Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Ψάχνω τρόπους να προσομοιώσω τα κατακορυφα τοιχεία υπογείου με κατακόρυφα 3d πεπερασμένα.

 

Αλλά από ότι βλέπω δεν μπορώ να τα συνδεσω με τους κατακόρυφους στύλους-τοιχεια που έρχονται από την ανωδομή. Το έχει κάνει κανείς άλλος?

 

Υ.Γ Δευτερα και Τριτη είναι το σεμιναριο του Scada για τους Ευρωκώδικες, θα παει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γενικώς απέφευγε μέσα στην ίδια μελέτη να συγχέεις πεπερασμενα (2d ή 3d) και γραμμικά μέλη. τι θέλω να πω. αν έχεις μια κοιτόστρωση ή μια πλάκα ανωδομής που θέλεις να περιγράψεις με πεπερασμένα κάνε copy paste όλη σου την μελέτη και στην νέα μελέτη θα βγάλεις τα συμπεράσματα σου για τα πεπερασμένα (τάσεις-διαστασιολογήσεις) ενώ τον υπόλοιπο φορέα σου τον διαστασιολογήσεις από πλήρως γραμμικά μέλη. αυτό επίσημα από την υποστήριξη, γιατί η συνύπαρξη πεπερασμένων με γραμμικά (ειδικά αν ο φορέας είναι δύστροπος) θα σου δώσει εσφαλμένα πιθανώς μεγέθη για τα γραμμικά μέλη.

τώρα αν πρόκειται για υπόγειο ενός συνήθους κτιρίου δεν υπάρχει λόγος νομίζω να το προσομοιώσεις με πεπερασμένα γιατί και οι 3 τρόποι προσομοίωσης με γραμμικά μέλη που διαθέτει το σκαντα κάνουν αυτό που θέλουμε, δλδ να προσομοιώσουν την ακαμψία του υπογείου και να το συμπεριλάβουν στους ελέγχους. τώρα βέβαια θα μου πεις δεν οπλίζει τοιχία υπογείου, αλλά δεν νομίζω ποτέ να απαιτηθεί σε τοιχίο υπογείου (αναφέρομαι σε 1 υπόγειο) οπλισμός άνω του Φ10/20 έως Φ10/10 και με ικανοποιημένες τις διατάξεις εκως περί όπλισης πχ σε τυχόν ανοίγματα κτλ.τώρα αν αναφέρεσαι σε κάποια πισίνα ή δεξαμενή θα δώσεις όλο σου τον φορέα με πεπερασμένα στον χώρο, κοιτόστρωση και ανωδομή για να βγάλεις τα συμπεράσματα σου περί τάσεων όπλισης κλπ. για τα σεμινάρια τί παίζει??πότε ακριβώς γίνονται??γίνεται κάτι μέσω ιντερνετ??είμαι από επαρχία και δυστυχώς δεν μπορώ να κατέβω αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Στην προσομοίωση του υπογείου με μετατροπή των δοκών σε στύλους με ενοχλεί ότι

ποτε δεν βγαίνουν τα πεδιλάκια επειδή ελέγχονται ώς μεμονωμένα και όχι τόσο ο οπλισμός των τοιχείων, για αυτό κοιτάζω και για άλλους τρόπους...

Το σεμιναριο είναι διήμερο αυριο και μεθάυριο και γίνεται σε ξενοδοχείο της Αθήνας.

Δεν νομίζω να υπάρχουν και οnline.

Eπικοινώνησε με την εταιρεία μηπως μπορούν να σου στείλουν σχετικά αρχεία με υλικό της παρουσίασης

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν βάζεις πεδιλοδοκούς κάτω από τα τοιχία? στην πράξη έτσι δεν το κατασκευάζεις εξάλλου?νομίζω έχουμε ξανασυζητήσει πώς μπαίνουν πεδιλοδοκοί κάτω από τοιχία υπογείου στο σκάντα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nαι το έχουμε πεί και μάλλον ειναι η πιο γρηγορη μέθοδος.

Αλλα δεν το κατασκευάζω το τοιχείο με κορμό πεδιλοδοκού.

Τα ελατηρια της πεδιλοδοκου είναι μονο πανω στην αξονα της αν δεν κάνω λάθος και δεν είναι υπάρχουν και στροφικά να παραλαμβαινουν και ροπές.

