Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για άδεια περίφραξης εντός σχεδίου


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι:

1ον: Για υπολογισμό αμοιβής άδειας με τοίχο αντιστήριξης (μόνο) είπαμε πάμε με αναλυτικό: Δηλαδή, εκσκαφές, σκυροδέματα και τι άλλο;

2ον: Γιατί δεν μου βγάζει υπολογισμό αμοιβής στατικών ενώ βάζω σαν εργασία στατικά;

3ον Τι κατηγορίες βάζουμε στις μελέτες;

 

 

Οι δημοσιεύσεις πρέπει να γίνονται στη σωστη κατηγορία (στη συγκεκριμένη περίπτωση "Αμοιβές-Οικονομικά αδειών"). Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής εδώ:

http://www.michanikos.gr/misc.php?do=showrules

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να μην ανοίγουμε και νέο θέμα, αν μπορεί κάποιος να μας πει και για απλή περίφραξη με συρματόπλεγμα αν πάμε σε προϋπολογισμό ή σε εργασίες μικρής κλίμακας και κάποιες τιμές για τον προϋπολογισμό ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα σε όλους.θέλω να βγάλω άδεια για περίφραξη σε οικόπεδο εντός σχεδίου που θα έχει συμπαγές τμήμα από μπετόν 20 εκατοστών από το έδαφος και ύψος 1,5 μέτρο.στη μελέτη των αμοιβών δεν θα πρέπει να μου βγάλει ένσημα ικα?θα γίνει με αναλυτικό ή συμβατικό προυπολογισμό?θα βάλω επίβλεψη?θα έχω μόνο μελέτη αρχιτεκτονικών και τοπογραφικών(στις αμοιβές)?κατι άλλο που θα πρέπει να προσέξω στην μελέτη αμοιβών?ευχαριστώ πολύ,

Link to comment
Share on other sites

Γιάννης γιατί να έχει στατικά ? Τόσο σοβαρή περίφραξη είναι ?

 

Sdimis σε προϋπολογισμό πας και βλέπεις από πίνακα τιμών αναλυτικού τι πρέπει να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

1. Θα σου βγάλει ημερομήσθια ΙΚΑ από τις εργασίες του αναλυτικού (σκυροδέματα, εκσκαφές κτλ)

 

2. Ναι, μπορείς να βάλεις επίβλεψη

 

3. Ναι, μόνο αρχιτεκτονικά και τοπογραφικό εκτός ειδικών περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννης συγγνώμη δεν διάβασα καλά το 1ο σου πόστ.:oops:

 

Σαφέστατα τότε και στατικά.

 

Κάνεις αναλυτικό και τον κατανείμεις στα αρχιτεκτονικά, στατικά, χρονικό και τεύχη. +τοπογραφικό.

 

Μπορείς νομίζω να βάλεις σαν προυπολογισμό στατικών μόνο ότι αφορά στα στατικά.

 

Δλδ επιχρίσματα και αστάρωμα+βαφή με ακρυλικό δεν το βάζεις ή τσιμεντόχρωμα αν έχεις εμφανές. Μόνο ωπλ. σκυρόδεμα και χάλυβα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα. Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να απαντήσει. Δυστηχώς έχω έναν πελάτη που θέλει να φτιάξει μία μανδρα σε οικόπεδο, εντός οικισμού προ του 1923 σε ύψος τουλάχιστον 2,50μ. Η μάνδρα θα χωρίζει την ιδιοκτησία του απο τον γείτονα. Το κτίριο του γειτονα ακουμπάει στα όρια του οικοπέδου και έχει βγάλει 3 παράθυρα απο το το 1930. Ο σκοπός του είναι να του κλείσει τα παράθυρα... καθως είναι τσακωμένοι. Προσπαθώ να του αποδείξω μέσω της νομοθεσίας ότι απαγορεύεται. Πέρα απο το αρθ.18 ΓΟΚ που ορίζει το ύψος του συμπαγούς τμήματος στο 1μ, υπάρχει κάτι άλλο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση που υπάρχει θέλουμε αντί για σίτα που υπάρχει να τοποθετήσουμε κάγκελα. Με άδεια μικρης κλίμακα βολεύεται το θέμα; Αν ναι πρέπει να πάω και από το ΙΚΑ ή όχι, Θα τα περάσει επαγγελματίας χωρίς προσωπικό και θα μας κόψει και απόδειξη κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.