Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργολα και θέση στάθμευσης σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας. Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις:

a)μπορεί να γίνει πέργολα σε εκτός σχεδίου δόμηση? (έχω ισόγειο 100 μέτρα και όροφο 45 και βγάζω πάνω από ένα τμήμα του ισογείου πέργολα (που την είδα απο άλλο συνάδελφο που του την περάσανε. Εμένα μου την κόψανε λέγοντας μου ότι δεν μπορείς να έχεις πέργολα σε μονώροφο κομμάτι του κτιρίου(στον δεύτερο την είχα)).Μιλάμε για ακριβώς την ίδια περίπτωση. Μήπως 2 μέτρα και 2 σταθμά???? Τι κανείς??? Πας του αλλουνού την άδεια να το δουν και μπορεί και να του κάνουν ανάκληση (δε λέει να κάψεις συνάδελφο που είναι και κολλητός)

 

και

 

B) μπορώ σε οικοδομή με μια ή δυο υποχρεωτικές θέσεις στάθμευσης να κάνω κατάστημα αντί για παρκινκ και με κάποιο τρόπο να πληρώσω στον δήμο για αυτές (όπως ίσχυε κάποτε ή ενδεχομένως να ισχύει ακόμα?)

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!

 

*************

 

Για το παρκινκ εννοειται εντος σχεδιου ετσι!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ΕΠΑΕ σε έκοψε ή αρχιτεκτονικός έλεγχος.

Αν σε έκοψε ο αρχιτεκτονικός ρώτα την νομοθεσία.

Αν σε έκοψε η ΕΠΑΕ εκεί είναι ΘΕΣΦΑΤΟ.

όποιον γουστάρουν και αν ξυπνήσουν καλά το πρωί ....

Link to comment
Share on other sites

Σε αρχιτεκτονικό έλεγχο της ΕΠΑΕ σε εκτός σχεδίου (ισόγεια κατοικία χωρίς

υπόγειο με στέγη) μου ζητήσαν κάποια τμήματα των μπαζωμένων εξωστών

να έχουν από πάνω τους πέργκολα.

Στη δικιά σου την περίπτωση πάει σύμφωνα με τα γούστα της ΕΠΑΕ.

Link to comment
Share on other sites

Κλασική υποκρισία του Ελληνικού κράτους και της Ελληνικής κοινωνίας.

 

Ο γιατρός είπε στην πολεοδομία γενικότερα και πολύ περισσότερο στην ΕΠΑΕ να λέμε... "ΝΑΙΑΙΑΙΑΙ, ΝΑΙΑΙΑΙΑΙ ό,τι πείτε εσείς" και μετά στις κατασκευές να κάνουμε αυτό που θέλουμε χωρίς να γίνεται τίποτα για αυτό.

Πρώτοι διδάξαντες οι υπουργοί, ο πλέον αρμόδιος ΥΠΕΧΩΔΕ Σουφλιάς και ο πρώην Απασχόλησης Μαγγίνας που "φιλοξενούσε" τους Ινδούς και δεν τους πλήρωνε ΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συγγνωμη που δεν σας απαντησα τοσο καιρο, αλλα καηκε ρουτερ, και υπολογιστης απο τις απεργιες της ΔΕΗ και ετρεχα να ανακτησω δεδομενα. ευχαριστω για τις απαντησεις. Erling την περγκολα την εκοψαν λογω του υψους. επικαλεστηκαν οτι πανω απο τα 4 μετρα μονο καπνοδοχος επιτρεπεται. υπαρχει παραθυρακι?

 

********************

 

Οι θεσεις σταθμευσης ειναι υποχρεωτικες? βλεπω καινουργιες οικοδομες χωρις παρκιν και ολο μαγαζια στο ισογειο(χωρις προκηπια και θεσεις εκει). μηπως βγαινουν κλειστες θεσεις και τελικα τις ενωνουν με τα μαγαζια?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα στισ επαε που συμετεχω και εγω υπαρχουν διαφορεσ τασεις ..και πιστεψε με πολλοιλιγοι ξερουν καλο γοκ για να εχουν σωστη κριση..

 

τωρα για περγκολα σε δυοροφο κτιριο και πανω απο το ισογειο τμημα αν ειναι δυνατον να σε εκοψαν δεν εχουν την παραμικρη γνωση γοκ..η περγκολα μπορει να ειναι και μπετονενια συμφωνα με εγκυκλιο (ενσωματωμενη στον φ.ο)

αρκει να μην μπαινει στο ιδεατο στερεο (αν εισαι σε πολη αλλα σε δυοροφο ειναι απιθανο)

Link to comment
Share on other sites

δες εδω δικο μου εκτος σχεδιου προσεξε τη θεση της περγκολας

 

EDIT: Οι διαφημίσεις απαγορεύονται σύμφωνα με τον κανόνα υπ' αριθμό 8.

"8. Απαγορεύεται οποιασδήποτε μορφής διαφήμιση (παροχής υπηρεσιών, κατασκευαστικής προσφοράς, σύνταξης μελετών, παροχής συμβουλών κ.α.). Δημοσιεύσεις και υπογραφές με τέτοιο περιεχόμενο θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.