Δηλαδή οι αναπτυσσόμενες τάσεις στο πέλμα της πεδιλοδοκού θα πρεπει να προκυπτουν απο την ανάλυση ώς ομοιόμορφα κατανεμημένες και όχι με αιχμές στις άκρες όπως στα πεδιλα.

 

Οπότε σκέφτομαι μηπως προσομοιώσω την θεμελίωση των τοιχωμάτων πλήρωσης με τμηματική επιφανεια πεπερασμενων Ο.Ε.F (ίση με αυτη του πεδίλου που θα έβαζα) και γιατι όχι και τα ίδια τα τοιχεία με 3Δ πεπ.

Βεβαια και εδω παρουσιάζεται το πρόβλημα οτι για τα πεδιλα δεν υπάρχει μεγαλος λόγος πλάτους/παχους ώστε να είναι ρεαλιστική η χρήση επιφανειακών και όχι κυβικών πεπερασμένων στοιχείων ...

 

Παντως προς το παρον εχω καταλήξει ότι δεν με ικανοποιεί κανενας από τους συνηθισμένους τρόπους υπολογισμού της θεμελίωσης των τοιχωμάτων πλήρωσης

και για αυτό οποτε έχω υπογειο και βολευει και η κατοψη κοιταζω να την βγάζω με rantie

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάποιες ερωτήσεις:

1. Παρακολούθησε/ παρακολουθεί κάποιος τα σεμινάρια του pro?τί καλύπτουν?είναι ενδιαφέροντα?διανέμουν σημειώσεις?θα γίνει κάτι εκτός αθηνών?μίλησα και μαζί τους και ως συνήθως κατατοπιστικότατοι. δεν το γυρνάνε σε πωλήσεις plotter καλύτερα..

2. Υπάρχει σε κάποιο εγχειρίδιο ή wherever επεξήγηση της ονοματολογίας των τάσεων στα πεπερασμένα??(Νχχ, Νyy, Ν1 κλπ...)

3.Έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς με τα 3δ - πεπερασμένα επίλυση υλικού πέραν σκυρόδεμα-χάλυβα? πχ λιθοδομή με κατάλληλη τροποποίηση μέτρου ελαστικότητας - διάτμησης- λόγου poisson-ειδικού βάρους...

4.θέλοντας να ορίσω έναν ημικυκλικό θόλο εκ περιστροφής συναντώ κάποια προβλήματα στην κατασκευή δύο κύκλων σε κάθετα μεταξύ τους επίπεδα.

δεν καταλαβαίνω σε ποιο επίπεδο κάτοψης πρέπει να σχεδιάσεις για να "πάρεις" τον κύκλο στο 3δ επίπεδο εκεί που θέλεις (νομίζω ότι με πετάει όπου θέλει), και αν μπορεί να γίνει κατάτμηση (trim) των δύο κύκλων για να μου περισσέψει ο τρούλος που θέλω. έχει δοκιμάσει κάποιος κάποιον άλλο τρόπο?

εν πάσει περιπτώσει το ζουμί είναι ότι θέλω να παιδέψω λίγο τα 3δ σε περίεργες μορφές.

Link to comment
Share on other sites

1. Εγω, καλά ήταν, επιγραμματικα βεβαια καλυπτουν Εc2, EC8 και ΕC1, σημειώσεις όχι!

2. Οχι, κοιταξε όμως μια σελίδα μονο που υπαρχει στο manual πεπερασμένων του Scada FW γραφει κάτι ελάχιστα.

4. Νομίζω οτι μπορείς να περιγραψεις και τόξα αντι κυκλους, παντως γίνεται με καποιον τρόπο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν έχοντας λίγο ελεύθερο χρόνο στην διάθεση μου έπαιξα με μια πισίνα στο σκάντα και αποφάσισα να μεταφέρω βήματα και προβληματισμούς δημοσίως:

1. δημιουργούμε το μοντέλο της πισίνας δουλεύοντας κυρίως σε τρισδιάστατο, ώστε να έχουμε καλύτερη εποπτικότητα και εισαγωγή πιθανώς κεκλιμένου πυθμένα.

2. πέραν των βασικών φορτίσεων μου που υπάρχουν στο πρόγραμμα (lc1 μόνιμα φορτία, lc2 κινητά φορτία), εισάγω lc3 την ώθηση γαιών επί των τοιχίων, lc4 την υδροστατική πίεση επί πυθμένα και τοιχίων.

