Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταφορά θερμού αέρα απο την στέγη στο υπόγειο


antykaps

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Θέλω να θερμάνω το καλοκαίρι ενα υπογειο 60 τμ για αποφυγη υγρασίας

Σκέφτηκα να μεταφερω θερμό αερα απο την κεραμοσκεπή με σωληνα και εξαεριστικο μοτερ προς το υπόγειο

Η καθετη αποσταση είναι περίπου 10 μ

Τι νομιζετε θα πετύχει?

Εχει δοκιμάσει κάποιος κατι παρομοιο?

 

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος με την θέρμανση δεν αποφεύγεις την υγρασία. Ειδικά σε κάποια μέρη όπως δυτική Ελλάδα το καλοκαίρι η υγρασία στην ατμόσφαιρα ανεβαίνει πάρα πολύ. Ίσως αφυγραντήρα χρειάζεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα καταφέρεις να κάνεις θα είναι να ξοδέψεις ένα σεβαστό ποσό, να ανεβάσεις το ποσοστό της σχετικής υγρασίας στον χώρο δημιουργώντας στο τέλος ένα "τροπικό" κλίμα. Αν το όνειρό σου ήταν να πας στην Ινδονησία και δεν μπορούσες τότε κάντο, αλλιώς πάρε έναν αφυγραντήρα να κάνεις την δουλειά σου.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Η αρχική μου σκεψη ήταν οτι με την θερμανση του χωρου θα μειωνοταν η υγρασία

Υστερα απο διαβασμα καταλαβα οτι η υγρασία δεν μειωνετε ετσι

Οποτε είμαι προς αναζήτηση Αφυγραντήρα

 

Αν και τωρα ειναι εκτος θεματος  τι τεχνολογίας συμφερει τελικα (κοστος αγορας - κατανάλωση - αποδοση ) Αφυγραντήρας με συμπιεστή ή με ζεολιθο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Η αρχική μου σκεψη ήταν οτι με την θερμανση του χωρου θα μειωνοταν η υγρασία

Υστερα απο διαβασμα καταλαβα οτι η υγρασία δεν μειωνετε ετσι

Οποτε είμαι προς αναζήτηση Αφυγραντήρα

 

Αν και τωρα ειναι εκτος θεματος τι τεχνολογίας συμφερει τελικα (κοστος αγορας - κατανάλωση - αποδοση ) Αφυγραντήρας με συμπιεστή ή με ζεολιθο

Αν η θερμοκρασία λειτουργίας είναι πάνω από 16-17 βαθμούς τότε με συμπιεστή...
Link to comment
Share on other sites

να κάνει ακριβώς τι? πλούσια την ΔΕΗ????

Το υπόγεξεχναμε ιο χρησιμοποειιτε ως αποθηκη καο υπαρχουν πραγμαγτα που τα  κατασΤρεφει  η υγρασία (ηλ.συσκευες, χαλιά , ρουχα, βιβλία)

Οποτε η κλειδωνουμε το υπογειο και το ξεχναμε η δημιουργουμε κατάληλες συνθηκες γαι την φυλαξη πραγματων (αφυγρανση) πληρωνπντας το σχετικο κοστος στην ΔΕΗ

Εξαλου νομιζω οτι δεν ειμαι ο μοναδικος που θα βαλει αφυγραντηρα σε υπογειο-αποθηκη

Edited by antykaps
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να μεταφερω θερμό αερα απο την κεραμοσκεπή με σωληνα και εξαεριστικο μοτερ προς το υπόγειο

 

Εχει δοκιμάσει κάποιος κατι παρομοιο?

...

...

...

Εξαλου νομιζω οτι δεν ειμαι ο μοναδικος που θα βαλει αφυγραντηρα σε υπογειο-αποθηκη

Η μεταφορά θερμού και ξηρού εξωτερικού αέρα για διόρθωση υγρασίας εσωτερικών χώρων, είναι πολύ γνώριμη εφαρμογή (πάντα κατά συνθήκη) σε βιομηχανικές μονάδες. Επομένως είναι μέθοδος γνωστή και δοκιμασμένη. Άρα η αρχική σου ιδέα δεν είναι λάθος.

 

Επίσης, δεν είσαι ο μοναδικός που θα βάλει αφυγραντή στην αποθήκη του...Και αυτό σωστό είναι, επίσης κατά συνθήκη.

 

Αν θες όμως να πάρεις μια δεύτερη ή τρίτη γνώμη, δώσε μας κάποια στοιχεία από την εφαρμογή σου.

 

Π.χ. Σε ποια περιοχή είναι αυτό το σπίτι; Ιωάννινα; Είναι παραθαλάσσιο; Είναι σε νησί; Είναι στη Δυτική Στερεά; Έχεις ήδη υγρασίες τοίχων και δαπέδων, ή φοβάσαι τις υγροποιήσεις του αέρα; κλπ  

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Εξαλου νομιζω οτι δεν ειμαι ο μοναδικος που θα βαλει αφυγραντηρα σε υπογειο-αποθηκη

 

σε αυτό θα συμφωνήσω...

δεν σημαίνει, όμως, ότι κάνουν κάτι πολλοί, είναι και το σωστό...

 

με τον αφυγραντήρα, δεν θα κάνεις απολύτως τίποτα, παρά μόνο να καταναλώνεις άσκοπα ρεύμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.