Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγρομόνωση δώματος


mech.eng

Recommended Posts

Καλησπέρα. Σε περίπτωση δώματος το οποίο δεν έχει ρύση, θέλω να κάνω υγρομόνωση. Επειδή το κόστος για να γίνει τσιμεντοκονία και δημιουργία στηθαίων θα είναι μεγάλο, θα ήθελα να γνωρίζω άν ένα καλό ασφαλτόπανο μπορεί να λύσει το πρόβλημα παρόλο που δεν θα γίνουν κλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για ασφαλτόπανα δεν γνωρίζω να σου απαντήσω καθότι έχω πάρα πολύ καιρό που δεν χρησιμοποιώ. Υπάρχουν ελαστικές μεμβράνες υγρομόνωσης (οι γνωστές μας πολυουρεθανικές) που είναι κατάλληλες και για δώματα με ανεπαρκείς κλισεις και στάσιμα νερά. Ωστόσο και πάλι εγώ δεν αισθάνομαι άνετα. Θεωρώ τις σωστές ρύσεις αδιαπραγμάτευτο όρο...

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλτόπανο χωρίς κλίσεις, απευθείας πάνω στην πλάκα δεν μπαίνει.

Μπορεί να μπει είτε ελαστικό τσιμεντοειδές με πλέγμα, είτε υδατοδιάλυτο μονωτικό (πολυουρεθανικό ή υβριδικό) με αντοχή σε λιμνάζοντα. 

Ότι και να μπει χρειάζεται κάθε 1-2 χρόνια έλεγχο και κάθε 5-7 χρόνια συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Και ρύσεις θα κάνεις και στηθαία θα κάνεις και στο τέλος ένα leak test. (Θα γεμίσεις όλη την πλάκα 10cm με νερό και θα το αφήσεις για 3 μέρες)

 

Διαφορετικά μην κάνεις τίποτα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και ρύσεις θα κάνεις και στηθαία θα κάνεις και στο τέλος ένα leak test. (Θα γεμίσεις όλη την πλάκα 10cm με νερό και θα το αφήσεις για 3 μέρες)

 

Διαφορετικά μην κάνεις τίποτα.

 

10 εκ δεν κάνουμε σε γέφυρες. και τα 3εκ καλά είναι

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.