Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για πιθανή βελτίωση μόνωσης?


lalalaxi

Recommended Posts

Πριν μερικά χρόνια αποφάσισα  τεστάρω αν η απώλεια προέρχεται από την μπαλκονόπορτα (μη γελάτε). Κάλυψα την μπαλκονόπορτα τοιχο τοιχο με πλαστικό ώστε να είναι 100% καλυμμένη όλο τον χειμώνα γιατί το δωμάτιο αυτό δεν το χρησιμοποιώ. Το αποτέλεσμα ήταν λίγο καλύτερα αλλα και πάλι δεν ζέσταινε καμία σχέση με τα άλλα δωμάτια.. Αυτό το δωμάτιο έχει πάντα ποιό χαμηλή θερμοκρασία...

 

Μήπως επειδή σε μια αρκετά μεγάλη επιφάνεια των τοίχων ειναι οι κολώνες της πολυκατοικίας και μάλλον δεν εχει μόνωση εκει,ειναι τουλάχιστον απο μέσα μπετό, μπορεί να χάνει απο εκεί πολύ?

 

Δείτε στην φώτο γύρω γύρω από τον ριγέ τοίχο είναι μόνο μπετό..

post-20782-0-19601900-1509373227_thumb.jpg

Edited by lalalaxi
Link to comment
Share on other sites

το συρόμενο είναι πρόβλημα αλλά δεν είναι το μόνο πρόβλημα, ο προσανατολισμός και οι ανέμοι στην περιοχή, οι θερμοκρασίες της περιοχής, άλλη ανάγκη έχει το ανθρώπινο σώμα για να αισθάνεται άνετα και η θερμοκρασία που υπάρχει σε ένα χώρο με βορινό προσανατολισμό και σε μια περιοχή με κρύο εξωτερικό περιβάλλον το χειμώνα, σε μια κατασκευή επίσης που δεν γνωρίζω αν υπάρχει μόνωση στα μπετά ή τις εξωτερικές τοιχοποιίες αλλά να είσαι σίγουρος οτι θερμογέφυρες θα υπάρχουν.

Εγώ είμαι της άποψης με τη βοήθεια της σύγχρονης τεχνολογίας που ισως ένας Μηχανικός να μπορεί να κατέχει ή μόνος σου αν διαθέτεις τον εξοπλισμό και την γνώση να τον χρησιμοποιήσεις, να κάνεις εσωτερική μέτρηση του διαμερίσματος και του συγκεκριμμένου χώρου μια μέρα που η θερμοκρασία εξωτερικού περιβάλλοντος να παρουσιάζει μεγάλη διαφορά με την εσωτερική. Το μηχάνημα θα σου δείξει, με κόκκινο συνήθως τα σημεία που χάνεται η θερμοκρασία του διαμερίσματος σου και εκεί θα προβείς σε εργασία.

Μην σου κάνει εντύπωση οτι χάνει θερμοκρασία στο συγκεκριμένο χώρο.

Εκεί είναι ο Βοριάς. Ακόμα δεν μας είπες που βρίσκεται η κατασκευή?

Κι αν υπάρχει κτίριο δίπλα να κόβει τους βορινούς ανέμους?

Η αντικατάσταση του κουφώματος με ένα ανοιγόμενο που να σφραγγίζουν καλά τα φύλλα και να διατηρεί καλύτερα την θερμοκρασία να μην διαφεύγει προς τα έξω, μπορεί να βελτιώσει το πρόβλημα.

Ακόμα η προσθήκη ενός σώματος ηλεκτρικού στο χώρο και κυρίως αν δύναται ο συγκεκριμμένος χώρος να ζεσταθεί με μόνο ένα σώμα πάλι μπορεί να βελτιώσει το πρόβλημα.

Η εξάλειψη των θερμογέφυρων όμως, η θερμομόνωση μπετού, η θερμομόνωση κατασκευής  γενικότερα θα σου λύσει το πρόβλημα με τον καλύτερο, μη πολυέξοδο μακροπρόθεσμα τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει ακριβής μέτρηση της θερμοροής και να δούμε ακριβώς την απώλεια. Η θερμοκάμερα δεν δίνει απώλεια ροής

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update:

 

Μέτρηση της θερμοροής δεν ξέρω ποιος έχει μηχάνημα να το κάνει αν ξερεις κάποιον που το έχει πες μου...

 

Εγω με ενα απλό υγρασιόμετρο που το χρησειμοποιούσα για τα ξύλα ( μη γελάτε ) είδα οτι οι τοίχοι στο υπόλοιπο σπίτι είναι 0-5% και σε αυτό το δωμάτιο στον τοίχο απο τούβλο που έχει και μόνωση μέσα είναι 10% και στο μπετό 18%.υγρασία.

Αμα αυτο που μέτρησα  είναι σωστό νομίζω οτι είναι ξεκάθαρο οτι χρειάζεται ενίσχυση η μόνωση, απο όσα ξέρω η καλύτερη μόνωση γίνεται στον εξωτερικό τοίχο.

 

Τωρα τι και πως στην Ελλάδα δύσκολα βγάζεις άκρη, εχω δει υπάρχουν εταιρίες με μονώσεις αλλα ποιος απο ολους αυτους ξερει τι κάνει δυσκολα να τον βρω..

 

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Update:

 

Μέτρηση της θερμοροής δεν ξέρω ποιος έχει μηχάνημα να το κάνει αν ξερεις κάποιον που το έχει πες μου...

 

Εγω με ενα απλό υγρασιόμετρο που το χρησειμοποιούσα για τα ξύλα ( μη γελάτε ) είδα οτι οι τοίχοι στο υπόλοιπο σπίτι είναι 0-5% και σε αυτό το δωμάτιο στον τοίχο απο τούβλο που έχει και μόνωση μέσα είναι 10% και στο μπετό 18%.υγρασία.

Αμα αυτο που μέτρησα  είναι σωστό νομίζω οτι είναι ξεκάθαρο οτι χρειάζεται ενίσχυση η μόνωση, απο όσα ξέρω η καλύτερη μόνωση γίνεται στον εξωτερικό τοίχο.

 

Τωρα τι και πως στην Ελλάδα δύσκολα βγάζεις άκρη, εχω δει υπάρχουν εταιρίες με μονώσεις αλλα ποιος απο ολους αυτους ξερει τι κάνει δυσκολα να τον βρω..

 

Τι λέτε?

 

λέω οτι υπάρχουν εταιρίες και με θερμοροόμετρο και απλά εσείς δεν τις ξέρετε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.