Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χτίσιμο Δεξαμενής - Άντληση νερού ηλιακά στα 40μ ύψος.


Recommended Posts

βενζινοκίνητη με 200Ε δεν σας κάνει?

γίνεται βενζινοκίνητη αντλία να παίρνει αυτόματα μπροστά και να δουλεύει με φλοτέρ? να κλείνει και να ανάβει αυτόματα, δηλαδή.

Αυτό θα πρεπει να συμβαίνει γιατί δεν γίνεται κάθε μέρα να βάζω μπρος την αντλία, να έχω τον νου μου μην αδειάσει η πηγή και πάρει

αέρα το μοτέρ, να πηγαίνω πάλι να την σβήνω κλπ. Αυτά τα κάνω ήδη με το πόσιμο νερό μου και είναι κούραση.

Link to comment
Share on other sites

γίνεται βενζινοκίνητη αντλία να παίρνει αυτόματα μπροστά και να δουλεύει με φλοτέρ? να κλείνει και να ανάβει αυτόματα, δηλαδή.

Αυτό θα πρεπει να συμβαίνει γιατί δεν γίνεται κάθε μέρα να βάζω μπρος την αντλία, να έχω τον νου μου μην αδειάσει η πηγή και πάρει

αέρα το μοτέρ, να πηγαίνω πάλι να την σβήνω κλπ. Αυτά τα κάνω ήδη με το πόσιμο νερό μου και είναι κούραση.

 

βέβαια γίνετε. θα πάρεις μια μηχανή με ηλεκτρική μίζα και 50Ε σε ένα ηλεκτρονικό για να σου φτιάξει μια επαφή εκκίνησης και παύσης με το φλότερ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

1. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αναθέσεις σε έναν μηχανικό (ηλεκτρολόγο ή μηχανολόγο) να σου κάνει μια μελέτη σχετικά με την ηλιακή αντλία(επίσης στην Πάρο λόγω του καλού αιολικού δυναμικού μπορείς να χρησιμοποιήσεις επιπρόσθετα και αγ). Αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να το κάνεις αυτό προτείνω είτε να απευθυνθείς σε κάποιες από τις αντιπροσωπείες και να σου υποβάλλουν κάποια προσφορά ( αφού τους δώσεις τα στοιχεία που σου ζητήσουν) ή ίσως να μπορούσες και να απευθυνθείς σε κάποιο από τα καταστήματα που πουλάνε αντλίες στην Πάρο και όταν έρθει κάποιος πωλητής να έρθει σε επαφή μαζί σου για την ανταλλαγή στοιχείων(αυτό είναι προτιμότερο γιατί και άμεση επαφή θα έχεις, και η παροχή της συγκεκριμένης υπηρεσίας από το κατάστημα θα είναι διαφήμιση και για τον ίδιο και για τον πωλητή οπότε είστε όλοι ωφελημένοι). Η διαστασιολόγηση του συστήματος έχει αρκετές παραμέτρους ενδεικτικά μανομετρικό ύψος, υδραυλικές απώλειες, ισχύς αντλίας, ισχύς φβ, μέγεθος δεξαμενής, παροχή κα πολλά οπότε θα είναι καλό να μην προβείς σε μια αυθαίρετη αγορά μέσω ιντερνετ εν΄ςο φθηνού συστήματος που ενδέχεται και να μη σου δουλέψει αλλά και να μην βρίσκεις ανταλλακτικά. Καλύτερα να πληρώσεις λίγο παραπάνω και να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψει όπως θέλεις και να υπάρχουν ανταλλακτικά.

2. Μπορείς να βάλεις επίγειες πλαστικές δεξαμενές και να τις συνδέσεις σε σειρά. Αφενός για να μην μπεις στη διαδικασία σκαψίματος, χτισίματος που είναι ακριβότερη και αφετέρου αν χρειαστεί αλλαγή κα΄ποια να μην μείνεις χωρίς νερό. Επίσης σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις και μια δεξαμενή γεμάτη νερό αν τυχόν χρειαστεί ποτέ για λόγους πυρόσβεσης και να μπορείς να πάρεις νερό άμεσα (και να μην χρειαστεί να αντλείς αν είχες από την υπόγεια δεξαμενή )

Πάρε  και εδώ μια ιδέα

http://www.grundfos.com/products/find-product/sqflex.html#brochures

ευχαριστώ! θα μιλήσω με καταστήματα πώλησης αντλιών και θα μάθω στοιχεία αντιπροσωπειών να έρθω σε επαφή. Οσο για τις δεξαμενές, έχω 2 πλαστικές του 1 κυβικού που μπορώ να τις χρησιμοποιήσω σε σειρά, Όμως, είναι παρα πολύ λιγο τόσο νερό. Στο μυαλό μου είχα ένα μέγεθος στέρνας/δεξαμενής πάνω απο τα 400-500 κυβικά.. Ειδικά τον χειμώνα με τις βροχές κλπ, θελω να γεμίζει η τεράστια δεξαμενή, ώστε να έχω "καβάτζα" για το καλοκαίρι που γίνεται κρανίου τόπος εδώ. Σκοπός μου είναι να παραμένει πράσινο το τοπίο τους 6-8 μήνες της ξηρασίας ανα έτος, να ποτίζονται δέντρα και ζώα άνετα. Άρα ίσως να χρειάζεται ακόμα μεγαλύτερη απο 400-500 κυβικά. Τα 5 κυβικά πλαστικής κοστίζουν περίπου 1000 ευρώ. Απαγορευτικό κόστος για τέτοιο μέγεθος για μένα. Θα έδινα 3-4 χιλιάδες για χτίσιμο τεράστιας στέρνας, ναι, αλλά όχι για λιγότερα απο 500κυβικά.

