το πτυχίο δεσμεύεται συνολικά, όχι ανά κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Ενα είναι το μελετητικό πτυχίο και έχει απλά δύο κατηγορίες οι οποίες πάνε πακέτο.

Προφανώς ισχύει ο 3316, πλην όμως υπάρχουν εξαιρέσεις οι οποίες δεν αναφέρονται πουθενά. Πρέπει να εισέλθεις στο club των βαρβάτων για να μάθεις τα κόλπα.

 

Λόγου χάριν, γνωρίζω τουλάχιστον πέντε (αριθμ: 5) τακτικούς καθηγητές ΑΕΙ με μελετητικά πτυχία Γ' + Γ' τάξεως που είναι αντίπαλοί μου και αρπάζουν κανονικά τις δουλειές μέσα απ' τα χέρια των υπολοίπων ελευθέρων επαγγελματιών "διότι αυτοί είναι καθηγητές, πού πας εσύ ρε Καραμήτρο που ήσουν μαθητής τους;"

 

Εμείς οι... Καραμήτροι βέβαια ΖΟΥΜΕ απ' αυτή τη δουλειά και μόνον απ' αυτή τη δουλειά, πληρώνουμε το γάλα των παιδιών μας, τα νοίκια, τα... κέρατά μου τα τράγια. Και δεν έχουμε κανένα μισθό του ΔΗΜΟΣΙΟΥ (δηλαδή από εσένα και από εμένα) να σπρώχνει από πίσω για υποστήριξη.

 

Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι Paz,έτσι είναι.........

 

Κ έχεις δίκιο,όλοι μας έχουμε δίκιο κ μας πνίγει,αλλά πού θα το βρούμε....

 

Τουλάχιστον ζήτα τον ''αέρα'' από τους καθηγητές σου...:lol:

 

Αν είναι καλοί άνθρωποι μπορεί κ να στον δώσουν!...:|

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.

 

Paz πάνω σε αυτό που λες, επειδή το αθώο μου μυαλό μπερδεύτηκε... :P

τελικά τι από τα δύο ισχύει?

 

1) το προαπαιτούμενο του Μητρώου Μελετητών για την εγγραφή στο Μητρώο

Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86

γ. Δεν είμαι εν ενεργεία Καθηγητής Ανωτάτων ή Ανωτέρων Σχολών.

 

η'

 

2) η απόφαση του ΣτΕ

Link to comment
Share on other sites

τελικά τι από τα δύο ισχύει?

1) το προαπαιτούμενο του Μητρώου Μελετητών για την εγγραφή στο Μητρώο

Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86

γ. Δεν είμαι εν ενεργεία Καθηγητής Ανωτάτων ή Ανωτέρων Σχολών.

η'

2) η απόφαση του ΣτΕ

 

ΕΛΑ ΝΤΕ!

Αν και - εκτός απ' αυτή του 2002 - υπάρχουν και κάτι άλλες ευεργετικές για τους καθηγητές αποφάσεις καθώς και γνωμοδοτήσεις της ΓΕΜ.

Πάντως κάτι παίζει με ένα ποσοστό που κάνουν kick back στο παν/μιο οι καθηγητάδες.

Κάπου εκεί μέσα κρύβεται το μυστικό της εξαίρεσης απ' το επίμαχο σημείο της υπευθ. δήλωσης.

Αλλά, δεν τα πολυξέρω αυτά.

Μου γυρνάνε τα άντερα όταν ασχολούμαι και τα "κλείνω απ' έξω".

Και η πλάκα είναι ότι ΜΟΝΟ από αναπληρωτή και πάνω έχω δει με πτυχία.

Λέκτορες και επικούρια δεν έχω δει ακόμα.

Κάτι να παίζει εκει;

Ποιος ξέρει...

 

 

Τουλάχιστον ζήτα τον ''αέρα'' από τους καθηγητές σου...

Αν είναι καλοί άνθρωποι μπορεί κ να στον δώσουν!...

Χο χο!

Να 'σαι καλά ρε Ζαβί. Με έκανες και γέλασα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.