Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργολα και θέση στάθμευσης σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Απορια σχετικη με το θεμα σας (οτι το μεγιστο επιτρεπομενο υψος για μονοροφο τμημα κτιριου εκτος σχεδιου ειναι τα 4μ):

Οταν ενα τμημα του κτιριου ειναι μονοροφο με υψος π.χ. 3μ, +0.20-0.30 εκ η πλακα, μονωση κλπ, + 50εκ το δαπεδο του ισογειου αυτου πανω απο τον περιβαλλοντα χωρο (συνολικο υψος δηλ. περιπου 3.80), και το δωμα του τμηματος αυτου ειναι βεραντα του υπολοιπου διοροφου, τι γινεται με το στηθαιο της βεραντας αυτης (που πρεπει να ειναι τουλαχιστον 1μ) ?

Το μεγιστο υψος του τμηματος αυτου πως υπολογιζεται? 4.80 > 4.00 ?

Η δεν μετραμε το στηθαιο στο μεγιστο υψος ? Γιατι και εσυ για αν εχεις περγκολα παει να πει οτι ειναι βεραντα, ετσι δεν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τουλάχιστον εντός σχεδίου το ύψος του στηθαίου στο δώμα δεν υπολογίζεται στο ύψος του κτιρίου.

 

υποθέτω οτι το ίδιο ισχύει και στα εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσμετράται στο ύψος του κτιρίου αλλά δεν σου επιτρέπουν να βγαίνει έξω από το ιδεατό στερεό.

Πάντως αν θυμάμαι καλά πέργκολα πάνω από ισόγειο σε εκτός σχεδίου δόμηση δεν σου επιτρέπουν στην Πολεοδομία Θεσσαλονίκης.

Link to comment
Share on other sites

Τα στηθαία δεν επιτρέπεται να βγαίνουν εντός ιδεατού στερεού??

 

Είσαι σίγουρος???

 

Ανάποδα το νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Στην εκτος σχεδιου στο μεγιστο υψος περιλαμβανεται και το στηθαιο

(σε αντιθεση με την εντος):

 

"Σε καμμια περιπτωση η οικοδομη δεν επιτρεπεται να υπερβαινει τα υψη αυτα (δηλ. 4μ & 7.50μ) πλην της περιπτωσης κατασκευης στηθαιου ΤΥΧΟΝ ΦΩΤΑΓΩΓΟΥ (και οχι γενικα στηθαιο) υψους 0.30μ και καπνοδοχου"

ΠΔ 24.5.85 αρθρο 6δ.

Οποτε για τα στηθαια στα δωματα ειναι ξεκαθαρο, το θεμα ειναι τι γινεται με τα στηθαια στις βεραντες πανω απο μονοροφα τμηματα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες βεράντες πάνω από μονοόροφα τμήματα εννοείς την προέκταση της πλάκας της οροφής του μονοόροφου πάνω από τον εξώστη ή βεράντα του ισογείου (που χρησιμοποιείται για τη στέγαση αυτού) το οποίο προσμετράται ως εξώστης?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα...

 

Δεν έχω καμία εμπειρία με τα εκτός σχεδίου, αλλά η λογική μου λέει οτι δεν μπορούν να σου απαγορεύσουν ένα κιγκλίδωμα ή στηθαίο στον υπαίθριο χώρο.

 

Δηλαδή αν αντί για στηθαίο είχες κιγκλίδωμα θα το είχαν περάσει????

 

Και είναι αρμονικό ένα κιγκλίδωμα σε αυτή την όψη? Δεν θα το έλεγα.

 

Τώρα για την πέργκολα... ένα κενό..... δεν ξέρω τι να πω..

 

Στην χειρότερη των περιπτώσεων εγώ ακολουθώ μία πολύ απλή διαδικασία...

 

Ζητώ έγγραφη αιτιολογημένη έκθεση την οποία τους απειλώ οτι θα στείλω στην ΔΟΚΚ και θα τους ξεφτιλίσω... Πιάνει πάντα. Βέβαια πάντα έχω δίκιο.χαχαχα

 

Αλλά αμέσως κάνουν πίσω. Αν βλέπεις οτι η ευγένια δεν περνά, μην κολώνεις. Κάνε φασαρία.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη SOFIA VAMVOUNI είναι δυνατόν να έχουν πρόβλημα με αυτό που είδα στο PDF;;;;;

Πού στην ΕΠΑΕ;;;;;

Τί να πω... Και εγώ φασαρία θα έκανα

Στη χειρότερη κατέβασε το στηθαίο 30εκ και βάλε από πάνω κιγκλίδωμα - σαν χειρολισθήρα

 

Επίσης μη βάζεις διαστάσεις όπου δε σε συμφέρει ή νομίζεις ότι παρότι είναι σωστό θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Μόνο τα απαραίτητα, όχι περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.