Link to comment
Share on other sites

βέβαια γίνετε. θα πάρεις μια μηχανή με ηλεκτρική μίζα και 50Ε σε ένα ηλεκτρονικό για να σου φτιάξει μια επαφή εκκίνησης και παύσης με το φλότερ.

ευχαριστώ πάρα πολύ, θα το κοιτάξω. Και το  link που μου στείλατε. Αρκεί να βρω ηλεκτρονικό της προκοπής εδώ.

Link to comment
Share on other sites

 

βρίσκω με 400 ευρώ πετρελαιοκίνητη αντλία 5 αλόγων, με μπαταρία και μίζα. Μανομετρικό νομίζω 60 ή 70 μέτρα. Πρέπει, όμως, η αντλία που θα αγοράσω να είναι αυτόματης αναρρόφησης?

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσεις τόσο μεγάλο έργο (δεξαμενές, αρδευτικά δίκτυα κλπ) κάνε δοκιμαστικές αντλήσεις για να δεις αν όντως υπάρχει τόσο νερό και κλιματολογική μελέτη για να δεις αν σε φτάνει για τις ανάγκες σου. Κατουρώντας δε ξέρω αν καλύπτεσαι για καθημερινό πότισμα φυτών και ζώων σε τέτοιο ξηροθερμικό κλίμα.

Link to comment
Share on other sites

αν εχει σκοπο να δουλευει 2 ωρες την ημερα αυτη η αντλια που επιλεξατε δεν θα σε βγαλει μηνα.

Θα κοιταξεις για τετραχρονη με μια αξιοπιστη μαρκα(honda,suzuki, κλπ)

Επισης το 50ρικο στον ηλεκτρονικο το ξεχναμε.Θα χρειαστει κοντρολερ με τους απαραιτητους αυτοματισμους ,προστασιες,χρονικα κλπ.Μεγαλο θεμα βεβαια και η εκκινηση του βενζινοκινητηρα τον χειμωνα με τα κρυα,κρινω απαραιτητο το αυτοματο τσοκ.

Στο κομματι της αντλιας που λετε αυτες οι αντλιες δεν τραβανε απο βαθος.Θα χρειαστει να μπει ενα ποτηρι στην σωληνα αναροφησης ωστε να μην στεγνωνει η αντλια απο νερο.

αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Η ηλιακή αντλία με φωτοβολταϊκά είναι σε βάθος χρόνου η καλύτερη και η πιο αξιόπιστη λύση.

Είναι όμως και η ακριβότερη ως αρχικό κόστος καθώς εδώ έχει αποδειχθεί ότι τα επώνυμα προϊόντα (όπως αυτό που έδειξε ο stet στο #3, και το οποίο έχω δει στην πράξη να λειτουργεί άψογα σε τουλάχιστον 3 παρόμοιες εφαρμογές) δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που συνήθως διακινούνται στο ebay και άλλα αντίστοιχα site.

Το σύστημα λειτουργεί αυτόματα, μπορεί να έχει όλους τους αυτοματισμούς που χρειάζεσαι (υψηλής / χαμηλής στάθμης) και σε βάθος χρόνου θα μπορούσες να χρησιμοποιήσει τα φωτοβολταϊκά και για άλλες χρήσεις (π.χ. σε ένα πλήρες σύστημα αυτόνομης ηλεκτροδότησης).

Η διαστασιολόγηση του συστήματος και η επιλογή του κατάλληλου μοντέλου της αντλίας θα πρέπει να γίνουν προσεκτικά λαμβάνοντας υπόψη όλες τις παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

αν εχει σκοπο να δουλευει 2 ωρες την ημερα αυτη η αντλια που επιλεξατε δεν θα σε βγαλει μηνα.

Θα κοιταξεις για τετραχρονη με μια αξιοπιστη μαρκα(honda,suzuki, κλπ)

Επισης το 50ρικο στον ηλεκτρονικο το ξεχναμε.Θα χρειαστει κοντρολερ με τους απαραιτητους αυτοματισμους ,προστασιες,χρονικα κλπ.Μεγαλο θεμα βεβαια και η εκκινηση του βενζινοκινητηρα τον χειμωνα με τα κρυα,κρινω απαραιτητο το αυτοματο τσοκ.

Στο κομματι της αντλιας που λετε αυτες οι αντλιες δεν τραβανε απο βαθος.Θα χρειαστει να μπει ενα ποτηρι στην σωληνα αναροφησης ωστε να μην στεγνωνει η αντλια απο νερο.

αυτα..

ευχαριστώ, κι εγω υπερ της diesel ειμαι. Αν και θα προτιμουσα αθωρυβη. Απο περιπου 1μ βαθος θελω να τραβαει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.