Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβλημα με επιτειχιο καυστηρα αεριου


chrispliakos

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Εκανα χθες εξαερωση σε καποια σωματα στο σπιτι μου γιατι δε θερμαινονταν σωστα.

Μετα την εξαερωση ο καυστηρας σταματησε να λειτουργει και αναβοσβηνει το κοκκινο λαμπακι. Τον εκανα reset κλεινοντας τον και περιμενοντας 5 δευτερα αλλα το προβλημα επιμενει.

Επισης αναβοσβηνει το μανομετρο στο 1 bar.

Απο οτι καταλαβα δεν υπαρχει αρκετη πιεση. Ωστοσο δε μπορω να βρω τον τροπο να την επαναφερω.

 

Ο καυστηρας ειναι ο Protherm 23 BTVE

Απο κατω του βλεπω μονο 2 βανες,μια μπλε και μια κιτρινη. Μπορω να προσθεσω φωτογραφιες αν επιθυμειτε.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια από τις βάνες είναι για αναπλήρωση του νερού του κλειστού κυκλώματος της θέρμανσης. Με την εξαέρωση αφαίρεσες νερό και μάλλον έπεσε η πίεση κάτω από την επιτρεπτή πίεση λειτουργίας. Η συνήθης πίεση είναι 1.5bar.

Link to comment
Share on other sites

Σόρι που 'κανιβαλίζω' το θέμα αλλά δεν έχω δικαίωμα δημιουργίας νέου θέματος, οπότε αναγκαστικά...

 

Έχω ένα λέβητα φυσικού αερίου Junker Eurosart ZWA 24-1, εδώ το manual.

Ξαφνικά, από σήμερα το πρωί μου βγάζει 'βλάβη C6'.

Στο manual αυτή  η βλάβη σημαίνει:

Σελ. 45: Αιτία: Διακόπτης πίεσης δεν κλείνει.  Θεραπεία: ελέγξτε διακόπτη πίεσης.

Σελ. 48: Αιτία: ο καυστήρας μπλοκάρει.

Σελ. 49: Αιτία: Διακόπτης πίεσης χαλασμένος ή υπάρχει υγροποίηση στα σωληνάκια. Χαλασμένος ή δυσκίνητος ανεμιστήρας.

 

Σελ. 18, εικόνα 27, πάνω - πάνω θα δείτε τον ανεμιστήρα (1) και αριστερά το Διακόπτης διαφορικής πίεσης(26).

 

Όταν τον βάζω στην πρίζα το λέβητα και ξεκινάει, ο ανεμιστήρας γυρνάει για μερικά δευτερόλεπτα αλλά μετά σταματάει.

Οπότε, υποθέτω, ο ανεμιστήρας είναι οκ.

Τα σωληνάκαι δεν έχουν υγρά ούτε τίποτα μέσα, υποθέτω και αυτά οκ.

Τον Διακόπτη διαφορικής πίεσης όμως, πώς τον ελέγχω;

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

ελενξε πρωτα τον αυτοματο πληρωσης του καυστηρα που ειναι καπου εκει κοντα. δεν ειναι πανω στη συσκευη αλλα εκει που περνει παροχη με νερο αυτος εχει επανω και μανομετρο που πρεπει να ειναι 1,5bar.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα σωληνάκια και φυσηξε τα στην συνέχεια βγάλε και καθάρισε τον ανεμιστήρα ειδικά εκεί που κουμπώνουν τα σωληνάκια.

 

Αν και το καλύτερο είναι να βρεις έναν τεχνικό που να δουλεύει τα συγκεκριμένα μηχανήματα

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω φυσήξει τα σωληνάκια και τα σημεία που ενώνονται με τον ανεμιστήρα, αλλά τίποτα.

Βρήκα έναν τεχνικό καυστήρων φυσικού αερίου, αλλά δεν ξέρω αν γνωρίζει τον δικό μου καυστήρα, δεν έχω μιλήσει ακόμα μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος αισθητήρας απ' όλους; (4 βρήκα)

Στη σελ. 18 του manual διαβάζω: τον αισθητήρα πίεσης (17), αισθητήρα θερμοκρασίας για ζεστό νερό (18) και αισθητήρα ροής νερού (20), αισθητήρα θερμοκρασίας στην προσαγωγή(24).

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

26 διακόπτης διαφορικής πίεσης. Αλλά όπως και να έχει πρέπει να το δει κάποιος το μηχάνημα δεν γίνεται με τηλεδιάγνωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.