3. έχω δημιουργήσει το μοντέλο μου και επιβάλλει όλες τις ανωτέρω φορτίσεις.εδώ θα πρέπει να σημειώσω μια απορία μου: ως ώθηση γαιών επιβάλλω αυτή που σημειώνει ο εακ - δηλαδή τραπεζοειδούς κατανομής 1,50*α*γ*H στην στέψη και 0,50*α*γ*Η* στην βάση του τοιχίου. Όπου α, είναι η σεισμική επιτάχυνση της περιοχής??το τελικό αποτέλεσμα θα προκύπτει σε kn/m2 απ'οτι καταλαβαίνω?ελλείψει δυνατότητας εισαγωγής τραπεζοειδούς φορτίου στα πεπερασμένα εισάγω το μέγιστο των ανωτέρω σαν κατανεμημένο σε όλο το τοιχίο επί το δυσμενέστερο...ως υδροστατική τώρα εισάγω μια πίεση (kn/m2) που είναι το γινόμενο ειδικού βάρους νερού (10kn/m3) *ύψος νερού (αν πρόκειται για πυθμένα) ή ύψους τοιχίου αν πρόκειται για υδροστατική επί τοιχίου.

4. ανάλυση- όπου θα χρειαστεί να τρέξουμε ένα σενάριο απλοποιημένης φασματικής (ή δυναμικής) για να ληφθούν υπόψη σεισμός και μόνιμα φορτία (δηλαδή ίδιο βάρος) και ένα σενάριο statik όπου θα ληφθούν υπόψη οι lc3 (ώθηση γαιών) και lc4 (υδροστατική πίεση).

Κατά την απλοποιημένη οι πολλαπλασιαστές ιδιοτήτων των γραμμικών μελών θα εισαχθούν απομειωμένοι βάσει εακ ενώ αντίθετα στην statik τίθενται όλοι μονάδα.

στο πεδίο των φορτίσεων κατά την απλή statik θα τεθούν ώς φόρτιση 1 η lc3 (γαίες), και ως φόρτιση 2 η lc4 (υδροστατική).αντιστοίχως κατά την απλοποιημένη φασματική θα τεθεί ως φόρτιση 1 η lc1 (μόνιμα, δλδ ίδιο βάρος) και ως φόρτιση 2 η lc2 (κινητά αν υπάρχουν.)

5. Τρέχουμε και τις δύο αναλύσεις και με ενεργή την απλοποιημένη στο αναδυόμενο παράθυρο μπαίνω στους συνδυασμούς.πατάω προκαθορισμένοι συνδυασμοί και εμφανίζονται όλοι οι προκαθορισμένοι σεισμικοί συνδυασμοί. τικάρω την επιλογή και των 6 συνδυασμών αστοχίας και λειτουργικότητας (βάσει εκ1, επάνω και δεξιά) και ετοιμάζομαι να εισάγω ώς lc10 και lc11 τίς γαίες και την υδροστατική αντιστοίχως.

έτσι λοπόν στην lc10 επί παραδείγματι εισάγω:σενάριο το statik (από το αναδυόμενο παράθυρο), φόρτιση την 1 για γαίες , τύπο G (αφού η φόρτιση έχει μόνιμο χαρακτήρα) και στο πεδίο περιγραφή μια περιγραφή της φόρτισης. ομοίως φτιάχνω την lc11 με την προφανή διαφορά ότι ως φόρτιση γράφω 2 (αφού έτσι την είχα αντιστοιχήσει όταν έφτιαχνα τις φορτίσεις του σεναρίου statik, βλέπε και βήμα 4).Πατάω το πλήκτρο του υπολογισμού συνδυασμών και ακολούθως με την καταχώρηση αποθηκεύω με δικό μου όνομα αυτό το πακετάκι συνδυασμών που μόλις έφτιαξα στο φάκελο της μελέτης και το καλώ στα αποτελέσματα μου όπου και το τρέχω.

τα ανωτέρω προέκυψαν από δικό μου παίδεμα και διάβασμα και συζητήσεις με την υποστήριξη σε κάποια σημεία.ελπίζω να φανούν χρήσιμα και να προκύψει αν υπάρχει θέμα, κάποιος διάλογος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

υπάρχει κάποιος τύπος που να βγάζει το μήκος αγκύρωσης ? η κρίσιμη περιοχή για την πύκνωση των συνδετήρων στις δοκούς από που προκύπτει?δηλαδή πόσο μήκος έχει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.