Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πατητη τσιμεντοκονια αποψεις


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

.

Εχει αποφασιστει στην ανακαινηση του μπανιου μας αντι για πλακακια να βαλουμε πατητη τσιμεντοκονια. Το ερωτημα ειναι οτι σαν υλικο εχει μεγαλες αποκλισεις στην τιμη απο εταιρια σε εταιρια χωρις να ξερω αν δικαιολογειται η αν υπαρχει καποια που πραγματικα ξεχωριζει ως ποιοτητα. Αν καποιος μπορει να μας φωτισει .... :idea:

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην τιμή των υλικών από εταιρία σε εταιρία έχει να κάνει κυρίως με την διαφορά, στο τι και πόσο, της πρώτης ύλης, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα οτι κάτι που είναι φτηνό δεν είναι και καλό.

Ακόμα μεγαλύτερες αποκλίσεις θα βρείτε στις τιμές για την εργασία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

.

Εχει αποφασιστει στην ανακαινηση του μπανιου μας αντι για πλακακια να βαλουμε πατητη τσιμεντοκονια. Το ερωτημα ειναι οτι σαν υλικο εχει μεγαλες αποκλισεις στην τιμη απο εταιρια σε εταιρια χωρις να ξερω αν δικαιολογειται η αν υπαρχει καποια που πραγματικα ξεχωριζει ως ποιοτητα. Αν καποιος μπορει να μας φωτισει .... :idea:

 

ανάλογα το ποσοστό του μικροτσιμέντου που περιέχει!!!!!! αυτό πληρώνεται. Τώρα για μπάνιο εννοείται τα πάντα όλα όπως και τους πάγκους?

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος εφαρμογής της πατητής είναι αυτό που ανεβάζει το κοστολόγιο (υπολόγισε μεσοσταθμικά 50-60 ευρώ/τ.μ. εφαρμογή) και όχι τόσο το κόστος της αγοράς.

Εκτός αυτού, υπολόγιστε ένα επιπλέον κόστος για την προεργασία της επιφάνειας τοποθέτησης καθώς και για τα τελικά βερνικώματα συνήθως σε 2 χέρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το κόστος εφαρμογής της πατητής είναι αυτό που ανεβάζει το κοστολόγιο (υπολόγισε μεσοσταθμικά 50-60 ευρώ/τ.μ. εφαρμογή) και όχι τόσο το κόστος της αγοράς.

Εκτός αυτού, υπολόγιστε ένα επιπλέον κόστος για την προεργασία της επιφάνειας τοποθέτησης καθώς και για τα τελικά βερνικώματα συνήθως σε 2 χέρια.

 

Από που προκύπτουν αυτά τα νούμερα? 50-60 ευρώ/τ.μ. και χωρίς αστάρωμα και βερνικώματα? Με το βερνίκωμα ή το αστάρωμα θα φτάσουμε τα 100€? 

 

Τις τελευταίες μέρες έχω κάνει τη δική μου έρευνα πάνω στο υλικό για δική μου ανακαίνιση και είμαι σε σκέψη να επιχειρήσω την εφαρμογή μόνος μου. Αν κοιτάξει κανείς video στο youtube με εφαρμογή του υλικού, θα καταλάβει ότι δεν θέλει καμία ιδιαίτερη δεξιοτεχνία, οπότε θεωρώ τα ποσά που αναφέρονται εντελώς εξωπραγματικά. Μόνο προσοχή χρειάζεται να μην παραληφθεί κάποια στρώση και να τηρηθούν οι απαιτούμενοι χρόνοι στεγνώματος, πριν την εφαρμογή των επόμενων στρώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μπανάκι μπορεί να τελειώσει με τρεις επισκέψεις, μπορεί να τελειώσει με δέκα επισκέψεις.

Ένα σακί πατητής μπορεί να κοστίζει από 10€ μέχρι και 100+€.

Toyota είναι το Yaris, Toyota είναι και GT86...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.