Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

φίλε εδώ μιλάμε για το σκάντα. άρα είσαι σε λάθος μέρος.

αυτά που ρωτάς αναφέρονται στον εκως (κανονισμός σκυροδέματος).δες κεφάλαιο 17- πλήρης αναφορά και υπολογισμός μήκους αγκύρωσης και κεφάλαιο 18,παράγραφος 3 - δοκοί αναφορά στο κρίσιμο μήκος δοκού.ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κυκλοφόρησε καινούρια έκδοση- αναβάθμιση για το scada pro.

την έχει κατεβάσει κανείς? γνωρίζει κανείς τί προστέθηκε και αν έγινε κάτι με την push-over? είναι δωρεάν για όσους έχουν συμβόλαιο συντήρησης και ανηρτημένη στο σαιτ της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκαν καποια πραγματα στους ελέγχους λειτουργικότητας στα μεταλλικά,

και καποιες αλλαγές μάλλον σε διαφορα θέματα που είχαν παλαιότερα στους στρεπτοκαμπτικούς λυγισμους, πιστέυω με αυτή την έκδοση να έχουν διορθωθεί.

Μπήκε κουμπακι στα μεταλλικά που ενεργοποιεί ικανοτικούς ελέγους (προσαυξηση εντατικών μεγεθών.

Και αλλαξε και η μάσκα των σχεδίων ξυλοτύπων αλλα οι εντολές έμειναν ίδιες.

Στα μπετά δεν πρέπει να άλλαξε κατι σημαντικό, ρωτησα αλλα δεν ηθελαν να πουν και πολλες λεπτομέρεις..

Η push over και οι μη γραμμικές αναλύσεις διαφημίζονται στο φυλλάδιο άλλα δεν νομίζω να έχουν μπει.

Ετσι και αλλίως χωρίς να βγούν και τα manual τι να τα κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Επειδή στο εγχειρίδιο δεν αναφέρονται, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

- Στην εμφάνιση των τοπικών αξόνων στα πεπερασμένα στοιχεία, τι συμβλίζει η κουκίδα;

- ποιά η λειτουργία των πλήκτρων Χ,Ψ,Ζ, ΓΡΑΜΜΗ στην εντολή πλέγμα 2D- υπολογισμός ομάδων πλεγμάτων;

- Δίνω φορτίο πίεσης στα επιφανειακά με θετικό πρόσημο όπως δείχνει και η εικόνα, αλλά στην εμφάνιση το εμφανίζει με αντίθετη φορά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αυτό που εμφανίζεται όταν πατάς τοπικοί άξονες, για να συνεννοηθούμε θα το ονομάσουμε γυρίνο. αυτός ο γυρίνος έχει ουρά και κεφάλι (κεφάλι εννοώ την άσπρη μπίλια).

λοιπόν, ο άξονας που συνδέει την ουρά και το κεφάλι του γυρίνου είναι ο τοπικός άξονας Χ.

Τα θετικά του τοπικού άξονα Χ, τα βρίσκεις αν κάνεις τον κανόνα του δεξιού χεριού (ή αλλιώς κανόνα των 3 δακτύλων). εκεί που θα δείχνει ο αντίχειρας σου είναι τα θετικά του χ.

όμοια ισχύουν και για z.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πετάω από τη χαρά μου!!! Σήμερα κατέβασα την τελευταία έκδοση build1561 και διαπίστωσα ότι "ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ" μπορείς να κάνεις "pan" (μετακίνηση σχεδίου) με το μεσαίο πλήκτρο του ποντικιού σε κατάσταση 2D. Κάτι το οποίο το είχα αιτηθεί επανειλημμένως από την τεχνική υποστήριξη. Τέλος στα Zoom in και out, για να μετακινήσεις το σχέδιο εκεί που θέλεις!!!!! Μόλις δω και τι άλλο νέο έχει θα το αναρτήσω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πετάω από τη χαρά μου!!! Σήμερα κατέβασα την τελευταία έκδοση build1561 και διαπίστωσα ότι "ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ" μπορείς να κάνεις "pan" (μετακίνηση σχεδίου) με το μεσαίο πλήκτρο του ποντικιού σε κατάσταση 2D. Κάτι το οποίο το είχα αιτηθεί επανειλημμένως από την τεχνική υποστήριξη. Τέλος στα Zoom in και out, για να μετακινήσεις το σχέδιο εκεί που θέλεις!!!!! Μόλις δω και τι άλλο νέο έχει θα το αναρτήσω.

 

Αν το forum ήταν facebook θα πατούσα "Μου αρέσει!!!" στο παραπάνω!!!!

Επιτέλους!!!

 

 

EDIT: Δοκιμάστε να βάλετε υποστύλωμα και δοκό και πατήστε tab, shift και ctrl να δείτε τι γίνεται!!! ΝΑΙΙΙΙΙΙ

Link to comment
Share on other sites

επειδή σας είδα και ζήλεψα..

είμαι ο μόνος που κατά την εγκατάσταση μου βγάζει μήνυμα ότι: "some installation files are corrupt"?

edit: επικοινώνησα με την εταιρία σήμερα για να ρωτήσω για τα σεμινάρια που διαφημίζουν στην ιστοσελίδα τους επειδή θα βρεθώ αθήνα την παρασκευή, ωστόσο μου απάντησαν πως τα σεμινάρια αυτά αναφέρονται σε μηχανικούς που τώρα θέλουν να γνωρίσουν το πρόγραμμα...ισχύει κάτι τέτοιο?? για ευρωκώδικες δεν θα κάνουν τίποτα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.